Jak wypłacać pieniądze z bankomatu

Choć płatności bezgotówkowe od dawna stały się faktem i korzystamy z nich wyjątkowo chętnie, nie brakuje sytuacji, gdy potrzebujemy mieć gotówkę w ręce. Aby ją wypłacić z własnego konta, nie musimy iść do banku – niemal na każdym kroku możemy znaleźć bankomat, w którym bez problemu podejmiemy nasze pieniądze. Czy wiesz jak wypłacać pieniądze z bankomatu ?

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu

Szybka instrukcja krok, po kroku, jak wkładać kartę do bankomatu itp.

Korzystanie z bankomatów to wygodna forma wypłaty gotówki, dzięki której możemy mieć dostęp do własnych pieniędzy praktycznie w każdym miejscu, gdzie znajduje się bankomat. Taka forma zdecydowanie ułatwia nam życie, a jednocześnie oszczędza czas – doskonale zdają sobie z tego sprawę osoby, które kiedyś musiały chodzić do oddziału banku, aby wypłacić gotówkę.

Pierwsza wypłata środków z bankomatu może być nieco stresująca, jednak po kilku razach zaczniemy to robić wręcz automatycznie. Pieniądze możemy wypłacić zarówno w bankomacie należącym do naszego banku, jak i w każdym innym – w tym drugim przypadku może być pobierana prowizja. Aby wypłacić pieniądze z bankomatu, należy najpierw włożyć do niego kartę. Na karcie jest dokładnie oznakowane, którą stroną mamy ją wkładać.

Następnie na ekranie należy wpisać czterocyfrowy PIN i wcisnąć zielony przycisk. Wyświetli nam się kilka opcji do wyboru, z których wybieramy wypłatę gotówki. Wybieramy kwotę z podanych na ekranie bądź wpisujemy własną. Bankomat zapyta nas też, czy chcemy potwierdzenie transakcji, po czym odda kartę, a następnie wypłaci nam środki. Przed odejściem warto przeliczyć, czy wypłacona kwota zgadza się z oczekiwaną. Czasem zdarza się bowiem, że urządzenie się pomyli i wypłaci inną kwotę niż zaznaczona na ekranie.

Zobacz też: Jak korzystać z wpłatomatu.

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu blikiem

Choć większość osób wypłaca pieniądze z bankomatu za pomocą karty, możliwa jest również wypłata bez niej. Wtedy korzystamy z tak zwanych kodów BLIK, które są sporym ułatwieniem w sytuacji, gdy nie mamy karty w portfelu lub chcemy, aby ktoś bliski pobrał środki z naszego konta. BLIK jest systemem płatności, do którego nie potrzebujemy karty, a jedynie smartfona z dostępem do internetu, za pomocą którego wejdziemy do aplikacji naszego banku.

Pamiętajmy jednak, że nie we wszystkich bankomatach jest już możliwość takiej formy wypłaty gotówki – należy szukać bankomatów oznaczonych logo BLIK. Aby wypłacić pieniądze blikiem, wystarczy w bankomacie wcisnąć opcję wypłata blik, a następnie przejść do aplikacji bankowej na smartfonie i znaleźć w niej opcję wypłaty blikiem. Aplikacja wygeneruje nam sześciocyfrowy kod, który należy przepisać na ekran bankomatu i zatwierdzić, a następnie wpisać kwotę, którą chcemy wypłacić. Jeśli kod się zgadza, środki zostaną natychmiast wypłacone.

Zobacz: Jak otworzyć konto bez kuriera.

Jak bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu

Wypłata środków z bankomatu jest bezpieczna, trzeba jednak mieć świadomość, że także w bankomatach mogą pojawić się próby oszustwa i kradzieży pieniędzy. Oszuści bardzo często stosują specjalne nakładki na klawiaturę, które pozwalają na skanowanie kart znajdujących się w bankomacie, dostęp do znajdujących się na nich środków, a także do podawanych podczas transakcji PIN-ów.

Aby zminimalizować ryzyko kradzieży, warto korzystać z bankomatów, które znajdują się uczęszczanych i najlepiej monitorowanych miejscach. Przy wypłacaniu większych środków dobrze jest wybierać bankomaty znajdujące się w zamkniętych pomieszczeniach. Zanim włożysz kartę do bankomatu, sprawdź, czy wejście na kartę nie jest uszkodzone i nie wygląda podejrzanie, podobnie sprawdź klawiaturę, na której wpisuje się PIN.

W czasie dokonywania transakcji i wpisywania PIN-u należy zasłonić klawiaturę dłonią – pozwala to na uniknięcie oszustwa z wykorzystaniem kamer, które śledzą ruch palców. Bardzo ważne jest również, by nie mieć w jednym miejscu w portfelu zarówno karty, jak i PIN-u do niej. Najlepiej jest go zapamiętać – nawet jeśli karta zostanie zagubiona czy skradziona, nikt nie będzie miał możliwości zrobienia z niej użytku.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz