Lokaty jako bezpieczna forma oszczędzania

Dla wielu ludzi nadal najbezpieczniejszą formą oszczędzania pieniędzy jest trzymanie ich w domu. Jest to myślenie nie tyle błędne, ile także dodatkowo szkodliwe i nieprzynoszące żadnych zysków. Środki finansowe leżąc, nie tylko nie zarabiają, ale też tracą na swojej wartości. Lokaty jako bezpieczna forma oszczędzania, mogą być atrakcyjną alternatywą dla trzymania pieniędzy w przysłowiowej skarpecie.

Lokaty jako bezpieczna forma oszczędzania

Sposoby przechowywania pieniędzy

Dlaczego oszczędności przechowywane w domu tracą na wartości ? Dzieje się tak poprzez wzrost inflacji. Najkrócej mówiąc, za zgromadzony w domu kapitał po jakimś czasie można kupić dużo mniej przedmiotów. W dalszej części wpisu przeczytasz o tym, jak chronić oszczędności.

Nie ulega wątpliwości, że pieniądze należy chronić przed utratą przez nie wartości. Lokata bankowa jest na to najprostszym i jednym z bezpieczniejszych sposobów. Zawierając umowę o założeniu lokaty, bank automatycznie zobowiązuje się do oddania zdeponowanego kapitału wraz z wypracowanymi odsetkami w dniu zapadalności lokaty.

Środki pieniężne są zatem bezpieczne. Co więcej, również w chwili, kiedy bank przestaje być wypłacalny i bankrutuje, pieniądze klientów są bezpieczne. Równowartość 100 tysięcy euro jest objęta gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i wypłacana klientom w chwili, gdy bank ogłosi utratę płynności finansowej. Dzięki temu zdeponowane środki są całkowicie bezpieczne i klient nie musi się obawiać ich utraty.

Inna bezpieczna forma oszczędzania

Analizując ranking lokat bankowych, warto sprawdzić, czy bank, w którego ofercie klient znalazł najlepszą lokatę, jest objęty gwarancją. W innym przypadku, gdy bank straci płynność finansową, fundusze zdeponowane na lokacie zostaną utracone. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, warto założyć taką lokatę.

W tej chwili lokaty bankowe są oprocentowane tak, by przewyższyć stopień inflacji. Dzięki temu pieniądze nie tylko są chronione przed utratą wartości, ale również dają realny zysk.

Lokata jest bezpieczną formą oszczędzania, a do tego daje pewność związaną z jej specyfiką. Przede wszystkim klient od początku wie, jaką kwotę zyska, deponując środki pieniężne w banku. Oprocentowanie lokat jest jasno określone na samym początku. Z reguły jest niezmienne w trakcie trwania umowy o zawarciu lokaty, może się jednak zmienić w dniu jej zapadalności, kiedy jest automatycznie odnawiana.

Podatek od zysków kapitałowych

Również stały jest podatek, jaki należy uiścić i w tej chwili już żadna lokata nie jest od niego wolna. Chodzi tutaj o daninę na rzecz Skarbu Państwa, którą potrąca się od wypracowanych odsetek od lokaty. Ostateczny zysk jest więc w 100% przewidywalny.


Klient doskonale również zdaje sobie sprawę z tego, na jaki okres czasu zdeponował pieniądze, czyli przez jaki czas nie może z nich korzystać, nie narażając się na utratę do tej pory wypracowanych odsetek lub dodatkowe kary umowne.

Podsumowanie

Jasne, od początku znane warunki, oraz brak niebezpieczeństwa utraty środków sprawiają, że lokata to bardzo bezpieczna forma oszczędzania. Porównywalne są jedynie do obligacji, jednak przy dobrym wskaźniku stóp procentowych, lokaty są jednak dużo lepiej opłacalne.

Dzięki nim oszczędności zaczną przynosić zyski, a nie tylko leżeć w domu i tracić na wartości. Lokaty bankowe to sposób na oszczędzanie dla ludzi ostrożnych, ale dbających o swoje pieniądze.

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz