Czym są Kredyty Hipoteczne

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym są kredyty hipoteczne, dopiero przy zakupie własnego domu, lub mieszkania. W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych informacji na temat tego popularnego sposobu finansowania zakupu nieruchomości.

Czym są Kredyty Hipoteczne

Definicja czym są kredyty hipoteczne

Kredyty hipoteczne to długoterminowe pożyczki bankowe, których zabezpieczeniem są np. nieruchomości. Przy podpisywaniu umowy kredytowej ustanawiana jest hipoteka na rzecz instytucji kredytującej. W przypadku niewywiązania się z zobowiązania kredytobiorca traci prawo do zabezpieczonej nieruchomości.

Czytaj też: Zakup nieruchomości.

Nowoczesne oferty banków, a zwłaszcza banków nowoczesnych, kuszą nas coraz bardziej. Co prawda w tym momencie wykazujemy spore zainteresowanie wariantami przygotowywanymi przez instytucje pozabankowe, jednak jak pokazują liczne ankiety i badania rynkowe, cały czas darzymy banki większym zainteresowaniem.

Dlatego gdy zaczynają nas interesować jakieś duże pożyczki, udajemy się po nie do tych standardowych placówek. W ich ofertach natykamy się na kredyty hipoteczne. Niby gdzieś tam o nich już słyszeliśmy, ale często i tak nie potrafimy powiedzieć, czym one są. Te informacje musimy natomiast zdobyć. Zanim jeszcze na cokolwiek się zdecydujemy i zanim podpiszemy z bankiem jakąkolwiek umowę.

Dlaczego zaciągamy kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny każdorazowo jest tym typem kredytu, który ma nam umożliwić realizację konkretnie zaplanowanego celu, czyli np. ma nam sfinansować zakup jakiegoś nowego mieszkania albo wręcz inwestycję w cały dom lub samodzielną budowę tego domu. Ogólnie rzecz biorąc, jest on przyznawany na nieruchomości.

W jego przypadku ta kupowana przez nas nieruchomość z automatu staje się hipoteką, czyli zabezpieczeniem dla banku, a to oznacza, że przestaje być ona naszą własnością. W momencie, gdy przestajemy spełniać warunki przyznania nam kredytu, bank może się o taką nieruchomość upomnieć.

Czasami kredyty hipoteczne bywają bardzo opłacalne, np. gdy naprawdę nie możemy sobie pozwolić na to, by kupić jakąś nieruchomość w ramach wzięcia tradycyjnego kredytu gotówkowego, ale nie zawsze tak jest.

Zanim coś takiego zaciągniemy, rozważmy inne opcje. Często jest jednak tak, że w przypadku chęci zakupu jakiegoś mniejszego lokalu czy kawalerki położonej w mało atrakcyjnej okolicy ten standardowy kredyt gotówkowy okazuje się w pełni wystarczający, a wtedy nie ma sensu pakować się w hipotekę.

Warto pamiętać

Ten cały świat produktów bankowych każdego może przerazić, tak więc pamiętajmy o tym, by podejść do niego na spokojnie. Nie decydujmy się na coś, do czego nie jesteśmy w pełni przekonani. Każdy kredyt hipoteczny musimy dokładnie sprawdzić, zanim go zaciągniemy.

Sprawdź aktualne oferty kredytów hipotecznych. Porównaj oferty banków w naszym serwisie.

5/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz