Czym jest Kredyt Hipoteczny

Zakup domu czy mieszkania jest dla większości ludzi sporym wysiłkiem finansowym. Z tego wpisu dowiesz się, czym jest kredyt hipoteczny i jak możesz z niego skorzystać. Ceny nieruchomości w ostatnich latach bardzo wzrosły. Cena mieszkania w dużym mieście może dochodzić nawet do miliona złotych. W mniejszych miastach będzie to kilkaset tysięcy, jednak jest to nadal spora suma. Niewiele osób stać na to, aby zakupić mieszkanie za gotówkę, dlatego często korzystają ze wsparcia banku.

Czym jest Kredyt Hipoteczny

Czym jest kredyt hipoteczny, i jak się o niego ubiegać

W celu sfinansowania zakupu domu lub mieszkania możemy skorzystać z kredytu hipotecznego. Jest to pożyczka pod zastaw nieruchomości, Bank udziela nam kredytu pod warunkiem wpisania zastawu hipotecznego do księgi wieczystej nieruchomości. Do momentu całkowitego spłacenia kredytu hipotecznego, formalnym właścicielem naszej nieruchomości będzie bank. W razie nieregulowania zobowiązania wynikającego z zaciągniętego kredytu bank może przejąć nieruchomość i wystawić ją na sprzedaż.

Oznacza to, że przy skorzystaniu z kredytu hipotecznego, przez wiele lat będziemy korzystać z mieszkania należącego faktycznie do banku. Mimo to wiele osób się na taki krok decyduje, ponieważ jest to dla nich jedyna możliwość na posiadanie własnego lokalu mieszkalnego.

Dom, czy mieszkanie na kredyt, jest ciekawą alternatywą do wynajmowania lokalu od właściciela, ponieważ docelowo to my będziemy właścicielem mieszkania. W przypadku wynajmu nigdy nie będziemy posiadać mieszkania, za które płacimy. Dlatego bardzo często warto skorzystać z promocji bankowej, i zaciągnąć kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach.

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym są kredyty hipoteczne, dopiero przy zakupie własnego domu, lub mieszkania. W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych informacji na temat tego popularnego sposobu finansowania zakupu nieruchomości.

Czym są Kredyty Hipoteczne

Definicja czym jest kredyt hipoteczny

Kredyty hipoteczne to długoterminowe pożyczki bankowe, których zabezpieczeniem są np. nieruchomości. Przy podpisywaniu umowy kredytowej ustanawiana jest hipoteka na rzecz instytucji kredytującej. W przypadku niewywiązania się z zobowiązania kredytobiorca traci prawo do zabezpieczonej nieruchomości.

Czytaj też: Zakup nieruchomości.

Nowoczesne oferty banków, a zwłaszcza banków nowoczesnych, kuszą nas coraz bardziej. Co prawda w tym momencie wykazujemy spore zainteresowanie wariantami przygotowywanymi przez instytucje pozabankowe, jednak jak pokazują liczne ankiety i badania rynkowe, cały czas darzymy banki większym zainteresowaniem.

Dlatego gdy zaczynają nas interesować jakieś duże pożyczki, udajemy się po nie do tych standardowych placówek. W ich ofertach natykamy się na kredyty hipoteczne. Niby gdzieś tam o nich już słyszeliśmy, ale często i tak nie potrafimy powiedzieć, czym one są. Te informacje musimy natomiast zdobyć. Zanim jeszcze na cokolwiek się zdecydujemy i zanim podpiszemy z bankiem jakąkolwiek umowę.

Dlaczego zaciągamy kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny każdorazowo jest tym typem kredytu, który ma nam umożliwić realizację konkretnie zaplanowanego celu, czyli np. ma nam sfinansować zakup jakiegoś nowego mieszkania albo wręcz inwestycję w cały dom lub samodzielną budowę tego domu. Ogólnie rzecz biorąc, jest on przyznawany na nieruchomości.

W jego przypadku ta kupowana przez nas nieruchomość z automatu staje się hipoteką, czyli zabezpieczeniem dla banku, a to oznacza, że przestaje być ona naszą własnością. W momencie, gdy przestajemy spełniać warunki przyznania nam kredytu, bank może się o taką nieruchomość upomnieć.

Czasami kredyty hipoteczne bywają bardzo opłacalne, np. gdy naprawdę nie możemy sobie pozwolić na to, by kupić jakąś nieruchomość w ramach wzięcia tradycyjnego kredytu gotówkowego, ale nie zawsze tak jest.

Zanim coś takiego zaciągniemy, rozważmy inne opcje. Często jest jednak tak, że w przypadku chęci zakupu jakiegoś mniejszego lokalu czy kawalerki położonej w mało atrakcyjnej okolicy ten standardowy kredyt gotówkowy okazuje się w pełni wystarczający, a wtedy nie ma sensu pakować się w hipotekę.

Warto pamiętać

Ten cały świat produktów bankowych każdego może przerazić, tak więc pamiętajmy o tym, by podejść do niego na spokojnie. Nie decydujmy się na coś, do czego nie jesteśmy w pełni przekonani. Każdy kredyt hipoteczny musimy dokładnie sprawdzić, zanim go zaciągniemy.

Jak zadbać o zdolność kredytową

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, trzeba posiadać tak zwaną zdolność kredytową. Czym dokładnie jest zdolność kredytowa, oraz jak ją samodzielnie obliczyć znajdziesz w innych artykułach na tym blogu. Ogólnie rzecz ujmując, jest to kwota kredytu, jaką możesz otrzymać.

Odpowiadając na pytanie; czym jest kredyt hipoteczny, warto mieć na uwadze również zdolność do otrzymania kredytu, oraz pozytywną historię kredytową. Jest ona bardzo istotna z punktu widzenia banku. Instytucje finansowe wychodzą z założenia, że jeśli w przeszłości klient spłacał swoje zobowiązania finansowe w terminie, nadal będzie tak robił.

Jeśli masz dodatkowe pytania czym jest kredyt hipoteczny, lub jak go uzyskać, napisz w komentarzu poniżej. Zachęcamy również do udostępniania naszych treści w mediach społecznościowych.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności