Czym jest Kredyt Hipoteczny

Zakup domu czy mieszkania jest dla większości ludzi sporym wysiłkiem finansowym. Z tego wpisu dowiesz się, czym jest kredyt hipoteczny i jak możesz z niego skorzystać.

Czym jest Kredyt Hipoteczny

Ceny nieruchomości w ostatnich latach bardzo wzrosły. Cena mieszkania w dużym mieście może dochodzić nawet do miliona złotych. W mniejszych miastach będzie to kilkaset tysięcy, jednak jest to nadal spora suma. Niewiele osób stać na to, aby zakupić mieszkanie za gotówkę, dlatego często korzystają ze wsparcia banku.

Czym jest kredyt hipoteczny, i jak się o niego ubiegać

W celu sfinansowania zakupu domu lub mieszkania możemy skorzystać z kredytu hipotecznego. Jest to pożyczka pod zastaw nieruchomości, Bank udziela nam kredytu pod warunkiem wpisania zastawu hipotecznego do księgi wieczystej nieruchomości. Do momentu całkowitego spłacenia kredytu hipotecznego, formalnym właścicielem naszej nieruchomości będzie bank. W razie nieregulowania zobowiązania wynikającego z zaciągniętego kredytu bank może przejąć nieruchomość i wystawić ją na sprzedaż.

Oznacza to, że przy skorzystaniu z kredytu hipotecznego, przez wiele lat będziemy korzystać z mieszkania należącego faktycznie do banku. Mimo to wiele osób się na taki krok decyduje, ponieważ jest to dla nich jedyna możliwość na posiadanie własnego lokalu mieszkalnego.

Dom, czy mieszkanie na kredyt, jest ciekawą alternatywą do wynajmowania lokalu od właściciela, ponieważ docelowo to my będziemy właścicielem mieszkania. W przypadku wynajmu nigdy nie będziemy posiadać mieszkania, za które płacimy. Dlatego bardzo często warto skorzystać z promocji bankowej, i zaciągnąć kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach.

Jak zadbać o zdolność kredytową

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, trzeba posiadać tak zwaną zdolność kredytową. Czym dokładnie jest zdolność kredytowa, oraz jak ją samodzielnie obliczyć znajdziesz w innych artykułach na tym blogu. Ogólnie rzecz ujmując, jest to kwota kredytu, jaką możesz otrzymać.

Odpowiadając na pytanie; czym jest kredyt hipoteczny, warto mieć na uwadze również zdolność do otrzymania kredytu, oraz pozytywną historię kredytową. Jest ona bardzo istotna z punktu widzenia banku. Instytucje finansowe wychodzą z założenia, że jeśli w przeszłości klient spłacał swoje zobowiązania finansowe w terminie, nadal będzie tak robił.

Jeśli masz dodatkowe pytania czym jest kredyt hipoteczny, lub jak go uzyskać, napisz w komentarzu poniżej. Zachęcamy również do udostępniania naszych treści w mediach społecznościowych.

Poprzednie

Jak Szybko Otworzyć Konto

Porównywarka Usług Bankowych

Dalej

Dodaj komentarz