Pożyczki hipoteczne

W poszukiwaniu dodatkowego finansowania w postaci różnego rodzaju produktów bankowych warto zwrócić uwagę na pożyczki hipoteczne. To rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel, będące tańszą alternatywą dla klasycznego kredytu gotówkowego. Przeznaczone jest jednak dla tych pożyczkobiorców, którzy mają zabezpieczenie w postaci nieruchomości.

Pożyczki hipoteczne

Czym są pożyczki hipoteczne

Osoby, które potrzebują dodatkowej gotówki na dowolny cel, najczęściej sięgają po kredyty gotówkowe, które są opcją dosyć drogą. Nie zawsze też uzyskamy finansowanie na takim poziomie, jaki nas interesuje. Często powodem jest brak wystarczającej zdolności kredytowej. Pod tym względem pożyczki hipoteczne wydają się rozwiązaniem, które zdecydowanie warto rozważyć.

Pożyczki hipoteczne są rodzajem kredytu, który jest udzielany osobom posiadającym zabezpieczenie w postaci nieruchomości – domu, mieszkania, a czasem także ziemi. RRSO pożyczek hipotecznych kształtuje się obecnie na poziomie 4,5 % – 8 %, kosztują więc mniej niż kredyty gotówkowe, są natomiast droższe od kredytów hipotecznych.

Aby uzyskać pożyczkę hipoteczną, trzeba być właścicielem nieruchomości o odpowiedniej wartości. Nieruchomość nie może być zadłużona ani być przedmiotem roszczeń osób trzecich. Najczęściej można uzyskać pożyczkę w wysokości do 70 procent wartości nieruchomości. Na nieruchomości ustanawiana jest hipoteka bankowa, która dla instytucji jest zabezpieczeniem spłaty.

Jeśli pożyczka nie będzie spłacana terminowo lub zaprzestaniemy jej spłaty, bank będzie domagał się sprzedaży nieruchomości i z tych pieniędzy spłaty pożyczki. Pożyczka hipoteczna jest więc dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dodatkowe finansowanie, ale wyłącznie dla osób, które pożyczają odpowiedzialnie i mają pewność, że będą regulowały zobowiązania w terminie.

Czytaj też: Jak działa karta Twisto.

Pożyczki hipoteczne to produkty, z których mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Przedsiębiorstwa często sięgają po tego rodzaju rozwiązania jako kredyty konsolidacyjne – z uzyskanych w ten sposób środków mogą spłacić zaległe zobowiązania, a także inne, wyżej oprocentowane kredyty czy pożyczki.

Osobom fizycznym pożyczka hipoteczna umożliwia natomiast między innymi uzyskanie wkładu własnego na zakup innej nieruchomości, skonsolidowanie drogich kredytów czy pożyczek, a także sfinansowanie wszystkiego, na co nie mogą pozwolić sobie w ramach posiadanych oszczędności.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Zdarza się, że termin pożyczka hipoteczna jest zamiennie używany z kredytem hipotecznym, co nie do końca ma odzwierciedlenie w rzeczywistości i może powodować problemy już na etapie poszukiwania finansowania. Większość kredytów hipotecznych to klasyczne kredyty mieszkaniowe przyznawane na konkretny cel – zakup mieszkania bądź budowę domu i tylko na ten cel można wykorzystać środki z kredytu.

Pożyczka hipoteczna jest natomiast finansowaniem na dowolny cel, z którego nie musimy rozliczać się z bankiem. W obu przypadkach jest ustanawiana hipoteka na nieruchomości. Oba rozwiązania należą również do produktów długoterminowych. Typowy kredyt hipoteczny na zakup mieszkania będzie jednak rozwiązaniem tańszym.

Ranking pożyczek hipotecznych

Pożyczki hipoteczne dostępne są w ofercie praktycznie każdego banku. Wybór jest więc spory, co może być problemowe dla osób, które do tej pory nie miały do czynienia z tego rodzaju produktami. Bardzo pomocny w wyborze będzie ranking pożyczek hipotecznych, w którym w jednym miejscu znajdziemy porównanie kilku lub kilkunastu produktów znajdujących się w ofercie różnych banków.

Jeśli zastanawiasz się nad pożyczką hipoteczną, warto zapoznać się z aktualnym rankingiem i sprawdzić, gdzie obecnie można otrzymać pożyczkę na najkorzystniejszych warunkach.

Choć wiele osób decyduje się na rozwiązania oferowane przez banki, w których mają konta lub inne produkty finansowe, w rzeczywistości może się okazać, że konkurencyjny bank będzie miał o wiele lepszą ofertę. Nie warto więc ograniczać się wyłącznie do wyboru własnego banku.

Co odróżnia pożyczki hipoteczne od kredytów hipotecznych

Produkt finansowy, jakim są pożyczki hipoteczne, bardzo często jest mylony z kredytem hipotecznym. Różnica między tymi dwoma instrumentami finansowymi jest dosyć zasadnicza.

Pożyczka hipoteczna udzielana jest pod zastaw nieruchomości, natomiast kredyt hipoteczny zaciąga się zazwyczaj na zakup nieruchomości. Zarówno przy pożyczce, jak i przy kredycie hipotecznym, na nieruchomość nakładane jest zabezpieczenie hipoteki.

Oznacza to, że do całkowitego spłacenia pożyczonej sumy, w pewnym sensie formalnym właścicielem nieruchomości jest pożyczkodawca.

Zabezpieczenie pożyczki hipoteką nieruchomości pozwala bankom bezpiecznie pożyczać większe kwoty. W przypadku braku spłaty pożyczki, bank może przejąć i sprzedać nieruchomość, dzięki czemu odzyska dług.

Pożyczki hipoteczne udzielane są maksymalnie na 80% wartości stanowiącej zabezpieczenie nieruchomości. Dzięki temu klient banku może liczyć na uzyskanie dużej kwoty pożyczki, a bank jest pewny odzyskania całej pożyczonej kwoty.

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności