Lokaty progresywne – Inne rodzaje lokat

Lokaty są jednym ze sprawdzonych i mało ryzykownych produktów bankowych, które pozwalają na pomnażanie posiadanego kapitału. Większość osób, które wybierają dla siebie odpowiednią lokatę, kieruje się przede wszystkim jej oprocentowaniem, a więc przyszłym zyskiem. W poszukiwaniu ciekawego rozwiązania warto zwrócić uwagę na lokaty progresywne, których oprocentowanie rośnie wraz z czasem ich trwania.

Lokaty progresywne

Czym są lokaty progresywne

Oszczędzanie na lokatach jest propozycją dla osób cierpliwych, które mają świadomość, że osiągnięcie jakiegokolwiek zysku wymaga pozostawienia pieniędzy w banku najczęściej na kilka lat. Pod tym względem lokaty standardowe i progresywne są dosyć podobne – im dłużej trwa lokata, tym większy zysk można sobie wypracować.

Lokata progresywna to rozwiązanie, które ma zmienne, rosnące oprocentowanie. Im dłużej będziemy trzymać środki na lokacie, tym większy możemy wypracować sobie zysk. Oprocentowanie najczęściej rośnie w ujęciu rocznym – przykładowo w pierwszym roku wynosi 1,5 procent, natomiast w piątym roku może to być już 5 procent. Wybór lokat progresywnych jest spory.

Można bez problemu znaleźć takie, w których możliwe jest wypłacenie środków po zakończonym kwartale czy roku bez utraty wypracowanego zysku. Warto jednak takie kwestie sprawdzić już na etapie wpłacania środków na lokatę. Wszystkie lokaty progresywne są natomiast objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, można je więc uznać za pewne, bezpieczne i pozbawione jakiegokolwiek ryzyka.

Zyski na lokatach progresywnych, jak i na innych lokatach, nie są spektakularne, szczególnie przy dosyć niewielkich kwotach. Pozwalają jednak na to, by pieniądze pracowały na siebie i nie traciły na wartości, leżąc na zwykłych kontach osobistych, co szczególnie przy galopującej obecnie inflacji jest rozwiązaniem najmniej korzystnym.

Jeśli zdecydujemy się na długoterminową lokatę progresywną, możemy liczyć na zyski wyższe niż w przypadku standardowych lokat. W ujęciu rocznym, szczególnie w pierwszych latach trwania lokaty, będzie ona mniej opłacalna niż standardowa lokata, która przez cały okres trwania umowy ma stałe oprocentowanie.

Czytaj też: Jak wybrać lokatę bankową.

Ranking lokat progresywnych

Jeśli zastanawiasz się nad lokatą progresywną, dobrze jest – podobnie jak w przypadku wszelkich innych produktów bankowych, zarówno oszczędnościowych, jak i kredytowych – uważnie przejrzeć oferty co najmniej kilku różnych banków.

Dobrą opcją będzie ranking lokat progresywnych, najlepiej jak najbardziej aktualny, przedstawiający bieżącą ofertę banków. Dzięki rankingowi można w jednym miejscu porównać sobie parametry kilku czy nawet kilkunastu lokat, sprawdzić, jak wygląda ich oprocentowanie, a także kiedy odbywa się kapitalizacja odsetek i czy możliwe jest wypłacenie środków przed terminem.

Bez problemu możemy sobie też obliczyć, jak będzie wyglądał zysk z konkretnego kapitału w konkretnych miesiącach i latach. Ranking lokat progresywnych skraca czas wyboru najlepszej dla nas lokaty, gdyż nie musimy przeglądać ofert na stronach bankowych czy udawać się do oddziału banku w celu poznania najlepszej dla siebie oferty.

Inne rodzaje lokat

Lokaty progresywne to tylko jedno z rozwiązań bankowych, pozwalających nam na pomnażanie posiadanego kapitału. Do wyboru mamy również lokaty terminowe ze stałym oprocentowaniem przez cały czas trwania umowy, lokaty dynamiczne, w których można wypłacać zgromadzone środki wcześniej, a także lokaty z dopłatą, w których można wpłacać dodatkowe środki w czasie trwania umowy.

Wybór lokat jest dosyć spory, dzięki czemu klienci, którzy chcą ulokować z zyskiem swój kapitał, zdecydowanie mają z czego wybierać. Lokaty należą do bezpiecznych form inwestowania. Są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które wolą stawiać na spokojny, pewny, choć niewielki zysk, zamiast inwestować bardziej agresywnie, ale również o wiele bardziej ryzykować utratę części czy nawet całości kapitału.

Często stosowaną opcją, szczególnie przez początkujących inwestorów, jest wybieranie kilku lokat jednocześnie, co pozwala na sprawdzenie, która z nich jest najbardziej opłacalna. Zamiast wkładać cały wolny kapitał na jedną lokatę, można podzielić go na części i wybrać kilka lokat. Będzie to także wygodne rozwiązanie, gdy będziemy potrzebowali wyjąć część włożonego w lokaty kapitału.

Podsumowanie, czym są lokaty progresywne

Jeżeli pojęcie lokaty progresywne nadal brzmi dla Ciebie obco, lub tajemniczo, zapraszam do zapoznania się z niniejszym tekstem. Posłużę się w tym przypadku cytatem z popularnego portalu money.pl.

Lokata progresywna jest to lokata, w ramach której oprocentowanie rośnie wraz z każdym miesiącem jej trwania. Jej podstawową zaletą jest to, że w niektórych ofertach możesz wypłacić środki po każdym zakończonym miesiącu czy kwartale bez utraty wypracowanych odsetek.

Zgodnie z wykładnią autora artykułu, jeżeli kapitalizacja odsetek odbywa się z końcem trwania okresu lokaty, cały wypracowany zysk przepadnie. Nie dotyczy to oczywiście powierzonego bankowi kapitału, ponieważ ten niezależnie od wszystkiego należy do właściciela czy zakładającego lokatę.

Dodatkowo jak większość produktów bankowych, kont osobistych, czy różne rodzaje lokat bankowych, wkład zabezpieczony jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Zapraszamy do komentowania wpisów, oraz do zadawania pytań.

5/5 - (3 votes)