Sprawdzanie Historii Kredytowej za Darmo

Aby uzyskać pożyczkę czy kredyt hipoteczny, należy spełnić określone kryteria. Bardzo ważne będzie posiadanie stałego źródła dochodu, ale nie jest to jedyny warunek. Przed wydaniem decyzji kredytowej, banki przeprowadzają sprawdzanie historii kredytowej osoby, składającej wniosek. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega ten proces, oraz czym jest historia kredytowa.

Sprawdzanie historii kredytowej

Na podstawie dotychczasowej historii kredytowej osoby ubiegającej się o pożyczkę, instytucje finansowe mogą ocenić wiarygodność potencjalnego klienta.

Czym jest historia kredytowa

Za każdym razem, kiedy starasz się o kredyt lub pożyczkę, Twoje dane są przesyłane do Biura Informacji Kredytowej, w celu sprawdzenia. Również po udzieleniu ci kredytu, bank lub inna instytucja finansowa współpracująca z biurem, regularnie przesyła tam informację o postępach w spłacie zobowiązania.

Czytaj też: Konto bez komornika.

Historią kredytową nazywamy wszystkie informacje, na temat aktualnych i wcześniejszych zobowiązań finansowych danej osoby. W bazie BIK znajdą się dane na temat Twoich kredytów, pożyczek, czy zakupów na raty. Znajdują się tam zobowiązania, które obecnie posiadasz, które już spłaciłeś w przeszłości, ale również takie, których nie spłaciłeś.

Do Biura Informacji Kredytowej trafiają również informacje odnośnie terminowości regulowania zobowiązań. Istotną informacją, jaką bank może uzyskać w BIK, jest to, czy raty kredytu były spłacane w terminie. Jest to jeden z kluczowych elementów oceny wiarygodności klienta banku.

Jak samodzielnie przeprowadzić sprawdzanie historii kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej prowadzi działalność komercyjną, polegającą na udostępnianiu różnego rodzaju raportów i alertów zainteresowanym osobom prywatnym lub instytucjom finansowym. Jednak jako podmiot gromadzący dane osobowe, ma również obowiązek udostępniać je właścicielowi tych danych.

Dzięki temu raz na pół roku możesz otrzymać od biura bezpłatny raport zawierający wszystkie Twoje obecne, oraz wcześniejsze zobowiązania kredytowe. Darmowy raport udostępniany przez BIK nazywany jest informacją ustawową.

Informacja ustawowa jako sprawdzanie historii kredytowej

Pobieranie informacji ustawowej jest idealnym sposobem na darmowe sprawdzanie historii kredytowej. Za udostępnienie danych nie jest pobierana żadna opłata, a wniosek może złożyć każda pełnoletnia osoba. Wniosek o wydanie informacji ustawowej można złożyć osobiście w siedzibie firmy w Warszawie, lub wysłać listem poleconym.

Najłatwiej będzie jednak uzyskać raport za pośrednictwem strony internetowej biura. Wystarczy założyć darmowe konto w serwisie BIK, i wysłać wiadomość z prośbą o udostępnienie danych. Przy zakładaniu konta niezbędne jest potwierdzenie tożsamości. Swoje dane osobowe możesz zweryfikować przelewając 1 zł na konto serwisu, lub wpisując specjalny kod otrzymany pocztą.

Maksymalny czas przygotowywania raportu wynosi 30 dni, często plik do pobrania dostępny jest już kilka dni przed upływem tego okresu. Warto więc co jakiś czas sprawdzać czas status wniosku.

Zachęcamy do komentowania i udostępniania wpisów. Sprawdź również nasze aktualne oferty kont bankowych bez kuriera, pożyczek, oraz kredytów hipotecznych. Wiedza uzyskana przez sprawdzanie historii kredytowej, poprawi Twoją pozycję negocjacyjną w procesie ubiegania się o kredyt.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności