Konto bez Komornika

W trudnych czasach wiele osób popada w kłopoty finansowe, często nie ze swojej winy. Kiedy przestajemy spłacać swoje zobowiązania, do akcji prędzej czy później wkracza komornik. Z tego artykułu dowiesz się jak w sytuacji kryzysowej ochronić swoje pieniądze, zakładając konto bez komornika.

Dlaczego zakładamy konto bez komornika

W życiu mamy do czynienia z bardzo różnymi sytuacjami. Zdarzają się kradzieże tożsamości, i zaciąganie kredytów na inne, niczego nieświadome osoby. Często osoba w taki sposób oszukana, dowiaduje się o zaistniałej sytuacji dopiero wtedy, kiedy nie może skorzystać ze swoich pieniędzy na koncie bankowym.

Innym powodem, aby otworzyć konto bez komornika, jest bezpieczeństwo finansowe. Nawet jeśli kredyt czy pożyczkę faktycznie sami zaciągnęliśmy, chwilowy brak gotówki na spłatę raty, nie powinien rujnować całego naszego życia. Tak się jednak czasami dzieje.

Komornik prowadzący egzekucję długu nie będzie przejmował się naszą sytuacją. Chociaż teoretycznie pewna kwota, stanowiąca minimum socjalne jest wolna od zajęcia komorniczego, to w praktyce bywa różnie. Niektóre banki na polecenie komornika po prostu blokują nam całkowicie możliwość korzystania z konta bankowego. Konieczna jest wtedy wizyta w placówce bankowej i wyjaśnianie sytuacji, ale i to często nie pomaga.

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i nieprzyjemnych sytuacji, warto posiadać konto odporne na działania komornika, tzw. konto bez komornika. W dalszej części artykułu opiszę sposób działania egzekucji komorniczej, oraz procedurę zajmowania konta bankowego.

Jak komornik znajduje konto bankowe dłużnika

Aby komornik mógł przystąpić do zajęcia konta bankowego, musi je najpierw zlokalizować. Wierzyciel, czyli osoba, której jesteśmy winni pieniądze, może wskazać rachunek bankowy dłużnika we wniosku egzekucyjnym. Każdy komornik ma również dostęp do systemu informatycznego ZUS, czy Urzędu Skarbowego. Jeśli znajdują się tam dane konta bankowego dłużnika, komornik przystępuje do egzekucji z konta bankowego.

Jeśli jednak wierzyciel nie zna numeru rachunku bankowego dłużnika, oraz nie znajdują się one w systemie administracji państwowej, komornik korzysta z innego narzędzia, systemu OGNIVO. Opis działania tego narzędzia znajdziemy w portalu Poradnik Przedsiębiorcy, poniżej krótki cytat:

„OGNIVO jest systemem umożliwiającym wymianę informacji pomiędzy wskazanymi przez prawo podmiotami – są to ZUS, Poczta Polska, urzędy skarbowe, izby celne, administracyjne organy egzekucyjne, komornicy oraz sądy i prokuratury. Przede wszystkim ważne są w tym przypadku banki, które za pomocą systemu OGNIVO przekazują komornikowi sądowemu niezbędne informacje na temat rachunków bankowych wskazanych dłużników w celu prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Wymiana danych odbywa się w sposób elektroniczny, co upraszcza cały proces i znacznie wpływa na szybkość prowadzonego postępowania.”

Obecnie już większość banków w Polsce należy do systemu OGNIVO, dlatego ukrycie krajowego konta bankowego przed komornikiem jest bardzo trudne. Co więc począć ? Otwórz konto za granicą.

Gdzie otworzyć konto bez komornika

Polski komornik działa na podstawie krajowych przepisów prawa i na terenie naszego kraju. Zatem nie ma kompetencji do prowadzenia działań egzekucyjnych poza granicami Polski. Dlatego nie może zająć środków na koncie bankowych założonym za granicą.

Dzięki nowoczesnym technologiom założenie konta bankowego w innym kraju nie stanowi już żadnego problemu. Zwłaszcza że Polska należy do Unii Europejskiej.

Większość banków posiada własne serwisy internetowe, oraz aplikacje do obsługi rachunków bankowych. Dlatego zarządzanie kontem również nie będzie żadnym problemem. Poniżej znajdziesz propozycje banków, gdzie mieszkańcy Polski, legitymujący się dowodem osobistym, mogą otworzyć konto bankowe.

Niemiecki Bank N26

Niemiecki Bank N26 – oferuje darmowe konto bankowe w walucie euro, bezpłatną kartę debetową, dostęp przez serwis internetowy oraz aplikację mobilną. Dokładną instrukcję zakładania konta w N26 znajdziesz we wpisie konto w niemieckim banku N26.

konto w N26

Konto Revolut

Revolut – brytyjski fin-tech, posiadający oficjalną licencję bankową, oferuje darmowe konto, oraz wielowalutową kartę płatniczą. Konto możemy obsługiwać za pomocą aplikacji mobilnej, lub serwisu na stronie internetowej banku. Więcej informacji, oraz instrukcję zakładania konta, znajdziesz we wpisie Revolut, konto i karta wielowalutowa.

Konto socjalne

Jeśli pobierasz świadczenia socjalne takie jak np. 500 plus, i chcesz mieć pewność, że pieniądze nie padną łupem komornika, skorzystaj z konta rodzinnego, zwanego potocznie kontem socjalnym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule; Jak założyć konto socjalne.

Konto firmowe bez komornika

Zajęcie przez komornika firmowego konta bankowego może być jeszcze bardziej dotkliwe, niż ma to miejsce w przypadku kont osobistych. Wynika to z tego, że na koncie firmowym nie obowiązuje limit kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Dlatego w wielu przypadkach egzekucja komornicza z konta firmowego może skutecznie uniemożliwić funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jak się więc przed tym bronić ?

Każda firma posiadająca siedzibę w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej może posiadać konto bankowe w każdym innym kraju Unii. Ważne jest przy tym, aby ten bank działał na terytorium Unii Europejskiej.

Zatem polski przedsiębiorca może korzystać z konta firmowego obsługiwanego na przykład przez niemiecki bank. Opisywany już powyżej Bank N26 posiada także w swojej ofercie konto firmowe, które również można otworzyć całkowicie zdalnie. Aby otworzyć konto firmowe w N26, wystarczy na początku składania wniosku wybrać konto firmowe, a następnie przejść do dalszych kroków. Konto jednak będzie prowadzone we wspólnej walucie europejskiej, co może być pewnym problemem.

Dlatego dla przedsiębiorcy obsługującego płatności głównie w walucie polskiej, najlepszym rozwiązaniem będzie konto wielowalutowe, na przykład konto firmowe w Revolut. Podobnie jak N26, brytyjski Fin-Tech również obsługuje klientów biznesowych. W ofercie konta firmowego znajdziemy wiele opcji do wyboru. Dla początkujących przedsiębiorców najlepszym rozwiązaniem będzie darmowe konto FREE. W miarę rozwoju firmy w każdej chwili można zmienić taryfę na wyższą.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Revolut konto firmowe.

Inny sposób na konto bez komornika

Osoby znajdujące się w kłopotach finansowych mogą skorzystać również z innych metod na konto wolne od komornika. Dużą popularnością cieszą się bankowe karty przepłacone. Konto, do którego przynależy karta, teoretycznie nie jest własnością posiadacza rachunku, przez co jest odporna na zajęcie komornicze.

Komornicy jednak nie dają za wybraną, i znajdują sposoby na ściągnięcie pieniędzy z takich kont. Karta prepaid jako sposób na konto bez komornika będzie już wkrótce nieaktualny.

W trudnej sytuacji warto czasem poprosić o pomoc bliską rodzinę czy znajomych, o założenie dodatkowego konta bankowego do Twoich potrzeb. Jeśli nie zgodzą się oni na powierzenie Ci pełnego dostępu do swojego konta, to zamówienie dla Ciebie specjalnej karty prepaid będzie bezpieczne, zarówno dla Ciebie, jak i dla nich.

Ciekawy produkt tego typu znajdziesz w Banku Millennium. Posiadacze konta 360, mogą aplikować o kartę prepaid, którą można dowolnie doładowywać. Karta zapewnia pełną funkcjonalność, a jej koszt utrzymania jest niewielki. Będzie to doskonały sposób na alternatywne konto bez komornika.

Na koniec pragnę wyjaśnić, że w tym wpisie nie zamierzam nikogo nakłaniać do unikania spłaty zobowiązań finansowych, czy do ich spłaty. Zostawiam to indywidualnej ocenie każdego czytelnika. Jeśli jednak chcesz uregulować swoje zobowiązania, warto robić to mądrze, w ramach swoich możliwości finansowych, i możliwie na własnych warunkach.

Zachęcamy do komentowania i udostępniania wpisów w mediach społecznościowych.

4.9/5 - (22 votes)

2 komentarze do “Konto bez Komornika”

 1. Może nie będzie to komentarz, ale praktyczne zapytanie.
  Konto jest w Euro. W jakiej walucie mogą być dokonywane wpłaty i jaką muszą mieć formę.
  Rozumiem, że przelewy bez problemu, ale czy można przelać złote, które system przewalutuje na Euro.
  Czy mogę iść do jakiegoś banku i wpłacić pieniądze na wskazane konto w N26.
  Kazimierz

  Odpowiedz
 2. Bardzo dziękuję za to pytanie. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej Banku N26, konto może być zasilone przelewem SEPA, kartą, lub płatnością Google. Są jeszcze dwie inne formy wpłaty, ale nie są one dostępne dla klientów z Polski. Przelew SEPA musi być wykonany w walucie Euro, zatem wysyłając pieniądze z konta w złotych, trzeba zlecić przelew walutowy. Jednak najłatwiejszym sposobem zasilenia konta będzie użycie karty płatniczej lub kredytowej. Operator karty sam przeliczy złotówki na euro. Od niedawna można używać również płatności Google.
  Poniżej znajduje się informacja z oficjalnej strony Banku N26, oraz tłumaczenie na język polski za pomocą tłumacza Google.

  „How to top up my account?
  Once you are successfully verified, you’ll be able to top up your account in several ways. To do so, simply go to the N26 app and select 'Add Money’ to see the available options:

  1. SEPA Transfer (Up to 2 business days):

  The transfer must be in EUR and within the SEPA zone.
  You will need to provide your IBAN and your name as it is written on the ID you used to create your account.
  If you have a Business account, please keep in mind that we do not accept company names.
  Since 1st July 2020 a limit of 100.000€ for incoming SEPA instant transfers applies.
  No limit applies to normal incoming SEPA transfers
  2. Debit or Credit Card (instant):

  You can choose to deposit between 20€ and 450€ per calendar month.
  The first deposit is free. The following deposits charge a fee of 3% of the deposit amount.
  Simply enter the card details from the sending account.
  Please note, prepaid cards and American Express credit cards are not accepted.

  3. Apple Pay or Google Pay (instant):

  You can choose to deposit between 20€ and 450€ per calendar month.
  The first deposit is free. The following deposits charge a fee of 3% of the deposit amount.
  Simply enter the card details (credit or debit) linked to the Apple Pay or Google Pay account.
  Please note, prepaid cards and American Express credit cards are not accepted.”

  Jak doładować konto?
  Po pomyślnej weryfikacji będziesz mógł doładować swoje konto na kilka sposobów. Aby to zrobić, po prostu przejdź do aplikacji N26 i wybierz „ Dodaj pieniądze ”, aby zobaczyć dostępne opcje:

  1. Przelew SEPA (do 2 dni roboczych):

  Przelew musi być w EUR i w strefie SEPA.
  Będziesz musiał podać swój numer IBAN i swoje imię i nazwisko, tak jak jest zapisane na identyfikatorze użytym do utworzenia konta.
  Jeśli masz konto firmowe, pamiętaj, że nie akceptujemy nazw firm.
  Od 1 lipca 2020 obowiązuje limit 100.000 € dla przychodzących przelewów natychmiastowych SEPA.
  Brak ograniczeń dotyczy normalnych przychodzących przelewów SEPA
  2. Karta debetowa lub kredytowa (natychmiastowa):

  Możesz wybrać wpłatę od 20 € do 450 € na miesiąc kalendarzowy.
  Pierwsza wpłata jest bezpłatna. Następujące depozyty pobierają opłatę w wysokości 3% kwoty depozytu.
  Po prostu wprowadź dane karty z konta wysyłającego.
  Uwaga: karty przedpłacone i karty kredytowe American Express nie są akceptowane.

  3. Apple Pay lub Google Pay (natychmiastowa):

  Możesz wybrać wpłatę od 20 € do 450 € na miesiąc kalendarzowy.
  Pierwsza wpłata jest bezpłatna. Następujące depozyty pobierają opłatę w wysokości 3% kwoty depozytu.
  Po prostu wprowadź dane karty (kredytowej lub debetowej) powiązane z kontem Apple Pay lub Google Pay.
  Uwaga: karty przedpłacone i karty kredytowe American Express nie są akceptowane.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności