Karty kredytowe od lat są jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. Pod względem funkcjonalności są dosyć zbliżone do innych kart płatniczych, warto jednak pamiętać, że w rzeczywistości jest to produkty kredytowy – limit dostępny na karcie to pożyczka, którą trzeba zwrócić.
Czym są karty kredytowe
Karty kredytowe są bardzo wygodną formą dostępu do dodatkowej gotówki zawsze wtedy, gdy jej potrzebujemy. Posiadacze kart mają dostęp do limitu kredytowego przyznawanego przez bank, który wydał kartę.
Płacąc kartą za zakupy, nie korzystamy z własnego konta osobistego, a z rachunku karty. Jest to bardzo wygodna alternatywa dla niewielkich kredytów bankowych, gdyż nie trzeba wnioskować w banku o kredyt za każdym razem, gdy są nam potrzebne dodatkowe środki.
Jak otrzymać kartę kredytową
Karta kredytowa wizualnie wygląda tak samo jak karta debetowa. Jest wydawana przez bank na podstawie wniosku, który jest dosyć zbliżony do wniosku o każdy inny kredyt. Aby otrzymać kartę kredytową z określonym limitem, musimy być gotowi na to, że bank zweryfikuje nasze dochody i wydatki oraz ustali nasza zdolność kredytową.
Zobacz też: Jak działa karta Twisto
Wysokość uzyskanego limitu na karcie kredytowej może być różna w zależności od banku, w jakim wnioskujemy o kartę. Teoretycznie można mieć kilka, a nawet kilkanaście kart kredytowych w różnych bankach. W praktyce jednak nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż można szybko stracić kontrolę nad swoimi wydatkami.
Jak działa karta kredytowa
Karta kredytowa działa jak każdy inny wirtualny środek płatniczy – możemy zapłacić za nią za zakupy w sklepach, punktach usługowych, a także szybko i wygodnie zrobić zakupy online. Możliwe jest również wypłacanie środków z kart kredytowych w bankomatach, nie jest to jednak zbyt dobre rozwiązanie ze względu na dosyć wysoką prowizję. Posiadacze kart kredytowych raczej powinni korzystać z nich do płatności bezgotówkowych.
Płacąc kartą kredytową, musimy pamiętać, że powiększamy w ten sposób środki, które trzeba będzie spłacić. I to dosyć szybko, jeśli zależy nam na tanim korzystaniu z karty. Każda karta kredytowa ma tak zwany okres bezodsetkowy, czyli czas, w którym spłata salda nie jest związana z dodatkowymi odsetkami.
Spłacamy dokładnie tyle, ile z karty pobraliśmy. W większości banków okres bezodsetkowy wynosi od 50 do 60 dni. Jeśli wyrobimy się ze spłatą zaciągniętego zobowiązania w wyznaczonym okresie, kredyt będzie dla nas zupełnie darmowy. Po tym czasie bank zacznie natomiast naliczać odsetki.
Karta kredytowa a debetowa
W portfelu karty kredytowe i debetowe wyglądają dokładnie tak samo. Jedna i druga mają nadrukowaną nazwę banku, imię i nazwisko właściciela, datę ważności czy symbol płatności zbliżeniowych. Są też wyposażone w mikroprocesor oraz szereg elementów zabezpieczających. Pod względem funkcjonalności obie karty również są dosyć zbliżone.
Różnice pojawiają się przede wszystkim w momencie, gdy ustalimy, czym są środki, z których korzystamy przy używaniu danej karty. Gdy korzystamy z naszej karty debetowej, de facto płacimy środkami zgromadzonymi na naszym rachunku osobistym, a więc naszymi pieniędzmi. W przypadku karty kredytowej każda płatność jest w rzeczywistości zaciągnięciem zobowiązania, które prędzej czy później trzeba będzie spłacić.
Karta kredytowa online
W czasach rosnącej popularności wszystkich wirtualnych usług bankowych także o kartę kredytową można bez problemu wnioskować online. Najmniej formalności mają do spełnienia osoby, które o kartę wnioskują z poziomu swojego wirtualnego czy mobilnego konta osobistego.
Bank posiada wtedy wszystkie informacje na ich temat, włącznie z sytuacją finansową, co ułatwia i przyspiesza podjęcie decyzji. Jeśli natomiast złożymy wniosek w innym banku, zasady zarówno jego składania, jak i dopełniania wszystkich formalności są takie same, jak przy wnioskowaniu o każdy inny kredyt.
Zanim zdecydujemy się na konkretną kartę kredytową, dobrze jest skorzystać z aktualnych rankingów i porównać kart dostępnych w różnych bankach. Różnią się one nie tylko oprocentowaniem, ale również wieloma dodatkowymi parametrami. Porównanie kilku różnych kart ułatwia podjęcie decyzji o wyborze konkretnego produktu.
Na zakończenie
Zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek kartę kredytową, warto jednak zastanowić się, czy faktycznie jest ona niezbędna i czy będzie to produkt, z którego będziesz korzystać odpowiedzialnie. Karty kredytowe dają dosyć szybki dostęp do łatwej, dodatkowej gotówki, którą szybko się wydaje, ale czasami dosyć trudno spłaca w terminie. Po każde produkty kredytowe warto sięgać odpowiedzialnie z uwzględnieniem swoich możliwości finansowych.
Sprawdź również aktualne promocje bankowe regularnie publikowane w naszym serwisie.
Zachęcamy również do odwiedzenia naszego profulu na platformie Facebook, oraz do komentowania i udostępniania wpisów.