RRSO w Kredycie Gotówkowym

Ostatnio dużą popularnością cieszą się kalkulatory rat, porównywarki opłat i inne narzędzia, które mają nam ułatwić wybór optymalnej dla domowego budżetu oferty. Dzięki takim narzędziom bardzo łatwo obliczymy np. RRSO w kredycie gotówkowym. W dalszej części artykułu dowiesz się czym jest ten wskaźnik, oraz w jaki sposób się go oblicza.

RRSO w Kredycie Gotówkowym

Kiedy ktoś decyduje się na kredyt, stara się znaleźć najkorzystniejszą ofertę, niezależnie od tego, czy jest to kredyt gotówkowy, hipoteczny, czy jakikolwiek inny.

Czym jest RRSO

Termin RRSO jest akronimem, utworzonym ze słów rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Oprocentowanie kredytu nie jest bowiem jednolitą kwotą. Jest to parametr, który uwzględnia wysokość odsetek, inne koszta, ale też to, jaką wartość ma pieniądz w czasie.

Każdy bank ma własne RRSO. I niemal zawsze jest ono wyższe od oprocentowania, na które wskazywałaby przedstawiona nam oferta. Im krócej mamy możliwość obracania pieniędzmi otrzymanymi w ramach kredytu, tym RRSO będzie wyższe. Może ono zostać zniwelowane jedynie w przypadku, gdy pod koniec trwania okresu kredytowania zwracamy całość kwoty.

Banki mają obowiązek informować klienta o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania i robią to. Dotyczy to również firm udzielających szybkich pożyczek przez Internet. Problem w tym, że klienci nie mają świadomości, jak powinno się tę wartość odczytywać. Doświadczenie bankowców pokazuje, że Polacy pytają raczej o poziom raty lub oprocentowanie nominalne, nie zaś o RRSO, które jest parametrem najbardziej miarodajnym.

Jak obliczyć RRSO w kredycie gotówkowym

Przykład obliczania RRSO
Okazuje się, że największą trudność sprawia zrozumienie faktu, że wartość pieniądza wzrasta w czasie. Aby dowiedzieć się, jak może prezentować się wartość RRSO, warto podeprzeć się przykładem. Założenie jest takie, że zaciągamy kredyt bez prowizji na okres roku, kwotę 1000 zł i z oprocentowaniem 15%. W takiej sytuacji RRSO czyli stopa oprocentowania oraz wartość pieniądza w czasie wyniesie 16,07%. Dopłacamy zatem 1,07%. Im krótszy i niższy kredyt, tym RRSO będzie wyższe.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest doskonałym narzędziem porównywania ofert banków: uwzględnia wszystkie koszty i jest miarodajna. Warto uświadomić sobie, że nie tylko pieniądz ma wartość samą w sobie, ale też okres czasu, w jakim nim dysponujemy.

Obliczanie RRSO w praktyce

Jak szybko obliczyć rzeczywistą roczną stopę oprocentowania samodzielnie. Aby tego dokonać, potrzebne będą dwie wartości: pierwsza to całkowity koszt kredytu, zaś druga – całkowita kwota kredytu. Brzmi podobnie, ale różnice są kolosalne i dla naszych finansów bardzo znaczące. Pierwszy z nich – całkowity koszt kredytu – to wszystkie opłaty, jakie kredytobiorca ponosi w ramach zaciągania i spłacania należności: usługi, prowizje, ceny usług dodatkowych, o ich poniesienie jest konieczne do otrzymania kredytu.

Czytaj też: Kredyty gotówkowe.

Całkowita kwota kredytu to całość pieniędzy, jakie bank udostępnia kredytobiorcy w ramach umowy. RRSO to całkowity koszt pożyczki dzielony przez całkowitą kwotę kredytu – oczywiście w wielkim uproszczeniu.

Podsumowanie

Warto nie bać się RRSO i korzystać z faktu, że banki muszą udostępniać tę wartość klientom. Na chwilę obecną jest to najbardziej miarodajny i wiarygodny parametr, bardzo pomocny przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu.

Jeśli masz dodatkowe pytania jak obliczyć RRSO w kredycie gotówkowym, napisz w komentarzu pod artykułem. Gorąco zachęcamy również do udostępniania naszych treści w mediach społecznościowych.

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności