Jak działa Konto Oszczędnościowe

Posiadanie oszczędności pozwala na spokojny sen i poczucie bezpieczeństwa, że w razie nieprzewidzianych wydatków będziemy dysponować odpowiednią kwotą. Gromadzenie poduszki finansowej może odbywać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest oferowane przez praktycznie wszystkie banki konto oszczędnościowe, dzięki któremu zgromadzone na nim środki same na siebie pracują. Zobacz, jak działa konto oszczędnościowe, oraz co warto o nim wiedzieć.

Jak działa Konto Oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe, co warto wiedzieć

Dlaczego warto posiadać konto oszczędnościowe

W ofercie banków znajdziemy nie tylko standardowe rachunki osobiste, ale również konta oszczędnościowe, które pozwalają na zapanowanie nad oszczędnościami. Dlaczego warto mieć takie konto?

Przede wszystkim dlatego, że można oddzielić środki na codzienne potrzeby czy na nieprzewidziane wydatki od tych, które chcemy gromadzić na przyszłość – na wakacje, zakup samochodu czy mieszkania lub po prostu po to, by mieć poczucie bezpieczeństwa finansowego. Posiadanie oszczędności pozwala ograniczyć stres związany z nieplanowanymi wydatkami, a także z nagłą utratą pracy.

Im większa poduszka finansowa, tym łatwiej jest poradzić sobie z koniecznością poszukiwania pracy czy życia przez jakiś czas jako osoba bezrobotna. Gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym powinno być w miarę regularne, tylko wtedy można zbudować sobie dosyć spory kapitał.

Co to jest konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to produkt znajdujący się w ofercie niemal każdego banku. Pozwala na przechowywanie pieniędzy, a jednocześnie na zarabianie na odsetkach. Oprocentowanie na koncie oszczędnościowym jest dosyć niewielkie, różni się w zależności od wybranego banku.

Najczęściej obecnie nie przekracza kilku procent, jednak to i tak sporo w porównaniu do oprocentowania na zwykłych kontach osobistych. Jeśli więc masz nadwyżkę gotówki i chcesz odkładać dodatkowe pieniądze na jakiś konkretny cel lub po prostu na czarną godzinę, trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym będzie dobrą decyzją.

Jak działa konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe pozwala na uzyskiwanie dochodu od trzymanego na nim kapitału. Odsetki naliczane są co miesiąc, przez co w skali miesiąca zarabiamy dosyć niewiele. Na przestrzeni roku jednak może to być większa kwota – zależna w dużej mierze od kwoty, jaka znajduje się na koncie oszczędnościowym. Im jest ona wyższa, tym większy będzie finalny zysk.

Pod wieloma względami konta oszczędnościowe są podobne do lokat – w jednych i drugich odbywa się kapitalizacja odsetek i stale rośnie kapitał. W odróżnieniu od lokat, które zwykle są terminowe, z konta oszczędnościowego środki można wyjąć w dowolnym momencie i pod tym względem zwykle nie ma żadnych ograniczeń.

Konto oszczędnościowe, co warto wiedzieć

Zanim zdecydujesz się na założenie konta oszczędnościowego, warto dokładnie poznać mechanizm jego działania, a także przyszłe zyski. A te są uzależnione od wybranej oferty i tego, co jest w umowie z konkretnym bankiem. Dobrze jest więc najpierw sprawdzić, jak wygląda oferta co najmniej kilku różnych banków, a następnie wybrać takie rozwiązanie, które w stu procentach będzie odpowiadało potrzebom.

Zobacz: Jak działa ranking kont osobistych.

Przy wyborze konkretnej oferty porównywać trzeba nie tylko wysokość oprocentowania, ale również wiele dodatkowych opłat, które mogą się pojawiać w trakcie korzystania z konta. Ważne są na przykład koszty przelania środków z konta oszczędnościowego na osobiste. Najczęściej bowiem w taki sposób można uzyskać do nich dostęp i wypłacić je na przykład w bankomacie.

Najczęściej środki można raz w miesiącu przelać z konta oszczędnościowego na osobiste bezpłatnie, każdy kolejny przelew będzie płatny. Wybierając konto oszczędnościowe, warto również zwrócić uwagę na aktualne promocje i oferty bonusowe, które pojawiają się w różnych bankach. Zdarza się bowiem, że oprocentowanie na koncie może być wyższe po spełnieniu konkretnych warunków, a co za tym idzie – większy będzie zysk z konta oszczędnościowego.

Dokładna analiza różnych ofert i umiejętne korzystanie z kont oszczędnościowych to dobry sposób na pasywny dochód. Zwykle z początku jest on nieduży, ale wraz ze wzrostem kapitału na koncie oszczędnościowym, rośnie również dochód z odsetek. Czyli mamy realny zysk bez żadnego wysiłku, a nasze pieniądze nie tracą na wartości, tylko stale na nas pracują.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz