Co Musi Zawierać Umowa Kredytu Konsumenckiego

Na całkowitą kwotę kredytu zazwyczaj składa się wiele różnych opłat. Większość z nich ponosi oczywiście kredytobiorca. Umowa kredytu konsumenckiego musi jednak zawierać dokładny wykaz i opis tych składników kredytu. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są składniki RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania.

Umowa Kredytu Konsumenckiego
Umowa kredytu konsumenckiego

Wprowadzenie

Banki i inne firmy udzielające kredytu konsumenckiego mają obowiązek przedstawić pełne informacje o kosztach kredytu. Na opłaty związane z zaciąganiem pożyczki mogą się składać:

  • główna kwota kredytu,
  • oprocentowanie kredytu
  • wysokość naliczanych odsetek
  • ewentualna opłata notarialna
  • ubezpieczenie pożyczki (jeśli jest wymagane)
  • warunki odstąpienia od umowy
  • kary umowne za opóźnienie w spłacie kredytu

Co dodatkowo może zawierać umowa kredytu konsumenckiego

Informacje, które również powinny znaleźć się w umowie kredytu konsumenckiego, to np. warunki spłaty kredytu przed terminem. W wielu przypadkach zdarza się, że uregulowanie zobowiązania kredytowego przed wymaganym terminem nie jest zbyt korzystne dla klienta.

Czytaj też: Kredyty gotówkowe.

Bardzo ważne w tym przypadku są dokładne zapisy w umowie, które powinny regulować tego typu kwestie. Spłata kredytu przed ustalonym w harmonogramie terminem teoretycznie powinna wiązać się ze zwrotem części naliczonych odsetek. Niestety nie zawsze tak się dzieje.

Warto również sprawdzić, czy ewentualne oszczędności wynikające z wcześniejszej spłaty pożyczki, nie będą niższe niż opłata za zmianę warunków umowy. Należy pamiętać, że bankom zależy na jak najdłuższym okresie kredytowania, ponieważ czerpią z tego określone profity.

Terminowe regulowanie zobowiązań finansowych

Raty kredytów nie zawsze są opłacane w terminie. Czasami wynika to z niedbalstwa kredytobiorcy, a czasami z przyczyn obiektywnych. W życiu przytrafiają się nam różne sytuacje i zdarzenia losowe. Mogą one wpływać na stan naszego portfela oraz na brak możliwości terminowej spłaty rat kredytu.

Warto więc wiedzieć dokładnie, jakie konsekwencje grożą nam za spłacanie pożyczki niezgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem. Sprawdź, jaką wysokość będą miały odsetki karne lub dodatkowe opłaty, które mogą być naliczane w przypadku opóźnienia w spłacie kredytu.

Zabezpieczenie spłaty kredytu

Pożyczkobiorcy często zastanawiają się, czy warto ubezpieczyć kredyt konsumencki. Odpowiednie zabezpieczenie się na różne okoliczności, wydaje się być dobrym i rozsądnym rozwiązaniem.

W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, ubezpieczenie kredytu gotówkowego czy pożyczki nie jest zbyt często stosowane. Zazwyczaj nie jest także obowiązkowe. Banki i inne instytucje finansowe stosują raczej w tym przypadku poręczenie innej osoby, czyli żyranta.

Żyrantem jest osoba, która zobowiązuje się do spłacenia kredytu, w przypadku gdyby pożyczkobiorca nie był w stanie tego zrobić. Tego typu rozwiązanie stosowane jest bardzo często przez banki, ponieważ znacząco zwiększa bezpieczeństwo udzielanych kredytów.

Żyrowanie pożyczki czy kredytu polega w pewnym sensie na przejęciu odpowiedzialności za zobowiązanie finansowe. Jednak nadal wiele osób nie rozumie mechanizmu działania tej „instytucji”, co powoduje wiele nieporozumień.

Przed podjęciem decyzji o żyrowaniu kredytu trzeba mocno się zastanowić i przeanalizować swoją sytuację majątkową. Należy mieć na uwadze, że osobie zaciągającej kredyt mogą przytrafić się różne zdarzenia losowe, a wtedy my będziemy odpowiedzialni za uregulowanie zobowiązania.

Umowa kredytu konsumenckiego i zastaw hipoteczny

Innym sposobem na zabezpieczenie długu jest zastaw hipoteczny. To zabezpieczenie rzeczowe poprzez tzw. “przewłaszczenie”. Jeśli zastawimy np. samochód, to w okresie kredytowania będzie on własnością banku. Jeśli przestalibyśmy spłacać raty kredytu, bank będzie mógł odebrać nam i sprzedać, przedmiot zastawu, i w ten sposób odzyskać powierzony nam kapitał.

Podobnym rozwiązaniem jest zastaw rejestrowy. W tej sytuacji bank nie będzie właścicielem naszego samochodu (lub innej zastawionej rzeczy), ale ma prawo do ubiegania się o jej zwrot, gdybyśmy przestali spłacać raty. Jeśli właściciel zastawionego przedmiotu nie chce go wydać kredytodawcy, do akcji wkracza komornik.

Konsekwencje niespłacania kredytu

Niestety coraz więcej ludzi ma problemy z terminowym spłacaniem kredytów i innych zobowiązań finansowych. Banki są w takich sytuacjach bezlitosne, a to oznacza dla konsumentów spore problemy.

Z jednej strony kwota zadłużenia rośnie z powodu naliczania odsetek karnych, natomiast z drugiej strony reputacja kredytobiorcy drastycznie spada. Dlatego jeśli znalazłeś się w sytuacji losowej, która zmusza cię do odroczenia spłaty rat kredytu, jak najszybciej poinformuj o tym swój bank.

Odpowiednio szybka reakcja na problemy finansowe kredytobiorcy, pozwala na uniknięcie dotkliwych w skutkach konsekwencji. Jednym z wielu rozwiązań w takich sytuacjach jest renegocjacja umowy czy odroczenie spłaty.

Ostateczną decyzję musi jednak podjąć pracownik banku, dlatego zawsze warto rozmawiać przed terminem zapadalności raty kredytu. Kiedy minie termin ustalony w harmonogramie spłat, znalezienie dobrego wyjścia z sytuacji będzie znacznie trudniejsze.

Biuro Informacji Kredytowej

Jedną z pierwszych konsekwencji opóźnienia w spłacie kredytu, jest wpis do rejestru BIK. Biuro Informacji kredytowej prowadzi rejestr wszystkich Twoich zobowiązań finansowych, wraz z terminami płatności poszczególnych rat.

Każda osoba, która widnieje w rejestrze, może dwa razy w roku sprawdzić swoją historię kredytową za darmo. W tym celu należy zarejestrować się w serwisie i złożyć odpowiedni wniosek. Rejestracja jest również darmowa i można ją przeprowadzić zdalnie, na stronie internetowej BIK.

Na dodatkowe pytania co musi zawierać umowa kredytu konsumenckiego, bardzo chętnie odpowiemy w komentarzach pod wpisem. Zachęcamy również do udostępniania treści artykułu w mediach społecznościowych.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności