Limit wypłaty z bankomatu

Wypłata pieniędzy z bankomatu to jedna z najczęstszych form korzystania z bankowości na co dzień. Należy jednak pamiętać, że obowiązuje pewien limit wypłaty z bankomatu. Do bankomatu idziemy za każdym razem, gdy potrzebujemy fizycznie gotówki, a więc wtedy, gdy niemożliwe jest dokonanie transakcji online.

Limit wypłaty z bankomatu

Wypłata środków z bankomatu może być bezpłatna lub płatna, w zależności od banku, w jakim posiadamy konto. Często bywa tak, że w bankomacie własnego banku wszystko jest darmowe, ale już korzystanie z obcych bankomatów powoduje naliczanie prowizji.

Zobacz: Jak działa bankomat.

Ile maksymalnie można wypłacić z bankomatu

Gdy idziemy do bankomatu z zamiarem wypłaty gotówki, jesteśmy przekonani, że bankomat bez problemu wyda nam oczekiwaną kwotę. Jeśli jednak jest ona dosyć wysoka, musimy liczyć się z odmową. Każdy bank ma bowiem maksymalne limity jednorazowych bądź dziennych wypłat gotówki. Nie da się więc wypłacić w bankomacie bardzo wysokiej kwoty. W takim przypadku konieczna będzie wizyta w oddziale banku i wypłata środków w kasie.

Dostępne limity są uzależnione od banku, karty do konta, z jakiej korzystamy, a nawet od bankomatu. Obecnie na przykład sieć Euronet pozwala na wypłaty maksymalnie tysiąca złotych jednorazowo. Problem ten można dosyć bezproblemowo obejść – wystarczy spędzić nieco więcej czasu przy bankomacie i kilka razy wypłacić gotówkę, jeśli potrzebujemy jej więcej niż wspomniany tysiąc.

Maksymalne limity wypłat z bankomatów nie są oczywiście wiedzą tajemną – możemy je znaleźć, chociażby w umowie do konta, jaką podpisaliśmy z bankiem. Różnice w kwotach mogą być naprawdę spore. Maksymalnie jednorazowo można wypłacić 2000 zł w Banku Millennium i Idea Bank, 3000 zł wypłacimy w Banku Pekao S.A. , w mBanku będą to już 4000 zł, a w PKO BP nawet 8000 zł.

Jeszcze więcej w ramach jednorazowej wypłaty oferuje ING Bank Śląski, który pozwala na wypłacenie w bankomacie nawet 10 tysięcy złotych. W Alior Banku możemy natomiast wypłacić aż 25 tysięcy złotych. Jeśli maksymalna kwota wypłaty z bankomatu ma dla Ciebie spore znaczenie przy wyborze konta czy banku, warto z takimi informacjami zapoznać się już na etapie podpisywania umowy w konkretnym banku.

Jak podnieść limit wypłat z bankomatu

Gdy zakładamy konto w banku i dostajemy do niego kartę debetową, najczęściej automatycznie jest na niej ustalony konkretny limit wypłat z bankomatu, płatności kartą w sklepach, a także w sieci. Limity te zwykle są niewysokie, co sprawia czasem trudności. Zdarza się, że chcemy wypłacić z bankomatu jakąś większą kwotę, a bankomat nam tego odmawia.

Jeśli mamy pewność, że na koncie mamy wymagane środki, problem zapewne tkwi w ustalonych limitach wypłat. Można je bez problemu zmienić bez konieczności udania się do oddziału banku. Większość takich problemów można rozwiązać w swojej bankowości elektronicznej. Pamiętajmy jednak, że nie da się zwiększyć limitu wypłat z bankomatu powyżej górnego pułapu, który jest ustalony przez bank.

Warto też mieć świadomość, że takie limity mają pewną wartość ochronną – jeśli są limity wysokości transakcji lub środków, jakie można wypłacić w ciągu jednego dnia, nie musimy obawiać się utraty pieniędzy  przypadku, gdy kartę zgubimy lub nam zostanie skradziona.

Zobacz: Co to jest karta płatnicza.

Ile można wypłacić BLIKIEM z bankomatu

Pieniądze z bankomatu możemy wypłacić nie tylko wtedy, gdy mamy przy sobie kartę debetową czy kredytową, ale również bez nich. Wystarczy w swojej bankowości elektronicznej mieć aktywowane wypłaty BLIKIEM. Jest to system płatności, który nie wymaga fizycznego używania karty – wystarczy posiadać smartfon oraz mieć zainstalowaną aplikację swojego banku.

Wypłaty BLIKIEM można realizować w tych bankomatach, które są oznakowane logo BLIK. Jest ich coraz więcej, nadal jednak ta opcja nie dotyczy wszystkich bankomatów działających na terenie naszego kraju. Limity wypłat za pomocą BLIKA są dokładnie takie same, jak limity wypłat z użyciem karty. A więc różnią się w zależności od banku oraz tego, jakie konto w nim posiadamy. Średnio wypłacać można od 2 do 10 tysięcy złotych.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz