Korzystanie z naszych kont bankowych z roku na rok jest łatwiejsze i daje nam coraz więcej możliwości. Banki nieustannie rozwijają bowiem swoją ofertę, starając się dopasować ją do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Jednym z ciekawych rozwiązań jest możliwość korzystania z wpłatomatów – dzięki temu możemy uniknąć kolejek w banku i czekania na swoje miejsce przy okienku. W naszym najnowszym artykule wyjaśniamy jak korzystać z wpłatomatu.

Wstęp
Wiele osób dysponuje dodatkową gotówką, którą chciałyby wpłacić na swoje konto bankowe. Można w tym celu wybrać się do oddziału banku. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie to opcja czasochłonna, a także droga. Nie tylko trzeba odsiedzieć swoje w kolejce, ale również zapłacić za obsługę. W zależności od konkretnego banku opcja wpłaty w oddziale może kosztować różnie, jednak zawsze jest to kwota, której możemy uniknąć.
Wystarczy skorzystać z wpłatomatu – w większości banków wpłaty są bezpłatne. Co więcej, pozwalają zaoszczędzić czas, jaki trzeba byłoby poświęcić na wędrówkę do banku. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z wpłatomatu, czas to zmienić. Jego obsługa jest w dużym stopniu zbliżona do bankomatu, dlatego też nie trzeba się obawiać żadnych kłopotów czy trudności podczas realizacji transakcji.
Zobacz też: Jak płacić kartą.
Jak działa wpłatomat
Wpłatomat to urządzenie, które często połączone jest z bankomatem, może być również osobną maszyną. Za jego pomocą można dokonać wpłaty gotówki na swoje konto bankowe bez konieczności podawania całego szeregu danych czy wklepywania numeru konta bankowego. Gdy do wpłatomatu wkładamy naszą kartę debetową, urządzenie automatycznie weryfikuje nasze dane i ma dostęp do konta bankowego. Wystarczy wykonać kilka opcji na ekranie, a następnie włożyć gotówkę, a ta od razu pojawia się na naszym koncie bankowym i zasila aktualne środki.
Dzięki wpłatomatowi możemy szybko wpłacić pieniądze w dowolnym miejscu, nawet jeśli w pobliżu nie ma oddziału naszego banku. To dobre rozwiązanie, gdy musimy wykonać transakcje internetowe, przelać komuś środki czy zapłacić za zakupy w sklepie internetowym, a chwilowo na koncie nie mamy żadnej gotówki. Dzięki wpłatomatowi zaoszczędzimy sporo czasu – dodatkowe środki pojawiają się na koncie od razu.
Czytaj też: Jak działa karta Curve.
Z pewnością będzie to też lepsza i tańsza opcja niż przelanie pieniędzy z jednego konta na drugie. Wtedy, aby otrzymać środki natychmiast, trzeba skorzystać z opcji natychmiastowego, płatnego przelewu. Korzystanie z wpłatomatu ułatwia życie, dlatego w razie potrzeby wpłaty gotówki warto wypróbować właśnie taką opcję.
Jak korzystać z wpłatomatów – krótka instrukcja
Osoby, które na co dzień korzystają z bankomatów, także z wpłatomatami nie będą miały większych problemów. Są to urządzenia bardzo inteligentne i działające intuicyjnie. Jeśli ktoś pierwszy raz korzysta z wpłatomatu, wystarczy, że będzie stosował się do instrukcji i poleceń podawanych na ekranie.
Jeśli chcesz wpłacić gotówkę w bankomacie, przygotuj przede wszystkim pieniądze oraz kartę płatniczą, którą wkładasz do bankomatu tak, jak przy wypłacie środków. Po włożeniu karty należy wcisnąć opcję wpłata gotówki, a następnie włożyć pieniądze.
Tu należy zwrócić uwagę na stan banknotów. Jeśli będą zniszczone, przedarte lub w jakikolwiek inny sposób uszkodzone, urządzenie ich nie przyjmie. Pamiętajmy również, że wpłatomat nie przyjmuje monet. Osoby dysponujące większą ilością monet będą ją mogły, niestety, wpłacić jedynie w oddziale banku.
Banknoty umieszczamy we wpłatomacie w specjalnym okienku podawczym, które po umieszczeniu gotówki się zamyka i ją przelicza. Po chwili na ekranie wyświetli nam się kwota, jaką rozpoznał wpłatomat. Jeśli zgadza się ona z ilością włożonej gotówki, wystarczy, że naciśniemy przycisk zatwierdź. Po chwili urządzenie zapyta jeszcze, czy chcemy papierowe potwierdzenie wpłaty. Wiele osób rezygnuje z tej opcji, jednak zdecydowanie lepiej jest brać potwierdzenia.
Będą przydatne podczas ewentualnych reklamacji. Środki włożone do wpłatomatu zostaną zaksięgowane natychmiast, jeśli korzystamy z urządzenia należącego do naszego banku. Nieci dłużej może to potrwać w innych wpłatomatach.