Jak Sprawdzić Zdolność Kredytową

Kiedy ubiegasz się o pożyczkę lub kredyt, bank zwykle pyta o Twoje dochody i zaciągnięte zobowiązania. Niezależnie jednak od tego, jakie informacje przekażesz pracownikowi banku, ma on dodatkowe narzędzia, aby zweryfikować Twoje dane. Dla banku bardzo istotna będzie zdolność kredytowa osoby wnioskującej o pożyczkę. Z tego artykułu dowiesz się jak sprawdzić zdolność kredytową samodzielnie.

Jak Sprawdzić Zdolność Kredytową

Za każdym razem, kiedy składasz wniosek o pożyczkę, instytucja finansowa, która jej udziela, sprawdzi Twoje dane w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to baza danych, zawierająca wszystkie zaciągane kredyty i pożyczki. Rejestr prowadzony jest przez BIK, czyli Biuro informacji kredytowej.

W rejestrach biura znajdują się nie tylko aktualne zobowiązania klientów banków i innych instytucji finansowych, ale również te, już nieaktualne. Dostęp do bazy mają wszystkie banki, i firmy pożyczkowe. Dzięki temu mogą bardzo szybko określić Twoją zdolność kredytową, czyli mówiąc prościej, Twoją wiarygodność jako klienta banku.

Jak sprawdzić zdolność kredytową w bazie BIK

Sprawdzanie zdolności kredytowej odbywa się przez wysłanie drogą elektroniczną specjalnego zapytania. Dostęp do bazy danych jest błyskawiczny, dlatego bardzo często możesz liczyć na natychmiastową decyzję kredytową.

Z bazy danych BIK mogą również korzystać firmy udzielające szybkich pożyczek.  Jednak nie jest to regułą. Często zdarza się, że pożyczka na małą kwotę, udzielana jest na zasadzie zaufania i oceny ogólnej klienta.

Każda osoba, której dane znajdują się w bazie Biura Informacji Kredytowej, może samodzielnie sprawdzić swoją historię kredytową. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do biura, o udostępnienie danych. Wniosek można złożyć również za pośrednictwem serwisu internetowego BIK. Informacja udzielana jest bezpłatnie.

Dlaczego warto i jak sprawdzić zdolność kredytową

Znajomość naszej obecnej sytuacji finansowej jest bardzo ważna. Ubiegając się o większy kredyt w banku, będziemy „prześwietlani” przez bank na różne sposoby. Bardzo często jest również przeprowadzana z klientem rozmowa kwalifikacyjna.

Warto więc sprawdzić swój status w Biurze Informacji Kredytowej, jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego. Znając swój status, będziemy mieli lepszą pozycję negocjacyjną w czasie rozmów z przedstawicielem instytucji finansowej.

Jeśli masz dodatkowe pytania jak sprawdzić zdolność kredytową, napisz w komentarzu poniżej. Zachęcamy również do udostępniania naszych treści w mediach społecznościowych. Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, podziel się nim ze znajomymi.

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności