Nasz kalkulator oszczędzania to proste narzędzie, prezentujące symulację wyników oszczędzania w określonym przedziale czasowym. Przedstawione wyliczenia uwzględniają korzyści z kapitalizacji odsetek i zastosowania tzw. procentu składanego.
Kilka słów o oszczędzaniu
Oszczędzanie pieniędzy to ostatnio temat bardzo popularny. W Internecie aż roi się od poradników, porad czy nawet gotowych systemów wspomagających oszczędzanie. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „oszczędzanie pieniędzy”, znajdziemy wiele artykułów czy wpisów z setkami porad na temat oszczędzania. Niestety większość z tych porad ma niewiele wspólnego z prawdziwą ideą oszczędzania.
Sto porad jest traktowane jako sto potencjalnych nagłówków, żeby zawrzeć słowo kluczowe i skłonić algorytmy wyszukiwarek do promowania konkretnej strony. Porada pod tytułem „pij wodę z filtra” wygląda dziwnie. Autor wpisu przekonuje, że kiedy już odstawimy napoje słodzone i przerzucimy się na wodę butelkowaną, warto zrobić kolejny krok.
Zamiast kupować wodę w sklepie, lepiej zainwestować w filtr do kranówki. Idąc takim tokiem rozumowania, poradą na oszczędzanie pieniędzy może być poranne mycie zębów. Myślę, że nie taka jest prawdziwa idea oszczędzania pieniędzy.
Kalkulator oszczędzania – porady ekspertów
Zupełnie inne podejście do tematu oszczędzania pieniędzy, prezentuje Michał Szafrański, twórca bloga JakOszczędzaćPieniądze. Strategie oszczędzania prezentowane na blogu Michała, polegają na zastosowaniu odpowiednich narzędzi – kalkulatorów, oraz na skrupulatnym notowaniu wszystkich wpływów i wydatków.
Blog prowadzony jest na najwyższym poziomie, dlatego niektóre, prezentowane tam podejście do zarządzania finansami i oszczędzania, może się wydawać trochę ekstremalne. Zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z oszczędzaniem i zarządzaniem budżetem domowym.
Pierwszym krokiem do skutecznego oszczędzania powinno być właśnie sporządzenie budżetu domowego. Pewnie dla osób, które robią to od zawsze, sprawa wydaje się oczywista. Jednak znajdzie się też bardzo duża grupa ludzi, którzy nigdy, w żaden sposób nie ewidencjonowali swoich wydatków i przychodów.
Złota zasada oszczędzania
Generalna zasada oszczędzania to wydawanie mniej niż się zarabia. Żeby zasadę tę wdrożyć w życie, trzeba mieć pełną świadomość swoich wydatków i przychodów. Suma wszystkich zarabianych w danym miesiącu pieniędzy, pomniejszona o sumę wszystkich miesięcznych wydatków, będzie kwotą, którą możemy odłożyć – oszczędzić.
Z drugiej jednak strony, nawet przy idealnym systemie do ewidencjonowania i zarządzania finansami, może się zdarzyć, że nasz bilans będzie wychodził na zero. Dzieje się tak, kiedy nie mamy jasno sprecyzowanego celu oszczędzania. Dlaczego chcemy zebrać określoną kwotę pieniędzy?
Wielu specjalistów od oszczędzania twierdzi, że jasne sprecyzowanie celu lub też kilku celów naszego gromadzenia pieniędzy, jest najważniejszą kwestią. Reszta to już tylko łatwe do wdrożenia techniczne aspekty zarządzania finansami.
Czytaj też: Jak działa karta Twisto.
Sprecyzuj cel oszczędzania
Ostatnia, bardzo ważna kwestia, która jest zresztą ściśle związana z ustalaniem celu, to konkretna kwota, którą chcemy zgromadzić, oraz sposób dochodzenia do niej. Po sprecyzowaniu konkretnej kwoty oraz czasu, w którym chcemy nasz cel osiągnąć, moglibyśmy zwyczajnie podzielić naszą docelową sumę przez kwotę naszej miesięcznie odkładanej sumy. W taki sposób otrzymamy liczbę miesięcy, potrzebnych na dojście do celu.
Jednak takie podejście do sprawy nie uwzględnia zysku z gromadzonego na bieżąco kapitału. Dzięki regularnej kapitalizacji odsetek, o wiele szybciej dojdziemy do naszego finansowego celu. Idealnym narzędziem do obliczenia tego okresu gromadzenia środków, oczywiście z uwzględnieniem kapitalizacji odsetek, jest nasz internetowy kalkulator oszczędzania.
Czym jest kalkulator oszczędzania
Kalkulator oszczędzania można najprościej opisać jako prosta, łatwa w obsłudze aplikacja umieszczona na stronie internetowej, która pozwala na obliczenie dokładnego czasu, jaki potrzebny jest na zgromadzenie określonej kwoty pieniędzy.
Jak już wcześniej wspomniano, narzędzie uwzględnia comiesięczną kapitalizację odsetek od zgromadzonej już kwoty.
Jak działa kalkulator oszczędzania
Korzystanie z kalkulatora oszczędzania rozpoczynamy od ustalenia kwoty, którą planujemy zgromadzić. W tym celu, możemy użyć odpowiedniego suwaka na górze okna, lub po prostu wpisać konkretną kwotę w przeznaczonej do tego rubryce.
Następnym krokiem jest określenie kwoty, którą już posiadamy, w kalkulatorze ta pozycja oznaczona jest jako kwota, którą możemy zainwestować na początku. Jeżeli zaczynamy od zera, nie ma potrzeby wpisywania żadnej kwoty.
W kolejnej rubryce określamy kwotę, jaką będziemy regularnie oszczędzać. Tutaj również możemy posłużyć się specjalnym suwakiem, lub po prostu wpisujemy konkretną kwotę. Na koniec określamy roczną stopę odsetek od gromadzonego kapitału. W kalkulatorze, domyślnie ustawione jest 3,5 %, jednak obecnie otrzymanie takich odsetek na koncie oszczędnościowym może być trudne.
Warto więc tutaj indywidualnie, wprowadzić swoją, aktualnie dostępną wysokość oprocentowania. Po kliknięciu przycisku „oblicz” otrzymamy dokładny wynik, dowiemy się jak długo zajmie nam uzbieranie określonej kwoty.
Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora oszczędzania.
Internetowy kalkulator oszczędzania jest bardzo prostym w obsłudze, a zarazem bardzo przydatnym narzędziem. Przy ustalaniu wysokości rocznego oprocentowania, warto posłużyć się innym, dostępnym w naszym serwisie narzędziem – porównywarką lokat bankowych.
Dzięki temu będziemy na bieżąco z możliwymi aktualnie do osiągnięcia zyskami z ulokowanego w banku kapitału. Inną, bezpieczną możliwością pomnażania pieniędzy są lokaty bankowe. Zachęcam również do zwrócenia uwagi na konto bankowe aktywne od zaraz.
Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na pytania Zachęcamy również do komentowania wpisu.