Zakup Nieruchomości – Dlaczego mieszkania są takie drogie

Każdy z nas na pewnym etapie życia, chciałby posiadać własny dom lub mieszkanie. Zakup nieruchomości jest poważnym krokiem, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Sprawdź, na co należy zwracać uwagę, oraz czego unikać nabywając nieruchomość.

Zakup nieruchomości

Zakup nieruchomości

Kupno nieruchomości dla większości z nas, będzie się wiązało ze sporym wysiłkiem finansowym. Oczywiście największy koszt zazwyczaj stanowi cena transakcyjna, jednak nie jest to jedyna opłata, którą musimy wnieść w związku z zakupem nieruchomości.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • Jaki jest całkowity koszt zakupu nieruchomości
  • Dlaczego warto skorzystać z kredytu hipotecznego
  • Jaki jest minimalny wymagany wkład własny
  • Dlaczego mieszkania są takie drogie

Całkowity koszt zakupu nieruchomości

Na pełen koszt zakupu domu czy mieszkania składa się kilka elementów. Wspomniana już wcześniej cena transakcyjna (wartość rynkowa nieruchomości) stanowi największy wydatek, ale także jest podstawą do naliczenia większości dodatkowych opłat.

Jeśli kupujemy mieszkanie za gotówkę, na rynku pierwotnym, sprawa jest dostać prosta. Poniesiemy tylko koszty związane ze wpisem do księgi wieczystej, oraz opłatę notarialną.

Natomiast kupując nieruchomość na rynku wtórnym, zaciągając na ten cel kredyt hipoteczny, musimy liczyć się z kosztami dodatkowymi. Sporym wydatkiem będzie tutaj podatek od czynności cywilno-prawnych, który wynosi obecnie 2% wartości nieruchomości.

PCC oblicza, pobiera i odprowadza notariusz, który w procesie sporządzania notarialnego aktu zakupu, pobiera od kupującego 2% kwoty transakcyjnej. Notariusz oczywiście nie pracuje za darmo, za swoją usługę również pobiera opłatę – taksę notarialną.

Aby obliczyć, ile będzie Cię kosztował zakup nieruchomości, skorzystaj z naszego kalkulatora. Po wpisaniu podstawowych parametrów otrzymasz dokładne sumy poszczególnych opłat.

Przy zakupie nieruchomości warto zaciągnąć kredyt hipoteczny, nawet jeśli dysponujesz całą potrzebną kwotą. W kolejnej części artykułu dowiesz się dlaczego.

Dlaczego warto skorzystać z kredytu hipotecznego

Uzyskanie kredytu hipotecznego wymaga spełnienia określonych warunków. Wysokie kwoty, oraz niskie ryzyko po stronie banku sprawiają, że kredyt na zakup nieruchomości jest stosunkowo tani dla konsumenta.

Dodatkową zachętą jest możliwość skorzystania z rządowych programów wspierania kredytobiorców. Dlatego nawet jeśli posiadamy niezbędną gotówkę na zakup nieruchomości, warto rozważyć zaciągnięcie atrakcyjnego kredytu hipotecznego, a posiadane środki mądrze zainwestować.

Zakup drogiej nieruchomości za gotówkę może też w pewnych sytuacjach, wzbudzić podejrzenia Urzędu Skarbowego. Jeśli więc zgromadziłeś oszczędności, których nie potrafisz precyzyjnie udokumentować, zaciągniecie kredytu hipotecznego, będzie dobrym rozwiązaniem.

Wkład własny na zakup nieruchomości

Konieczność posiadania wkładu własnego dotyczy osób planujących zakup nieruchomości na kredyt. Obowiązujący obecnie, 20-procentowy wkład własny jest bardzo często dużą przeszkodą dla osób starających się o własne lokum.

Minimalna kwota, którą musi posiadać osoba wnioskująca o kredyt na zakup nieruchomości, w ostatnich latach znacznie wzrosła. Za sprawą rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, od stycznia 2014 roku wysokość wymaganego wkładu własnego sukcesywnie rosła, aby ostatecznie osiągnąć obecny, 20-procentowy próg.

Na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie tego dość restrykcyjnego wymogu. Wkładem własnym może być na przykład inna nieruchomość należąca do wnioskodawcy, lub środki zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym.

Sprawdź aktualne oferty kredytów hipotecznych. Porównaj samodzielnie oferty banków, lub skorzystaj z internetowego kalkulatora.

Dlaczego mieszkania są takie drogie

Ceny mieszkań z roku na rok są coraz wyższe. Wynika to głównie z wysokich cen materiałów budowlanych, oraz stale rosnących kosztów pracy. Wiele osób zastanawia się nad zakupem własnego mieszkania, jednak wysoka cena stanowi dla nich barierę nie do pokonania. Czy jest szansa, żeby ceny mieszkań choć trochę spadły ?

Chociaż wielu analityków uważa, że obecne ceny mieszkań w Polsce są znacznie zawyżone, nie należy się w najbliższym czasie spodziewać drastycznego spadku cen nieruchomości.

Przyczyniają się do tego rekordowo niskie stopy procentowe, które z kolei wpływają na symboliczne oprocentowanie lokat czy kont oszczędnościowych. W takiej sytuacji wiele osób posiadających wolne środki decyduje się na zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych.

Sytuacji nie poprawiają także tzw. „flipperzy”, czyli ludzie zajmujące się handlem mieszkaniami. Kupowanie mieszkań po okazyjnych cenach, ewentualny drobny remont, a następnie sprzedaż ich po cenie rynkowej, zaburza naturalne mechanizmy popytu i podaży.

Dla wielu osób jedynym sposobem na posiadanie własnego lokum jest zakup nieruchomości poza ścisłym centrum miasta, lub w pobliskiej małej miejscowości. Jednak codzienne koszty dojazdu do pracy mogą znacznie uszczuplić oszczędzony na tańszym zakupie mieszkania kapitał.

Czytaj też: Z czego składa się kredyt hipoteczny.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz