Obliczanie odsetek z lokaty – Ile można zarobić na lokacie

Lokaty bankowe, oraz konta oszczędnościowe, są bardzo popularnymi sposobami na inwestowanie środków pieniężnych. Obliczanie odsetek z lokaty pozwoli na szybkie przeanalizowanie potencjalnych zysków. Dlatego szukając bezpiecznego miejsca do przechowania oraz pomnażania kapitału, warto zwrócić szczególną uwagę na aktualne oferty lokat.

obliczanie odsetek z lokaty
Obliczanie odsetek z lokaty

Bezpieczne sposoby gromadzenia pieniędzy

W czasach wysokiego wzrostu gospodarczego bogacenie się społeczeństwa jest rzeczą naturalną. W naszym budżecie domowym pojawiają się nadwyżki, które warto gdzieś bezpiecznie ulokować. Idealną sytuacją byłoby, gdyby nasze zaoszczędzone pieniądze przynosiły duże zyski, jednak nie  zawsze jest to  możliwe.

Czytaj też: Oszczędzanie bez ryzyka.

Duże zyski, często wiążą się z większym ryzykiem. Dlatego przeważnie musimy wybierać pomiędzy ryzykiem a bezpieczeństwem. Duże ryzyko oznacza możliwość większych zysków, natomiast, pewne zyski zazwyczaj są niewielkie. Z jednej strony będziemy mieli agresywne inwestowanie w kryptowaluty czy w akcje na giełdzie, natomiast z drugiej strony są obligacje skarbowe, konta oszczędnościowe i lokaty bankowe. 

Zastosowanie konkretnej strategii zależy oczywiście od naszych  indywidualnych preferencji. Istotnym czynnikiem jest też okres, na jaki planujemy nasze środki ulokować. Przy długoterminowych inwestycjach, warto rozważyć zakup nieruchomości czy cennych kruszców.

Natomiast jeżeli chcemy mieć łatwiejszy dostęp do zgromadzonego kapitału, najlepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe lub lokata. Trzymanie większej ilości pieniędzy w gotówce, raczej nie jest najlepszym pomysłem.

Obliczanie odsetek z lokaty – czym są lokaty bankowe

Lokaty bankowe to bardzo bezpieczny sposób nie tylko na gromadzenie kapitału, ale również na wypracowanie stosunkowo wysokich zysków. Jak już wcześniej wspomniano, korzyści nie będą tak duże jak potencjalne dochody z rynków  finansowych, giełd, czy kryptowalut. Jednak ryzyko utraty kapitału w przypadku lokat bankowych jest praktycznie zerowe. 

 Środki pieniężne, ulokowane w bankach, na kontach oszczędnościowych, na lokatach, ale również na kontach osobistych, są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Na dzień 10 lipca 2020 roku, kwota środków nieprzekraczająca równowartości w złotych 100 000 euro jest gwarantowana w całości.

Sposób na obliczanie odsetek z lokaty

Zyski z lokaty bankowej bardzo łatwo obliczymy przy pomocy internetowego kalkulatora zamieszczonego w naszym serwisie. Osoby, które preferują samodzielne kalkulacje, mogą skorzystać z odpowiedniego wzoru. Kwotę depozytu należy pomnożyć przez liczbę dni okresu lokaty, a następnie pomnożyć  przez oprocentowanie roczne.

Na koniec otrzymany wynik dzielimy przez 365 dni. Otrzymana kwota zysku, nie uwzględnia podatku od zysków kapitałowych, które bank pobiera na rzecz urzędu skarbowego.

Obliczanie odsetek z lokaty – podsumowanie

Oszczędzanie pieniędzy jest bardzo cennym nawykiem. Niestety bardzo wiele osób nadal wydaje wszystko, co zarabia. I kiedy pojawiają się nieprzewidziane wydatki, zmuszeni są pożyczać pieniądze. Posiadając środki na koncie oszczędnościowym czy lokacie, w razie potrzeby możemy poprosić o „pożyczkę” samych siebie.  Ważne jest jednak, aby nie pożyczać zbyt często i oddawać na czas.

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na pytania Zachęcamy również do komentowania wpisu.

5/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz