Jak wypłacać pieniądze z bankomatu

Choć płatności bezgotówkowe od dawna stały się faktem i korzystamy z nich wyjątkowo chętnie, nie brakuje sytuacji, gdy potrzebujemy mieć gotówkę w ręce. Aby ją wypłacić z własnego konta, nie musimy iść do banku – niemal na każdym kroku możemy znaleźć bankomat, w którym bez problemu podejmiemy nasze pieniądze. Czy wiesz jak wypłacać pieniądze z bankomatu ?

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu

Szybka instrukcja krok, po kroku, jak wkładać kartę do bankomatu itp.

Korzystanie z bankomatów to wygodna forma wypłaty gotówki, dzięki której możemy mieć dostęp do własnych pieniędzy praktycznie w każdym miejscu, gdzie znajduje się bankomat. Taka forma zdecydowanie ułatwia nam życie, a jednocześnie oszczędza czas – doskonale zdają sobie z tego sprawę osoby, które kiedyś musiały chodzić do oddziału banku, aby wypłacić gotówkę.

Pierwsza wypłata środków z bankomatu może być nieco stresująca, jednak po kilku razach zaczniemy to robić wręcz automatycznie. Pieniądze możemy wypłacić zarówno w bankomacie należącym do naszego banku, jak i w każdym innym – w tym drugim przypadku może być pobierana prowizja. Aby wypłacić pieniądze z bankomatu, należy najpierw włożyć do niego kartę. Na karcie jest dokładnie oznakowane, którą stroną mamy ją wkładać.

Następnie na ekranie należy wpisać czterocyfrowy PIN i wcisnąć zielony przycisk. Wyświetli nam się kilka opcji do wyboru, z których wybieramy wypłatę gotówki. Wybieramy kwotę z podanych na ekranie bądź wpisujemy własną. Bankomat zapyta nas też, czy chcemy potwierdzenie transakcji, po czym odda kartę, a następnie wypłaci nam środki. Przed odejściem warto przeliczyć, czy wypłacona kwota zgadza się z oczekiwaną. Czasem zdarza się bowiem, że urządzenie się pomyli i wypłaci inną kwotę niż zaznaczona na ekranie.

Zobacz też: Jak korzystać z wpłatomatu.

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu blikiem

Choć większość osób wypłaca pieniądze z bankomatu za pomocą karty, możliwa jest również wypłata bez niej. Wtedy korzystamy z tak zwanych kodów BLIK, które są sporym ułatwieniem w sytuacji, gdy nie mamy karty w portfelu lub chcemy, aby ktoś bliski pobrał środki z naszego konta. BLIK jest systemem płatności, do którego nie potrzebujemy karty, a jedynie smartfona z dostępem do internetu, za pomocą którego wejdziemy do aplikacji naszego banku.

Pamiętajmy jednak, że nie we wszystkich bankomatach jest już możliwość takiej formy wypłaty gotówki – należy szukać bankomatów oznaczonych logo BLIK. Aby wypłacić pieniądze blikiem, wystarczy w bankomacie wcisnąć opcję wypłata blik, a następnie przejść do aplikacji bankowej na smartfonie i znaleźć w niej opcję wypłaty blikiem. Aplikacja wygeneruje nam sześciocyfrowy kod, który należy przepisać na ekran bankomatu i zatwierdzić, a następnie wpisać kwotę, którą chcemy wypłacić. Jeśli kod się zgadza, środki zostaną natychmiast wypłacone.

Zobacz: Jak otworzyć konto bez kuriera.

Jak bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu

Wypłata środków z bankomatu jest bezpieczna, trzeba jednak mieć świadomość, że także w bankomatach mogą pojawić się próby oszustwa i kradzieży pieniędzy. Oszuści bardzo często stosują specjalne nakładki na klawiaturę, które pozwalają na skanowanie kart znajdujących się w bankomacie, dostęp do znajdujących się na nich środków, a także do podawanych podczas transakcji PIN-ów.

Aby zminimalizować ryzyko kradzieży, warto korzystać z bankomatów, które znajdują się uczęszczanych i najlepiej monitorowanych miejscach. Przy wypłacaniu większych środków dobrze jest wybierać bankomaty znajdujące się w zamkniętych pomieszczeniach. Zanim włożysz kartę do bankomatu, sprawdź, czy wejście na kartę nie jest uszkodzone i nie wygląda podejrzanie, podobnie sprawdź klawiaturę, na której wpisuje się PIN.

W czasie dokonywania transakcji i wpisywania PIN-u należy zasłonić klawiaturę dłonią – pozwala to na uniknięcie oszustwa z wykorzystaniem kamer, które śledzą ruch palców. Bardzo ważne jest również, by nie mieć w jednym miejscu w portfelu zarówno karty, jak i PIN-u do niej. Najlepiej jest go zapamiętać – nawet jeśli karta zostanie zagubiona czy skradziona, nikt nie będzie miał możliwości zrobienia z niej użytku.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami. Zachęcamy również do odwiedzenia strony naszego partnera biznesowego: Zarabiaj365.pl

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
[email protected]

+48 576 759 492

Polityka prywatności