Konto bez Komornika

W trudnych czasach wiele osób popada w kłopoty finansowe, często nie ze swojej winy. Kiedy przestajemy spłacać swoje zobowiązania, do akcji prędzej czy później wkracza komornik. Z tego artykułu dowiesz się jak w sytuacji kryzysowej ochronić swoje pieniądze, zakładając konto bez komornika.

Konto bez Komornika

Na początek pragnę wyjaśnić, że w tym wpisie nie zamierzam nikogo nakłaniać do celowego unikania spłaty zobowiązań finansowych. Długi powinno się spłacać, jednak warto robić to mądrze, w ramach swoich możliwości finansowych, i możliwie na własnych warunkach.

Dlaczego zakładamy konto bez komornika

W życiu mamy do czynienia z bardzo różnymi sytuacjami. Zdarzają się kradzieże tożsamości, i zaciąganie kredytów na inne, niczego nieświadome osoby. Często osoba w taki sposób oszukana, dowiaduje się o zaistniałej sytuacji dopiero wtedy, kiedy nie może skorzystać ze swoich pieniędzy na koncie bankowym.

Innym powodem, aby otworzyć konto bez komornika, jest bezpieczeństwo finansowe. Nawet jeśli kredyt czy pożyczkę faktycznie sami zaciągnęliśmy, chwilowy brak gotówki na spłatę raty, nie powinien rujnować całego naszego życia. Tak się jednak czasami dzieje.

Komornik prowadzący egzekucję długu nie będzie przejmował się naszą sytuacją. Chociaż teoretycznie pewna kwota, stanowiąca minimum socjalne jest wolna od zajęcia komorniczego, to w praktyce bywa różnie. Niektóre banki na polecenie komornika po prostu blokują nam całkowicie możliwość korzystania z konta bankowego. Konieczna jest wtedy wizyta w placówce bankowej i wyjaśnianie sytuacji, ale i to często nie pomaga.

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i nieprzyjemnych sytuacji, warto posiadać konto odporne na działania komornika, tzw. konto bez komornika. W dalszej części artykułu opiszę sposób działania egzekucji komorniczej, oraz procedurę zajmowania konta bankowego.

Jak komornik znajduje konto bankowe dłużnika

Aby komornik mógł przystąpić do zajęcia konta bankowego, musi je najpierw zlokalizować. Wierzyciel, czyli osoba, której jesteśmy winni pieniądze, może wskazać rachunek bankowy dłużnika we wniosku egzekucyjnym. Każdy komornik ma również dostęp do systemu informatycznego ZUS, czy Urzędu Skarbowego. Jeśli znajdują się tam dane konta bankowego dłużnika, komornik przystępuje do egzekucji z konta bankowego.

Jeśli jednak wierzyciel nie zna numeru rachunku bankowego dłużnika, oraz nie znajdują się one w systemie administracji państwowej, komornik korzysta z innego narzędzia, systemu OGNIVO. Opis działania tego narzędzia znajdziemy w portalu Poradnik Przedsiębiorcy, poniżej krótki cytat:

„OGNIVO jest systemem umożliwiającym wymianę informacji pomiędzy wskazanymi przez prawo podmiotami – są to ZUS, Poczta Polska, urzędy skarbowe, izby celne, administracyjne organy egzekucyjne, komornicy oraz sądy i prokuratury. Przede wszystkim ważne są w tym przypadku banki, które za pomocą systemu OGNIVO przekazują komornikowi sądowemu niezbędne informacje na temat rachunków bankowych wskazanych dłużników w celu prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Wymiana danych odbywa się w sposób elektroniczny, co upraszcza cały proces i znacznie wpływa na szybkość prowadzonego postępowania.”

Obecnie już większość banków w Polsce należy do systemu OGNIVO, dlatego ukrycie krajowego konta bankowego przed komornikiem jest bardzo trudne. Co więc począć ? Otwórz konto za granicą.

Gdzie otworzyć konto bez komornika

Polski komornik działa na podstawie krajowych przepisów prawa i na terenie naszego kraju. Zatem nie ma kompetencji do prowadzenia działań egzekucyjnych poza granicami Polski. Dlatego nie może zająć środków na koncie bankowych założonym za granicą.

Dzięki nowoczesnym technologiom założenie konta bankowego w innym kraju nie stanowi już żadnego problemu. Zwłaszcza że Polska należy do Unii Europejskiej.

Większość banków posiada własne serwisy internetowe, oraz aplikacje do obsługi rachunków bankowych. Dlatego zarządzanie kontem również nie będzie żadnym problemem. Poniżej znajdziesz propozycje banków, gdzie mieszkańcy Polski, legitymujący się dowodem osobistym, mogą otworzyć konto bankowe.

  • Niemiecki Bank N26 – oferuje darmowe konto bankowe w walucie euro, bezpłatną kartę debetową, dostęp przez serwis internetowy oraz aplikację mobilną. Dokładną instrukcję zakładania konta w N26 znajdziesz we wpisie konto w niemieckim banku N26.
  • Revolut – brytyjski fintech, posiadający oficjalną licencję bankową, oferuje darmowe konto, oraz wielowalutową kartę płatniczą. Konto możemy obsługiwać za pomocą aplikacji mobilnej, lub serwisu na stronie internetowej banku. Więcej informacji, oraz instrukcję zakładania konta, znajdziesz we wpisie Revolut, konto i karta wielowalutowa.

Inny sposób na konto bez komornika

Osoby znajdujące się w kłopotach finansowych mogą skorzystać również z innych metod na konto wolne od komornika. Dużą popularnością cieszą się bankowe karty przepłacone. Konto, do którego przynależy karta, teoretycznie nie jest własnością posiadacza rachunku, przez co jest odporna na zajęcie komornicze.

Komornicy jednak nie dają za wybraną, i znajdują sposoby na ściągnięcie pieniędzy z takich kont. Karta prepaid jako sposób na konto bez komornika będzie już wkrótce nieaktualny.

W trudnej sytuacji warto czasem poprosić o pomoc bliską rodzinę czy znajomych, o założenie dodatkowego konta bankowego do Twoich potrzeb. Jeśli nie zgodzą się oni na powierzenie Ci pełnego dostępu do swojego konta, to zamówienie dla Ciebie specjalnej karty prepaid będzie bezpieczne, zarówno dla Ciebie, jak i dla nich.

Ciekawy produkt tego typu znajdziesz w Banku Millennium. Posiadacze konta 360, mogą aplikować o kartę prepaid, którą można dowolnie doładowywać. Karta zapewnia pełną funkcjonalność, a jej koszt utrzymania jest niewielki. Będzie to doskonały sposób na alternatywne konto bez komornika.

Zachęcamy do komentowania i udostępniania wpisów w mediach społecznościowych.

Poprzednie

Zarabianie przez Internet

Konto w Niemieckim Banku N26

Dalej

Dodaj komentarz