Jeżeli planujesz zakup nieruchomości, internetowy kalkulator pomoże Ci obliczyć całkowity koszt zakupu nieruchomości. Narzędzie uwzględnia finansowanie zakupu zarówno za gotówkę, jak i na kredyt.
Koszt zakupu nieruchomości
Gdy szukamy dla siebie nieruchomości w postaci mieszkania czy domu, często zapominamy, że do podanej kwoty wartości nieruchomości konieczne jest dodanie co najmniej kilku, a czasem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Z zakupem związanych jest bowiem sporo dodatkowych kosztów, których nie da się uniknąć, a które znacznie podwyższają wydatki, jakie początkowo zakładaliśmy.
Osoby, które planują zakup nieruchomości, często ustalają sobie konkretny budżet, w ramach którego szukają dla siebie domu lub mieszkania. Okazuje się jednak, że konieczne jest dorzucenie dodatkowej kwoty, której wysokość może być różna – trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych, a zdecydowanie częściej – kilkunastu tysięcy.
Koszty zakupu różnią się w zależności między innymi od tego, czy kupujemy mieszkanie bez pośredników, czy decydujemy się na korzystanie z usług biura nieruchomości. Pośrednicy pobierają opłatę w wysokości średnio 1,5-3 procent ceny transakcyjnej. Jest to pewien wydatek, jednak z drugiej strony – pozwala znacznie zaoszczędzić czas, jaki poświęcilibyśmy na samodzielne poszukiwania czy realizowanie wszystkich formalności.
Koszty pośredników, choć nie są niskie, są więc jednak warte rozważenia, szczególnie jeśli sami nie mamy na tyle rozbudowanej wiedzy, by bez problemu samodzielnie podjąć decyzję o zakupie konkretnej nieruchomości.
Czytaj też: Czym zajmuje się expert bankowy.
Całkowity koszt zakupu nieruchomości
Na całkowity koszt zakupu nieruchomości składa się, oprócz ceny samej nieruchomości, kilka lub kilkanaście dodatkowych kosztów. Są wśród nich między innymi prowizja biura nieruchomości, opłaty skarbowe, wynagrodzenie notariusza, koszty sądowe, koszty uzyskania, uruchomienia, a także późniejszej spłaty kredytu hipotecznego, podatek VAT, ubezpieczenie nieruchomości, a także wiele innych kwestii.
Nie wszystkie wymienione opłaty dotyczą wszystkich kupujących – niektórych z nich można uniknąć, inne natomiast mocno zminimalizować. Przykładowo – jeśli ktoś kupuje mieszkanie czy dom za gotówkę, w oczywisty sposób nie dotyczy go żaden koszt związany z kredytem hipotecznym.
Można też negocjować koszty notarialne, które nie są stałe, a także szukać korzystniejszych ofert ubezpieczeniowych, które zapewniają wysoką ochronę za dużo niższą cenę niż konkurencyjne firmy. Niestety, wielu dodatkowych kosztów uniknąć się nie da, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem szukania nieruchomości do kupienia, warto mieć przygotowaną dodatkową gotówkę. Na pewno będzie potrzebna.
Podatek od zakupu nieruchomości
Podatki od transakcji związanych z zakupem i sprzedażą nieruchomości najczęściej dotyczą osób sprzedających. Co jednak nie oznacza, że kupujący nie mają żadnych zobowiązań podatkowych. Osoby, które kupują nieruchomość bezpośrednio od dewelopera, muszą zapłacić podatek Vat od transakcji, który wynosi 8 procent.
Zdarza się, że deweloperzy celowo kuszą potencjalnych klientów cenami netto, a dopiero po głębszym wczytaniu się w warunki umowy można zobaczyć, że konieczne jest zapłacenie podatku. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego nie ma konieczności uiszczania żadnego podatku na etapie zakupu.
Kalkulator kosztów zakupu nieruchomości
Koszty dodatkowe związane z zakupem nieruchomości za każdym razem mogą być nieco inne, dlatego nie da się z góry ustalić, ile będziemy potrzebować dodatkowych środków. Można natomiast skorzystać z gotowych kalkulatorów kosztów zakupu nieruchomości, które są dostępne online. Dzięki kalkulatorowi – po wpisaniu kilku podstawowych danych i parametrów nieruchomości – można mniej więcej obliczyć sobie, z jakimi dodatkowymi kosztami trzeba będzie się liczyć.
Kalkulatory internetowe nie zapewniają wyliczenia kosztów co do złotówki, są natomiast dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą, choć orientacyjnie sprawdzić, ile muszą zgromadzić nadprogramowej gotówki. Warto do nich zajrzeć, zanim zaczniemy przeglądać oferty o sprzedaży nieruchomości.
Sprawdź aktualne oferty bankowe, znajdziesz zestawienie najlepszych kredytów hipotecznych. Internetowy ranking kont osobistych, pomoże Ci wybrać konto, najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.
Pełną listę ofert znajdziesz na stronie „oferty kredytowe„. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą, i aktualnymi promocjami bankowymi.
Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na pytania Zachęcamy również do komentowania wpisu.
Właśnie się przymierzam do zakupu mieszkania, kalkulator okazał się bardzo pomocny
Dziękuję za komentarz, pozdrawiam 😉