Czym jest RRSO

Wybierając ofertę kredytu lub pożyczki, większość osób zwraca uwagę jedynie na wysokość oprocentowania. Jednak inne koszty mogą być znacznie wyższe, przez co całkowity koszt pożyczki znacznie wzrośnie. Aby ułatwić klientom banków wybór, wprowadzono przepisy nakazujący instytucjom finansowym, umieszczanie w ofercie wysokości całkowitego kosztu kredytu. Z tego wpisu dowiesz się czym jest RRSO, oraz z czego się składa.

Czym jest RRSO

Czym zatem jest mityczne RRSO. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania zobowiązania kredytowego, na którą składają się wszystkie opłaty związane z tym zobowiązaniem. Jest to najbardziej adekwatny wskaźnik kosztu kredytu, ponieważ uwzględnia zarówno odsetki, prowizję, jak i dodatkowe, wymagane przez pożyczkodawcę koszty.

Dzięki temu przyszły dłużnik może z łatwością porównać koszt kredytu, z którego planuje skorzystać i zrozumieć składowe całkowitej kwoty kredytu. RRSO pozwala wybrać najtańszą ofertę, osobom nieposiadającym specjalistycznej wiedzy z dziedziny finansów.

Zobacz też: Jak działa karta Twisto.

Decydując się na podpisanie ostatecznej umowy kredytowej, warto wszystko dokładnie sprawdzić. Specjaliści działu sprzedaży w bankach, ciężko pracują, aby wprowadzić do oferty kredytowej opłaty, których nie trzeba ujmować w RRSO.

Czym jest RRSO, a czym nie jest

Wiele osób traktuje rzeczywistą roczną stopę oprocentowania jako swego rodzaju świętego Grala, który jest najważniejszym czynnikiem. Moim zdaniem takie podejście nie jest uzasadnione. Zaciąganie dużej pożyczki, a zwłaszcza kredytu hipotecznego jest bardzo poważnym krokiem, i należy podejść do tego z pełnym profesjonalizmem.

Boleśnie przekonały się o tym osoby, korzystające z kredytów w obcej walucie, zwłaszcza we frankach szwajcarskich. Klienci, którzy zawierzyli zapewnieniom pracowników bankowych, oraz własnym wyliczeniom, teraz często dochodzą swoich praw w sądzie.

Reasumując. RRSO nie może być traktowane jako ostateczna wyrocznia. Warto kierować się tym wskaźnikiem, jednak nie zwalnia to nikogo z logicznego myślenia. Podejmując decyzję, warto brać pod uwagę wszystkie okoliczności.

Jeśli masz dodatkowe pytania lub sugestie czym jest RRSO, napisz w komentarzu poniżej. Zachęcamy również do udostępniania naszych wpisów w mediach społecznościowych.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności