Jak Zmniejszyć Ratę Kredytu

Duża ilość zobowiązań finansowych to ogromne obciążenie nie tylko dla domowego budżetu, ale również dla samego kredytobiorcy. Dodatkowo trzeba pamiętać o terminowej spłacie rat kredytów w różnych bankach. Z tego artykułu dowiesz się jak zmniejszyć ratę kredytu, i poprawić swoją zdolność kredytową.

Jak Zmniejszyć Ratę Kredytu

Jak to się zazwyczaj zaczyna

Bardzo często spłata raty kredytu hipotecznego, limitu na karcie, lub dodatkowo udzielonej pożyczki gotówkowej następuje w różnych terminach. Musimy więc pamiętać, aby zapewnić środki na koncie bankowym oraz zlecić odpowiednie przelewy do różnych instytucji finansowych.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie konsolidacja kredytów. Ten mało popularny produkt bankowy, może także dodatkowo wygenerować spore oszczędności. Jak to jest możliwe ?

Unikaj spirali zadłużenia

W wielu przypadkach popadanie w spirale zadłużenia rozpoczyna się już od pierwszego kredytu. Zaciągane zobowiązanie finansowe zwykle przewyższa kwotę, którą jesteśmy w stanie swobodnie spłacać.

Nie oznacza to oczywiście, że kredytobiorcy nie regulują swoich zobowiązań. Wymaga to jednak od nich sporego wysiłku i równie wielu wyrzeczeń. Takim „trudnym” kredytem najczęściej jest kredyt hipoteczny, lub inna pożyczka zabezpieczona hipoteką.

Wiele osób zaciąga kredyt z myślą o wykonaniu remontu w domu czy w mieszkaniu. Po takim kredycie w wielu polskich rodzinach pojawiają się niestety kolejne kredyty np. w postaci limitu na karcie kredytowej czy tzw. linii kredytowej w koncie osobistym. Wyższy poziom życia, który spowodowany jest posiadaniem dodatkowej gotówki, staje się dla nas normą, z której ciężko później zrezygnować.

Jak zmniejszyć ratę kredytu, lub raczej raty kredytów

Kredyty i pożyczki mają swoje indywidualne terminy spłaty. Często takie zobowiązania są także zaciągane w różnych bankach czy innych instytucjach finansowych. Różne produkty finansowe są także oprocentowane według własnej stawki. Pojawienie się niezaplanowanych wydatków czy nagłej sytuacji losowej, często powoduje konieczność zaciągania kolejnego kredytu. Niestety w wielu przypadkach mimo braku rzeczywistej zdolności kredytowej.

Z punktu widzenia banku, najlepszym sposobem na zwiększenie zdolności do spłaty kredytu jest spłacenie któregoś z obecnych zobowiązań finansowych. Jednak kredytobiorca, który wnioskuje o następny kredyt, zazwyczaj nie dysponuje wolnymi środkami. Można jednak zamienić wszystkie posiadane kredyty w jeden kredyt konsolidacyjny, i dodatkowo otrzymać jeszcze potrzebną gotówkę.

Czym jest konsolidacja kredytów

Kredyt konsolidacyjny można rozumieć jako kredyt udzielany na spłatę innych kredytów. Jedna rata kredytu konsolidacyjnego zastępuje wszystkie raty posiadanych do tej pory kredytów.

Dzięki temu, zamiast spłaty kilku kredytów i limitów kredytowych w różnych terminach i w różnych instytucjach finansowych, kredytobiorca zapewnia środki na spłatę jednej łącznej raty kredytu. Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego to realne oszczędności dla kredytobiorcy, ponieważ suma wszystkich rat kredytowych, która zostaje zamieniona jedną ratę, jest zazwyczaj wyższa niż jedna rata kredytu konsolidacyjnego.

Ze względu na długi okres spłaty niektórych zobowiązań, takich jak np. kredyt hipoteczny, również okres spłaty kredytu zbiorczego będzie odpowiednio dłuższy. Kredyty konsolidacyjne są również stosunkowo nisko oprocentowane. Na pewno zdecydowanie niżej niż limit na karcie kredytowej czy całkowity koszt kredytu odnawialnego w rachunku osobistym.

Jakie korzyści daje kredyt konsolidacyjny

Jedna rata kredytu, która jest niższa niż suma dotychczasowych rat kredytów opłacanych przez klienta, to podstawowa korzyść. Dodatkowo dokonując tylko jednej wpłaty, oszczędzamy na kosztach operacji bankowych. Przy jednej racie wpłacanej w jednej instytucji finansowej i w jednym terminie, odchodzą koszty przelewów, jakie kredytobiorca do tej pory ponosił, regulując kilka różnych zobowiązań.

Kolejną korzyścią jest zmniejszenie ryzyka niezapłacenia raty kredytu, co mogło występować przy spłacaniu różnych kredytów. Obniżenie miesięcznej raty kredytu to także podniesienie zdolności kredytowej klienta, który dla banku staje się bardziej „wypłacalny” i wiarygodny.

Jeśli więc rozważasz połączenie kilku spłacanych kredytów w jeden, sprawdź aktualną ofertę kredytów konsolidacyjnych. Bardzo chętnie odpowiemy również na dodatkowe pytania jak zmniejszyć ratę kredytu. Jak zwykle zachęcamy do komentowania i udostępniania naszych artykułów. Na naszym blogu znajdziesz wiele cennej wiedzy, która pomoże Ci sprawnie zarządzać finansami osobistymi i budżetem domowym.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności