Do czego służy konto osobiste

Konto osobiste to najbardziej rozpowszechniony produkt bankowy, bez którego trudno jest sobie dzisiaj wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Z tego wpisu dowiesz się, do czego służy konto osobiste, oraz w jaki sposób można z niego korzystać.

Do czego służy konto osobiste

Ogromna popularność kont osobistych

Posiadacze rachunków osobistych korzystają z nich praktycznie każdego dnia do wykonywania płatności, robienia przelewów, a także szeregu innych działań. Oferta bankowa, w tej materii jest ogromna i nieustannie się poszerza.

Dlatego też znalezienie odpowiedniego produktu wymaga dokładnego zapoznania się ze szczegółami poszczególnych rachunków.

Konto osobiste nazywane jest również ROR-em, czyli rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, które prowadzi bank na rzecz klienta będącego osobą fizyczną. Z definicji więc konto osobiste służy osobom, a nie firmom, choć i od tego bywają wyjątki.

Zobacz również: Konto firmowe przez Internet

Przykładowo posiadacze jednoosobowych działalności gospodarczych również z powodzeniem mogą korzystać z kont osobistych, bez konieczności zakładania rachunków firmowych. Prowadzenie każdego konta osobistego jest obwarowane bardzo szczegółową umową, w której znajdują się prawa i obowiązki obu stron, a więc zarówno klienta, jak i banku.

Z taką umową warto zapoznać się już na samym początku korzystania z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, co pozwoli nam uniknąć wielu kwestii problemowych, związanych na przykład z pobieraniem opłat za poszczególne usługi.

Do czego służy konto osobiste i jak można z niego korzystać

Konto osobiste to produkt wyjątkowo wielofunkcyjny. Przede wszystkim można na nim w formie bezgotówkowej przechowywać nasze środki pieniężne, które wpływają na konto, chociażby z tytułu wynagrodzenia za pracę, emerytury czy z innych źródeł.

Za pomocą konta możemy regulować wszelkie płatności, wykonywać przelewy, robić zakupy przez internet przy wykorzystaniu systemów szybkich płatności, przelewać pieniądze do ZUS czy US, a także na inne konta osób fizycznych.

Konta osobiste dostępne są poprzez bankowość internetową i mobilną, dlatego większość operacji możemy wykonać bezproblemowo z poziomu domowego komputera czy telefonu.

W ramach konta osobistego możemy otworzyć również konto oszczędnościowe, które pozwala na pewne – choć dosyć niewielkie z powodu niskiego oprocentowania – pomnażanie zgromadzonych środków.

Dodatkowe produkty w ramach konta osobistego

Posiadacze konta osobistego w banku mają możliwość korzystania z szeregu dodatkowych funkcjonalności, produktów i usług oferowanych przez banki swoim stałym klientom.

Przede wszystkim, do konta wydawana jest karta debetowa, za pomocą której możemy dokonywać płatności bezgotówkowych, wypłacać pieniądze z bankomatów zarówno w kraju, jak i za granicą.

Posiadacze kont osobistych w łatwiejszy sposób, często z poziomu konta internetowego, mogą wnioskować o inne produkty bankowe – karty kredytowe, kredyty odnawialne w koncie, kredyty gotówkowe, a nawet hipoteczne. Mogą również otwierać lokaty czy korzystać z innych form pomnażania kapitału.

Ile kosztuje konto osobiste

Korzystanie z konta osobistego wiąże się z niewielkimi płatnościami, o których czasem posiadacze tego rodzaju produktów zapominają.

W wielu bankach samo otwarcie konta jest darmowe, ale pojawia się wiele dodatkowych opłat: za prowadzenie rachunku, za wydanie i użytkowanie kart płatniczych, za wykonywanie przelewów. Są to dosyć nieduże kwoty, jednak w skali miesiąca może się z tego uzbierać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych.

Zobacz także: Darmowe konto bankowe

Trzeba więc liczyć się z takimi kosztami już na etapie wnioskowania o konto osobiste. Większość banków umożliwia jednak uniknięcie wielu dodatkowych kosztów – trzeba spełnić określone warunki w umowie, jak chociażby konkretna liczba przelewów w miesiącu czy operacji na koncie.

Zanim więc zdecydujemy się na konkretne konto osobiste w wybranym banku, dobrze jest zapoznać się z ofertą co najmniej kilku różnych produktów.

Pomocne mogą być różnego rodzaju aktualne rankingi kont osobistych, w których znajdziemy podstawowe informacje na temat kont bankowych, opłat za ich otwarcie czy użytkowanie, a także innych kwestii, które mogą być pomocne w wyborze właściwego konta osobistego.

Podsumowując temat, do czego służy konto osobiste

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, do czego służy konto osobiste, nie jest tak prosta, jak by się wydawało. Rachunek bankowy może służyć do bardzo wielu celów. W tym artykule opisaliśmy tylko kilka z nich.

Jeśli masz dodatkowe pytania lub sugestie, podziel się nimi w komentarzu pod wpisem. Gorąco zachęcamy także do publikowania naszych treści w kanałach społecznościowych. Ikonkę udostępnienia wpisu znajdziesz na końcu każdego artykułu.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności