Szybki przelew – Jak wysłać przelew ekspresowy

Bankowość elektroniczna daje nam całe mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o rozporządzanie środkami znajdującymi się na koncie. Jedną z najczęstszych czynności jest wykonywanie przelewów – w ten sposób robimy zakupy w sklepach, a także opłacamy rachunki i dokonujemy innych istotnych płatności. Przy zlecaniu przelewu musimy jednak pamiętać, że banki mają swoje sesje wychodzące i przychodzące. Różny może więc być czas wędrówki pieniędzy od nadawcy do odbiorcy, ale z pomocą przychodzi nam szybki przelew.

Szybki przelew

Jak działa przelew bankowy

Gdy składamy w naszej bankowości elektronicznej zlecenie przelewu, automatycznie po naciśnięciu przycisku wyślij środki „schodzą” z naszego konta. Co jednak nie oznacza, że wychodzą z banku. System blokuje je do momentu, gdy w banku odbywać się będzie sesja wychodząca, pozwalająca na przepływ pieniędzy pomiędzy bankami. Polskie banki działają w ramach systemu Elixir, w którym najczęściej są trzy sesje wychodzące i trzy przychodzące, a ich dokładne godziny są różne w różnych bankach.

Co więcej, system Elixir działa jedynie w dni powszednie – jeśli chcemy wykonać przelew w weekend czy w święta, musimy liczyć się z tym, że będzie dosyć długo wędrował do odbiorcy. Podobnie jest w przypadku przelewów zlecanych w piątek po południu – do adresata na konto środki dotrą dopiero podczas pierwszej poniedziałkowej sesji przychodzącej w jego banku.

Jeśli przelew nie jest pilny i odbiorca może poczekać kilka dni, nie ma żadnego problemu. Szczególnie że zwykłe przelewy są darmowe. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby środki jak najszybciej dotarły na konto docelowe, w ofercie banków możemy znaleźć opcję szybkich przelewów.

Co to jest szybki przelew

Szybki przelew realizowany jest za pomocą systemu Expres Elixir lub Sorbnet, a więc inaczej niż w przypadku standardowych przelewów. Jego największą zaletą, jest – jak sama nazwa wskazuje – szybkość. Środki wysłane z jednego konta znajdą się automatycznie na drugim – w czasie rzeczywistym i bez dostosowywania się do terminów sesji Elixir.

Szybki przelew to najlepszy sposób, aby błyskawicznie przelać środki na konto w innym banku. Jeśli odbiorca ma natomiast konto w tym samym banku, co my, nie musimy korzystać z opcji szybkiego przelewu – środki są księgowane w czasie rzeczywistym.

Kiedy warto wykorzystać szybki przelew

Szybkie przelewy są najlepszym rozwiązaniem w przypadku płatności, które powinny być zrealizowane jak najszybciej. Sprawdzają się wtedy, gdy nieco się ociągaliśmy z wykonaniem przelewu, a istotny jest czas zaksięgowania środków na koncie, a nie ich wysłania. Wtedy szybkim przelewem można przekazać pieniądze praktycznie natychmiast.

Opcja błyskawicznego przelewu jest też dobra, jeśli chcemy przelać pieniądze w czasie, gdy zbliża się sporo dni wolnych. Wtedy w ramach standardowych przelewów pieniądze dotrą do odbiorcy dopiero w ciągu kilku dni. Szybki przelew przyspieszy ten proces i środki jeszcze przed dniami wolnymi znajdą się u odbiorcy.

Jak wysłać przelew ekspresowy

Wykonanie ekspresowego przelewu nie jest skomplikowane i wymaga tylko jednej dodatkowej czynności – przy wypełnianiu polecenia przelewu musimy zaznaczyć w opcjach dodatkowych, że chcemy zrobić go w ramach szybkiego przelewu Ekpres Elixir lub Sorbnet. W zależności od banku, mamy do wyboru jeden lub obie z tych form płatności. Gdy wciśniemy przycisk wyślij, środki od razu znajdą się na koncie odbiorcy. Czasem jest to kwestia kilkunastu minut.

Osoby, które są zainteresowane szybkimi przelewami, powinny jednak mieć świadomość, że jest to płatna opcja. Koszty ekspresowych przelewów są różne w zależności od banków – najczęściej jest to kilka złotych. W przypadku kont biznesowych, podczas wykonywania przelewów na spore kwoty, koszty błyskawicznego przelewu mogą wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu złotych.

Przed realizacją przelewu dobrze jest więc sprawdzić, ile nas to będzie kosztowało i zastanowić się, czy błyskawiczny przelew jest niezbędny. W przypadku przesyłania niewielkich kwot dodatkowy koszt za szybki przelew może być już bowiem odczuwalny.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz