Jak Oszczędzać w trudnych czasach

Bieżący rok jest dla Polaków rokiem wyjątkowo niskich stóp procentowych i odbicia gospodarczego po pandemii. Choć w drugim półroczu dostrzegalne są sygnały ożywienia w naszej gospodarce, to jednak wciąż chętniej oszczędzamy, niż wydajemy nasze pieniądze. Z tego artykułu dowiesz się jak oszczędzać w trudnych czasach.

Jak Oszczędzać w 2021 roku
Jak oszczędzać w trudnych czasach

Polacy coraz więcej oszczędzają

Jak pokazują statystyki w ubiegłym roku po raz kolejny wzrosły oszczędności Polaków deponowane na kontach bankowych. Pomimo tego wzrost ten jest najsłabszy od wielu lat. Wiele osób wybiera inne formy lokowania kapitału, obawiając się rosnącej inflacji. Jak wiadomo, wzrost cen może znacznie obniżyć wartość przechowywanych środków.

Zobacz też: Jak zarządzać finansami w kryzysie.

W głównej mierze oczywiście jest to spowodowane sytuacją makroekonomiczną. Na rynkach finansowych panuje niepewność. Sposobem na poradzenie sobie ze spowolnieniem gospodarczym wywołanym pandemią, jest tani pieniądz, a co za tym idzie niskie stopy procentowe. Dlatego oszczędzający nie mogą liczyć na atrakcyjne oprocentowanie lokat w bankach.

Czy jednak powinniśmy mieć powody do narzekania w związku z niskimi stopami? Wydaję się, że nie, ponieważ gdy spojrzy się na wysokość stóp procentowych w strefie euro lub w innych krajach UE to Polska na ich tle wypada dużo lepiej.

Pandemia się kończy, jak oszczędzać w trudnych czasach

Jak pokazują dane NBP, oszczędzamy więcej, ale i mniej się zadłużamy. Przez ostatnią dekadę, od 2010 roku widać znaczący spadek zadłużenie gospodarstw domowych. Oznacza to, że nasze potrzeby zaspakajamy środkami pieniężnymi, które posiadamy, a nie tymi, które pożyczamy, czyli kredytami bankowymi.

Z drugiej strony, oszczędności gospodarstw domowych wciąż rosną. W tym roku na depozytach bankowych suma oszczędności osiągnęła 1 bln zł. Utrzymując dynamikę wzrostu z ostatnich lat, wydaj się, że poziom ten może zostać bardzo szybko przekroczony. Jak podaje Business Insider:

Polskie gospodarstwa domowe pod koniec grudnia 2020 roku trzymały na depozytach bankowych na żądanie 786,8 mld złotych. Do tego na lokatach do dwóch lat 190,2 mld zł, a na jeszcze dłuższych 25,5 mld złotych. Oznacza to, że łącznie wartość wszystkich naszych pieniędzy leżących w bankach przekroczyła okrągły bilion – wynika z danych o podaży pieniądza opublikowanych przez NBP.

– Rafał Hirsch (Business Insider 27 stycznia 2021)

W jaki sposób oszczędzamy

Inną kwestią jest podejście Polaków do oszczędzania. Jesteśmy coraz bardziej świadomi konieczności odkładania pieniędzy na przyszłość. Pokazują to ankiety i badania przeprowadzone na reprezentatywnej grupie. Okazuje się, że prawie 70% ankietowanych jest przekonana, że opłaca się oszczędzać i odkładać pieniądze na przyszłość. Z kolei prawie 80% pytanych odpowiedziało, że posiada oszczędności.

To pozytywne wnioski, jednak druga strona medal jest tak, że nasze zaoszczędzone środki nie są pokaźne. Niestety jako kraj, cały czas jesteśmy „na dorobku”. Być może posiadamy pewne oszczędności, ale nie są one zbyt duże. Dlatego, od jakiegoś czasu, na rynku produktów oszczędnościowych obserwowana jest zmiana tendencji.

Według ekspertów Rada Polityki Pieniężnej nie powinna w tym roku zmienić wysokości stóp procentowych. Po cyklu obniżek stóp należy spodziewać się ustabilizowania sytuacji. Jak wiadomo, niskie stopy procentowe stymulują rozwój gospodarczy. Jest on teraz potrzebny i oczekiwany bardziej niż kiedykolwiek.

Czytaj też: Lokaty jako bezpieczna forma oszczędzania.

Najbliższe zmiany są spodziewane na początku 2022 roku, a nawet później. Prezes NBP Adam Glapiński w ostatnim wywiadzie przekazał, że podniesienie stóp procentowych będzie możliwe, dopiero po całkowitym wygaszeniu pandemii, oraz kiedy inflacja będzie wyższa niż 3,5 proc. Analitycy Pekao uważają jednak, że jesteśmy już bliscy spełnieniu tych warunków.

Zatem jak oszczędzać w trudnych czasach

Aktualny ranking lokat i kont oszczędnościowych pokazuje, że niektóre bank nadal dają trochę zarobić na oprocentowaniu. Analizując ofertę banków, warto również mieć na uwadze, relatywnie wysoki poziom inflacji, który przekłada się na mniejsze zyski realne z lokat. Nie jest to odczuwalne w krótkim czasie, jednak w długim okresie w naszych portfelach inwestycyjnych może być nieco mniej pieniędzy.

Zachęcamy do zapoznania się również z innymi wpisami na blogu aktualne promocje bankowe. Znajdują się tam zawsze aktualne oferty bankowe. Jeśli artykuł okazał się dla Ciebie interesujący, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych. Zapraszamy również do komentowania naszych treści.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz