Jak Otworzyć Konto Bankowe dla Dziecka

Konto bankowe dla dziecka to świetny sposób na rozpoczęcie nauki oszczędzania i zarządzania pieniędzmi. Osoby niepełnoletnie mogą otwierać konta bankowe za zgodą rodziców, jednak w zależności od wieku dziecka, istnieją pewne ograniczenia dotyczące korzystania z konta.

Konto bankowe dla dziecka

Na przykład większość banków nie pozwoli dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia na posiadanie linii kredytowej, czy limitu debetowego. Mogą występować również dzienne limity transakcji, które są najczęściej ustalane przez rodzica, lub opiekuna.

Czym jest rachunek bankowy, i jakie daje korzyści

Założenie swojego pierwszego konta bankowego to bardzo ważny krok w życiu człowieka. Posiadanie rachunku bankowego niesie ze sobą wiele korzyści.

  • Po pierwsze korzystanie z usług bankowych pomaga oszczędzać pieniądze, daje też nam miejsce do przechowywania pieniędzy.
  • Oprócz tego może również pomóc nam w codziennych wydatkach.
  • Ponadto otwarcie rachunku w renomowanym banku może poprawiać naszą zdolność kredytową, i zapewniać dostęp do profesjonalnych porad, i innych usług dodatkowych.
  • Konto bankowe pomaga zaoszczędzić pieniądze. Na nawyki związane z wydawaniem pieniędzy duży wpływ ma to, ile pieniędzy mamy do dyspozycji w danym momencie.
  • Rachunek bankowy daje możliwość korzystania z płatności elektronicznych, oraz innych nowoczesnych usług finansowych.

Dzięki posiadaniu konta bankowego możemy korzystać z wielu różnych usług, dostępnych tylko za pośrednictwem banków.

Od ilu lat można posiadać konto bankowe ?

Jeśli chodzi o posiadanie konta bankowego, wiek, w którym możesz je otworzyć, zależy od Twojej lokalizacji i kraju zamieszkania. W niektórych przypadkach możesz otworzyć konto już w wieku sześciu lub siedmiu lat. Inne kraje mają bardziej rygorystyczne wymagania. Na przykład w Wielkiej Brytanii ludzie muszą mieć ukończone 18 lat, aby otworzyć konto bankowe.

W naszym kraju własne konto osobiste może posiadać osoba, która ukończyła 13 rok życia. Jednak do założenia takiego rachunku wymagana jest zgoda rodzica, lub opiekuna prawnego. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak założyć konto bankowe dla dziecka ?

Jeśli dziecko ma od 13 do 18 lat, może otworzyć własne konto bankowe w większości instytucji finansowych, oczywiście za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Istnieje kilka przypadków, w których otwarcie konta bankowego może być utrudnione, ale zazwyczaj wynika to z niespełniania przez dziecko pewnych wymagań, takich jak na przykład posiadanie ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem lub potwierdzenia adresu zamieszkania.

Banki także zazwyczaj będą wymagać, aby dziecku towarzyszyli rodzice lub opiekunowie w celu wypełnienia wniosku o konto bankowe i okazaniu dowodu tożsamości. Jeśli spełnione są wszystkie wymogi formalne, konto otwierane jest bezzwłocznie.

Konto dla młodzieży

Konto młodzieżowe to rodzaj konta osobistego przeznaczonego dla młodzieży w wieku od 13 do 18 lat. Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i ich opiekunów, bank stworzył produkt dla nieletnich. Jednak aby móc założyć takie konto osobiste, potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Konieczność zgody opiekuna na założenie konta bankowego przez osobę nieletnią wynika z powodu ograniczonej zdolności do czynności prawnych nastolatka. Zgoda ta potrzebna jest jednak tylko w momencie otwierania rachunku. Po założeniu konta nastolatek może z niego już samodzielnie korzystać.

Jak już wspomniano na wstępie, posiadanie własnego konta bankowego uczy dzieci zarządzania własnymi pieniędzmi otrzymanymi np. od rodziców w formie „kieszonkowego”. Z drugiej strony rodzice najczęściej decydują się na otwarcie dla swoich pociech młodzieżowego konta bankowego, aby w łatwy sposób przekazywać pieniądze swoim podopiecznym.

Konta bankowe dla młodych zapewniają dzieciom bezpieczne korzystanie z posiadanych pieniędzy. Dzięki nim dzieci i młodzież pod okiem rodziców uczą się zarządzać środkami na rachunkach, dokonywać płatności bezgotówkowych, dokonywać przelewów i wypłacać pieniądze z bankomatów. To świetny sposób na stawianie pierwszych kroków w świecie finansów.

Młodzieżowe konto bankowe doskonale sprawdza się również podczas wycieczek szkolnych i samodzielnych wyjazdów wakacyjnych dzieci. Dzięki nim rodzice mogą łatwo i szybko przelać dziecku potrzebne pieniądze.

Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat

Samodzielne konto bankowe może posiadać osoba, która ukończyła 13 lat. Nie oznacza to jednak, że dziecko poniżej tego wieku nie może w ogóle korzystać z usług bankowych. Rodzic posiadający własne konto w banku może otworzyć dla dziecka subkonto z dodatkową kartą płatniczą, z której dziecko będzie mogło korzystać. Takie konto musi być jednak pod całkowitą kontrolą rodzica, chociaż nie powinno to chyba nikogo dziwić.

Przykładem konta dla dziecka poniżej 13 roku życia jest oferowane przez mBank konto Junior. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej banku:

eKonto Junior to Twoje oddzielne konto, do którego zamawiasz kartę dla dziecka. Dziecko nie ma dostępu do pieniędzy znajdujących się na Twoich innych rachunkach

Powiadomimy Cię, gdy Twoje dziecko skorzysta z karty. Wystarczy, że włączysz powiadomienia push. Wszystkie płatności będą też widoczne w Twojej historii

Zdecyduj, jaki dzienny limit płatności jest odpowiedni dla Twojego dziecka. Na start wynosi on 50 zł

mBank

Z mKonta Junior w mBanku mogą skorzystać osoby posiadające konto osobiste w tej instytucji finansowej. Rachunek można uruchomić samodzielnie, po zalogowaniu się do serwisu bankowości elektronicznej mBanku.

Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w mBanku, zachęcam do zapoznania się z najnowszą ofertą konto osobistych. Aplikacja mobilna mBanku pozwala na założenie konta bankowego online bez kuriera.

5/5 - (12 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Treści publikowane na tym blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porad finansowych ani inwestycyjnych w rozumieniu przepisów prawa. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte przez czytelników na podstawie tych treści.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492