Oszczędzanie bez Ryzyka

Pomimo ciągłego wzrostu zamożności mieszkańców naszego kraju, nadal niewielu z nas posiada oszczędności. Zazwyczaj wydajemy wszystko, co zarobimy, narzekając przy tym na brak gotówki. Odkładanie pieniędzy kojarzy nam się często z ryzykiem utraty części środków. Czy istnieje oszczędzanie bez ryzyka ? Tego dowiesz się, czytając niniejszy artykuł.

Oszczędzanie bez Ryzyka

Dlaczego warto oszczędzać

Wszechobecny konsumpcjonizm promuje ciągłe kupowanie towarów i usług. Prawa rynku są tutaj bezlitosne, a specjaliści do spraw marketingu dbają o to, abyśmy nieustannie pragnęli posiadania kolejnych przedmiotów. Zapominamy o tym, że nawet najmniejsze sumy, mogą być mądrze zainwestowane, zapewniając nam wyższy poziom życia w przyszłości.

Odpowiednio wybrana lokata, czy inny produkt inwestycyjny, może być pewnym zyskiem bez ryzyka. Natomiast zakup kolejnego, najnowszego modelu telefonu, czy nowego auta, będzie generowało tylko kolejne koszty. Nie mówiąc już o znacznej utracie wartości w kolejnych latach.

Oszczędzanie bez ryzyka na lokacie bankowej

Aby osiągnąć stabilność finansową, musimy nauczyć się zarządzania pieniędzmi. Odkładanie pieniędzy na lokatach bankowych, ułatwia oszczędzanie, bez ponoszenia niepotrzebnego ryzyka. Pieniądze zdeponowane w banku, zwłaszcza na lokacie bankowej, czy koncie oszczędnościowym, nie będą dla nas już tak łatwo dostępne, dzięki czemu nie wydamy ich na zakupy pod wpływem impulsu.

Oszczędzanie bez ryzyka na lokacie ma jeszcze jeden bardzo istotny atut. Tego typu depozyty bankowe są zazwyczaj o wiele wyżej oprocentowane niż zwykle konta osobiste, czy nawet konta oszczędnościowe. Ustalenie konkretnego okresu, na jaki przekazujemy nasze pieniądze do banku, pozwala tej instytucji na dysponowanie nimi, według własnych potrzeb. Najczęściej będzie to oczywiście udzielanie pożyczek czy kredytów, jednak na tym właśnie polega działalność banków.

Bankowość i finanse to jedna z dziedzin nauki. Wymaga ona uporządkowanej wiedzy, i precyzyjnych obliczeń. Dlatego decydując się na skorzystanie z lokaty bankowej, sprawdź dokładnie jakie przyniesie Ci ona zyski, oraz na jak długo stracisz kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Warto zaznaczyć, że oprocentowanie lokat naliczane jest w stosunku rocznym.

Pamiętaj także, że każdą lokatę możesz zerwać przed terminem określonym w umowie z bankiem. Najczęściej wiąże się to jednak z utratą dotychczas zarobionych odsetek, a czasami także z dodatkową opłatą. Nie warto więc tego robić. Jeśli już zdecydujesz się na skorzystanie z lokaty bankowej, dotrwaj do końca ustalonego terminu.

Spełnianie wielkich marzeń, i realizowanie odległych celów wymaga długoterminowego planowania, oraz konsekwencji w działaniu. Jak mówi stare polskie przysłowie; ziarnko do ziarnka, aż zbierze się miarka. Czas w tym przypadku działa na Twoją korzyść.

Zobacz też: Jak wybrać lokatę bankową.

Jakie jest oprocentowanie lokat bankowych

Niestety nie mam dla Ciebie zbyt dobrych wiadomości w tym temacie. Stopy procentowe są obecnie na rekordowo niskim poziomie. Dotyczy to zarówno Polski, jak i innych krajów w Europie i na świecie. Banki centralne poszczególnych krajów próbują w ten sposób pobudzić wzrost gospodarczy. Nie należy się więc na razie spodziewać drastycznych powyżej stóp procentowych. Zwłaszcza w okresie post pandemicznym.

Jednak jak już wspomniano wcześniej, w przypadku przechowywania pieniędzy na lokatach bankowych, nie chodzi tylko o zarabianie. Liczy się także oszczędzanie i bezpieczeństwo ulokowanych środków. Wszystkie depozyty bankowe posiadają zabezpieczenie państwowego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Aktualnie wysokość gwarancji funduszu wynosi do 100 tysięcy euro, więc Twoje pieniądze będą bezpieczne.

Posiadanie oszczędności pozwala wieść spokojne i bezstresowe życie. Doskonale wiedzą to osoby, które regularnie oszczędzają. Jeśli jeszcze nie należysz do tego grona, jak najszybciej zacznij oszczędzać, nawet małe kwoty. Efekty zmiany Twojego podejścia do tematu finansów, pojawią się szybciej, niż się spodziewasz i na pewno Cię pozytywnie zaskoczą.

Inne sposoby na oszczędzanie bez ryzyka

Jeśli dysponujesz sporymi zasobami finansowymi, lub jeśli chcesz zostać „zawodowym” inwestorem, potrzebujesz rozejrzeć się również za innym sposobami lokowania kapitału. W artykule opisującym narzędzia finansowe znajdziesz sporo cennych informacji na temat różnych instrumentów finansowych.

Bardzo prostym, a jednocześnie opłacalnym sposobem lokowania kapitału, jest zakup Obligacji Skarbowych, emitowanych regularnie przez Ministerstwo Finansów. Jeśli chcesz inwestować bardziej agresywnie, licząc na większy zysk, sprawdź ofertę akcji dostępnych na giełdzie.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności