Jak Sprawdzić Zdolność Kredytową

Kiedy ubiegasz się o pożyczkę lub kredyt, bank zwykle pyta o Twoje dochody i zaciągnięte zobowiązania. Niezależnie jednak od tego, jakie informacje przekażesz pracownikowi banku, ma on dodatkowe narzędzia, aby zweryfikować Twoje dane. Dla banku bardzo istotna będzie zdolność kredytowa osoby wnioskującej o pożyczkę. Z tego artykułu dowiesz się jak sprawdzić zdolność kredytową samodzielnie.

Jak Sprawdzić Zdolność Kredytową

Za każdym razem, kiedy składasz wniosek o pożyczkę, instytucja finansowa, która jej udziela, sprawdzi Twoje dane w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to baza danych, zawierająca wszystkie zaciągane kredyty i pożyczki. Rejestr prowadzony jest przez BIK, czyli Biuro informacji kredytowej.

W rejestrach biura znajdują się nie tylko aktualne zobowiązania klientów banków i innych instytucji finansowych, ale również te, już nieaktualne. Dostęp do bazy mają wszystkie banki, i firmy pożyczkowe. Dzięki temu mogą bardzo szybko określić Twoją zdolność kredytową, czyli mówiąc prościej, Twoją wiarygodność jako klienta banku.

Jak sprawdzić zdolność kredytową w bazie BIK

Sprawdzanie zdolności kredytowej odbywa się przez wysłanie drogą elektroniczną specjalnego zapytania. Dostęp do bazy danych jest błyskawiczny, dlatego bardzo często możesz liczyć na natychmiastową decyzję kredytową.

Z bazy danych BIK mogą również korzystać firmy udzielające szybkich pożyczek.  Jednak nie jest to regułą. Często zdarza się, że pożyczka na małą kwotę, udzielana jest na zasadzie zaufania i oceny ogólnej klienta.

Każda osoba, której dane znajdują się w bazie Biura Informacji Kredytowej, może samodzielnie sprawdzić swoją historię kredytową. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do biura, o udostępnienie danych. Wniosek można złożyć również za pośrednictwem serwisu internetowego BIK. Informacja udzielana jest bezpłatnie.

Dlaczego warto i jak sprawdzić zdolność kredytową

Znajomość naszej obecnej sytuacji finansowej jest bardzo ważna. Ubiegając się o większy kredyt w banku, będziemy „prześwietlani” przez bank na różne sposoby. Bardzo często jest również przeprowadzana z klientem rozmowa kwalifikacyjna.

Warto więc sprawdzić swój status w Biurze Informacji Kredytowej, jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego. Znając swój status, będziemy mieli lepszą pozycję negocjacyjną w czasie rozmów z przedstawicielem instytucji finansowej.

Jeśli masz dodatkowe pytania jak sprawdzić zdolność kredytową, napisz w komentarzu poniżej. Zachęcamy również do udostępniania naszych treści w mediach społecznościowych. Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, podziel się nim ze znajomymi.

Poprzednie

Jak Założyć Konto Firmowe

Konto Bankowe w Telefonie

Dalej

Dodaj komentarz