Jak działa bankomat

Wraz ze wzrostem popularności kont bankowych rośnie także zapotrzebowanie na bankomaty. Chociaż wiele transakcji realizowanych jest bezgotówkowo, warto wiedzieć, jak działa bankomat. Wypłaty pieniędzy są nadal niezbędne w wielu przypadkach. Bankomaty pozwalają na wypłatę gotówki z dowolnego miejsca, bez konieczności odwiedzania oddziału banku. Najnowsze urządzenia tego typu umożliwiają również wpłatę pieniędzy na konto. Do czego jeszcze może służyć bankomat, oraz jaka jest jego budowa i działanie. Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Jak działa bankomat

Na jakiej zasadzie działa bankomat

Bankomaty służą do wypłacania pieniędzy z rachunku bankowego bez konieczności kontaktu z obsługą banku. Wykorzystują one działanie tzw. kart magnetycznych, lub kart wyposażonych w mikro chipy. 

Karty posiadają w sobie nośnik pamięci i mogą być odczytywanie i zapisywane za pomocą specjalnego czytnika zamontowanego w bankomacie. Karty służą do identyfikacji użytkownika i jego uprawnień do wypłaty pieniędzy.

Z czego składa się bankomat ?

Bankomaty składają się z czterech podstawowych elementów:

  • czytnika kart,
  • modułu wydającego pieniądze,
  • klawiatury,
  • ekranu.

Czytnik kart służy do odczytywania informacji zapisanych na karcie magnetycznej. Moduł wydający pieniądze to mechanizm służący do fizycznego wydawania pieniędzy. Natomiast  klawiatura bankomatu służy użytkownikowi do wprowadzania danych oraz do nawigacji po menu bankomatu.

Ekran bankomatu wyświetla wszystkie niezbędne informacje. Na ekranie wyświetlane są wszystkie komendy, które powinien wykonać użytkownik, aby sprawnie skorzystać z urządzenia.

Jakie są rodzaje bankomatów ?

Bankomaty możemy podzielić ze względu na kilka różnych kryteriów. Ze względu na ich funkcję, wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje bankomatów:

  • Urządzenia służące tylko do wypłaty gotówki- CD ( Cash Dispenser)
  • Urządzenia wielofunkcyjne, których można używać zarówno do wypłaty, jak i do wpłaty Środków na konto bankowe. Tego typu urządzenia nazywane są ATM (Automated Teller Machine).

Jak działa bankomat – podstawowe funkcje

Najważniejszą funkcją bankomatu jest możliwość wypłaty pieniędzy z rachunku bankowego posiadacza karty. Opisane powyżej urządzenia wielofunkcyjne pozwalają również na wpłatę gotówki, czy zmianę numeru PIN przypisanego do karty.

Nowoczesne bankomaty typu ATM pozwalają również na łatwy podgląd aktualnego salda rachunku, a także na wydruk historii ostatnich transakcji. Niekiedy dostępne są także funkcje sprawdzania i zlecania przelewów.

W przypadku korzystania z bankomatu za granicą pieniądze zostaną wypłacone w obcej walucie, która może być od razu przeliczona na walutę, w jakiej jest prowadzony Twój rachunek bankowy. Oznacza to, że bankomaty często zastępują kantory, oferując dużo lepszy kurs wymiany pieniędzy. Wszystkie dodatkowe opcje bankomatów zależą od instytucji bankowej, która jest ich właścicielem.

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu

Pieniądze z bankomatu można wypłacić na kilka sposobów. Tradycyjny sposób polega na użyciu karty debetowej lub kredytowej, ale możliwe jest także wypłacanie pieniędzy bez użycia karty.

Aby wypłacić gotówkę, należy postępować zgodnie z instrukcjami, wyświetlanymi na ekranie urządzenia. Dokładną instrukcję korzystania z bankomatu znajdziesz w artykule: Jak wypłacać pieniądze z bankomatu.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz