Choć wspólne konto bankowe kojarzy się przede wszystkim z osobami, które są w małżeństwie, w rzeczywistości można je założyć z dowolną osobą, nawet taką, która nie jest z nami spokrewniona. Większość banków oferuje założenie wspólnego konta dwóm osobom, ale w niektórych można znaleźć także rachunek dostępny dla trzech, a nawet czterech osób.
Jak działa wspólne konto bankowe
Wspólne konto bankowe działa tak samo, jak indywidualny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Z tą jednak różnicą, że swobodny dostęp mają do niego obie osoby, które są jego właścicielami. Każdy z posiadaczy rachunku może dowolnie i samodzielnie zarządzać rachunkiem, a także wykonywać niemal wszystkie operacje, jakie są dostępne dla klientów indywidualnych. Obaj właściciele otrzymują swój identyfikator i hasła do bankowości elektronicznej, a także własną kartę płatniczą, wydaną na ich imię i nazwisko.
Co można w ramach wspólnego rachunku? Przede wszystkim możliwe jest wpłacanie i wypłacanie środków, realizowanie płatności internetowych, płatność kartą za zakupy, tworzenie indywidualnych zleceń stałych, list odbiorców, a także wybór własnych form autoryzacji transakcji czy form powiadomień.
Przykładowo jeden z posiadaczy może wybrać przesyłanie wyciągów drogą elektroniczną, podczas gdy drugi – poprzez tradycyjną, listowną formę. Co więcej, każdy z właścicieli może w dowolnej chwili wypowiedzieć umowę bankowi i podjąć wszystkie znajdujące się na koncie środki. Nie jest więc tak, że każdy z właścicieli ma prawo jedynie do połowy zgromadzonych na rachunku środków. Dlatego też wspólne konto bankowe warto otwierać tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni drugiej osoby.
Kto może założyć wspólne konto bankowe
Wspólne konto bankowe, podobnie jak konta osobiste, są przeznaczone dla osób pełnoletnich, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Są jednak wyjątki – na przykład w Inteligo czy banku Citi Handlowy może jednym z właścicieli być osoba małoletnia po ukończeniu 13 roku życia. Wtedy jednak drugim posiadaczem konta powinien być jej opiekun ustawowy, czyli najczęściej któryś z rodziców. Założenie wspólnego konta jest możliwe na dwa sposoby.
Pierwszy to przekształcenie konta indywidualnego jednego z klientów na rachunek prowadzony wspólnie z inną osobą. Drugim sposobem jest otwarcie nowego, wspólnego rachunku. W obu sytuacjach konieczne jest, aby oboje przyszłych posiadaczy konta zjawiło się w banku na podpisanie umowy. Procedury zakładania konta mogą być różne w zależności od banku – czasem nie trzeba iść do oddziału osobiście, można na przykład podpisać umowę w obecności kuriera lub podczas kontaktu z konsultantem.
Zobacz: Konto bankowe 100% online.
Warto więc najpierw zadzwonić na infolinię banku lub sprawdzić informacje na stronie internetowej, aby upewnić się, w jaki sposób można szybko i sprawnie otworzyć wspólne konto bankowe. Otworzenie konta lub przekształcenie rachunku osobistego we wspólny w większości banków jest darmowe. Jednak w niektórych bankach trzeba za to zapłacić. Prowizję pobiera na przykład bank PKO BP, który liczy sobie 30 zł za przekształcenie konta.
Jak rozdzielić wspólne konto bankowe
Gdy zakładamy wspólne konto bankowe z drugą osobą, najczęściej widzimy jedynie plusy. Często jednak po czasie okazuje się, że pojawiają się także negatywne strony takiej formy bankowości. Zdarza się, że jeden z właścicieli wydaje zbyt dużo lub zaciąga kredyty bez wiedzy drugiej osoby. Wtedy najczęściej podejmujemy decyzję o rozdzieleniu konta.
Jednak podczas gdy założenie wspólnego konta nie jest problemowe, proces odwrotny może być nieco trudniejszy. Jednym ze sposobów na rozdzielenie finansów jest wypowiedzenie umowy rachunku. Wtedy jednak trzeba pamiętać o tym, że tak samo jak druga osoba odpowiadamy za wszystkie niespłacone kredyty czy debety w koncie.
W niektórych bankach możliwe jest również przekształcenie konta wspólnego na konto osobiste. Nie jest to jednak opcja powszechnie dostępna – warto więc już na etapie zakładania konta sprawdzić, czy takie rozwiązanie będzie w ogóle możliwe. W bankach, które umożliwiają rozdzielenie konta, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, wymagane jest jednoczesne i zgodne oświadczenie woli złożone przez właścicieli oraz wypełnienie wniosku na piśmie.
Obaj właściciele muszą pojawić się w banku i podpisać taki dokument, co może być problemowe w sytuacji konfliktowej, gdy trudno porozumieć się z drugą osobą. Jak widać, wspólne konto bankowe ma szereg korzyści, jednak nie brakuje mu również minusów. Dlatego też zanim zdecydujemy się na otworzenie takiego konta, warto dobrze rozważyć wszystkie jego zalety i wady i na tej podstawie podjąć właściwą decyzję.