Kredyty konsolidacyjne to rozwiązanie finansowe, które pozwala na połączenie kilku zobowiązań finansowych w jedno. Dzięki temu kredytobiorca może zredukować wysokość swoich miesięcznych rat, zmniejszyć stres związany z obsługą wielu kredytów oraz zaoszczędzić na kosztach obsługi tych kredytów.

SPIS TREŚCI
Jak działa kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny to po prostu połączenie kilku kredytów w jeden. Oznacza to, że zamiast płacić raty za kilka różnych zobowiązań finansowych, kredytobiorca spłaca tylko jedną ratę za kredyt konsolidacyjny. W praktyce oznacza to, że bank lub instytucja finansowa, która udziela kredytu konsolidacyjnego, spłaca wcześniejsze zobowiązania kredytobiorcy, a ten z kolei spłaca jedynie jedno nowe zobowiązanie, czyli kredyt konsolidacyjny.
Największe korzyści dla kredytobiorcy
Korzyści związane z kredytem konsolidacyjnym mogą być naprawdę duże. Wszystko zależy jednak od wysokości kredytu oraz od różnicy w oprocentowaniu posiadanych zobowiązań i nowego kredytu konsolidacyjnego. .
Skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego umożliwia kredytobiorcy zmniejszenie miesięcznych rat, co z kolei może przyczynić się do poprawy jego ogólnej sytuacji finansowej. W niektórych przypadkach zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego może zwiększyć zdolność kredytową klienta.
Kolejną zaletą kredytów konsolidacyjnych jest poprawa pozycji negocjacyjnej klienta. Dzięki połączeniu wielu zobowiązań w jedno kredytobiorca ma do czynienia z tylko jednym wierzycielem, co ułatwia komunikację z bankiem. Niejako przy okazji, konsolidacja kredytów ma wpływ na kontrolowanie swoich wydatków i uniknięcie pomyłek związanych z opłatami za różne kredyty.
Warto również zauważyć, że kredyty konsolidacyjne zazwyczaj oferują niższe oprocentowanie niż wcześniejsze zobowiązania, co wprost przekłada się na niższe koszty obsługi zobowiązań finansowych..
Czego należy unikać przy kredycie konsolidacyjnym?
Należy jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny to nie tylko korzyści, ale również pewne ryzyka. Przede wszystkim, należy unikać sytuacji, kiedy kredyt konsolidacyjny ma wyższe oprocentowanie niż wcześniejsze kredyty. Wtedy konsolidacja może okazać się dla kredytobiorcy zupełnie nieopłacalna, ponieważ koszty obsługi kredytu, zamiast spaść, wzrosną.
Kolejną rzeczą, na którą należy uważać, jest wydłużenie czasu spłaty kredytów. Większość osób korzystających z konsolidacji kredytów oczekuje znacznego zmniejszenia wysokości miesięcznych zobowiązań. Nie da się jednak tego uzyskać bez wydłużenia okresu kredytowania. Sama różnica w wysokości odsetek nie załatwi sprawy. Należy się więc liczyć z wydłużeniem okresu spłacania kredytu, ale nie należy tutaj przesadzać. Wieloletni kredyt siłą rzeczy generuje wieloletnie odsetki. Należy tutaj znaleźć tak zwany złoty środek.
Gdzie najłatwiej dostać kredyty konsolidacyjne?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od wielu czynników. Ważna jest historia kredytowa, zdolność kredytowa, posiadany dochód, czy rodzaj obecnie posiadanych kredytów, które chcemy skonsolidować.
Ogólnie rzecz biorąc, kredyt konsolidacyjny można uzyskać w bankach, ale również w innych instytucjach finansowych, takich jak Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK), czy firmy pożyczkowe. Warto przed podjęciem decyzji o wyborze instytucji, w której chcemy zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, dokładnie porównać oferty różnych banków i instytucji finansowych.
Przy wyborze konkretnej oferty warto również zwrócić uwagę na dodatkowe koszty związane z kredytem konsolidacyjnym. Najważniejsza jest tu oczywiście wysokość oprocentowania, ale mogą się pojawić także inne koszty takie jak prowizja czy opłata za wcześniejszą spłatę.
Nie warto również skupiać się wyłącznie na ofertach banków, z którymi kredytobiorca ma już zaciągnięte kredyty. Często okazuje się, że lepszą ofertę można znaleźć w innej instytucji finansowej. Z drugiej strony jednak nasz dotychczasowy bank może być bardziej skłonny do udzielenia kolejnego kredytu, ponieważ ma pełny wgląd w naszą historię kredytową.
Warunki przyznania kredytu konsolidacyjnego
Przed złożeniem wniosku o kredyt konsolidacyjny warto sprawdzić swoją zdolność kredytową. Zobacz, jak sprawdzić zdolność kredytową za darmo. W tym celu warto również skorzystać z internetowego kalkulatora zdolności kredytowej, który pomaga oszacować, ile maksymalnie możemy pożyczyć i jakie będą koszty związane z kredytem konsolidacyjnym.
Najlepszą ofertę i instytucję finansową, w której najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny, można wybrać dopiero po dokładnym przeanalizowaniu swojej sytuacji finansowej, oraz po sprawdzeniu ofert różnych banków i instytucji finansowych.