Przelew elektroniczny – Zalety przelewów internetowych

Wykonywanie przelewów to codzienność większości osób, które korzystają z bankowości elektronicznej. Przez internet płacimy za zakupy, rachunki, usługi, spłacamy kredyty w banku i realizujemy wiele innych płatności. Przelew elektroniczny zlecany przez internet, jest zdecydowanie wygodniejszy niż dawne, tradycyjne sposoby korzystania z usług bankowych.

Przelew elektroniczny

Na czym polega przelew bankowy

Przelew bankowy to jedna z najczęściej używanych usług bankowych. Polega na umowie pomiędzy właścicielem rachunku a bankiem. Ten pierwszy składa polecenie przelewu, a bank przekazuje określoną sumę na wskazany rachunek odbiorcy.

Aby wykonać przelew, należy zalogować się do swojej bankowości elektronicznej i wypełnić prosty formularz. Przelewy bankowe realizowane są w określonych sesjach Eliksir, co oznacza, że nie trafiają do odbiorcy automatycznie. Aby środki wyszły z banku, muszą poczekać na najbliższą sesję wychodzącą. Jednak już w momencie, gdy składamy polecenie przelewu, środki „schodzą” z konta i są przez bank blokowane na poczet przyszłego przelewu.

Możliwe jest również skorzystanie z opcji szybkich przelewów, oferowanych praktycznie przez każdy bank. Dzięki szybkiemu przelewowi środki natychmiast, w czasie rzeczywistym bądź w ciągu kilku minut trafiają na konto odbiorcy. Nie ma konieczności oczekiwania na sesję wychodzącą w jednym banku i przychodzącą w banku docelowym. Szybkie przelewy są jednak płatne, dlatego warto korzystać z nich tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Jak zrobić przelew elektroniczny

Przelew elektroniczny to każdy przelew, który realizujemy samodzielnie za pomocą bankowości elektronicznej przy wykorzystaniu takich urządzeń, jak komputer, tablet czy smartfon. Przelewy elektroniczne można wykonywać tradycyjnie lub za pomocą e-przelewów, z czego korzystają przede wszystkim sklepy internetowe oraz dostawcy usług z płatnościami przez internet.

Tradycyjnie przelew elektroniczny robimy poprzez zalogowanie się do naszego konta internetowego w banku i wypełnieniu polecenia przelewu – trzeba wpisać kwotę, odbiorcę, numer konta, a także tytuł przelewu. Jest to dosyć czasochłonne, szczególnie jeśli takich przelewów mamy do wykonania kilka czy kilkanaście.

E-przelewy, dostępne w sklepach internetowych, działają zdecydowanie prościej. Podczas finalizacji płatności za zakupy otrzymujemy od sklepu link do płatności, który przekierowuje nas na stronę naszego banku. Takie polecenie przelewu jest już praktycznie wypełnione, a osoba kupująca musi go jedynie zatwierdzić w takiej formie, w jakiej odbywa się to w jej banku, najczęściej za pomocą wpisania kodu przychodzącego SMS-em lub w aplikacji mobilnej.

E-przelewy są bardzo wygodne, znacznie skracają czas realizacji transakcji, są również błyskawiczne – środki niemal natychmiast trafiają na konto odbiorcy, co przyspiesza dalsze etapy realizacji zamówienia.

Dlaczego e-sklepy potrzebują przelewów elektronicznych

Przelewy elektroniczne w e-sklepach są obecnie powszechne, rzadko się zdarza sklep, który wymaga wykonania tradycyjnego przelewu. E-przelewy znacznie przyspieszają obrót środkami pieniężnymi i towarami. Sklep nie musi czekać, aż przy tradycyjnym przelewie środki znajdą się na koncie. Zdarza się, że przelew – gdy trafi akurat na dni wolne od pracy – idzie do odbiorcy przez kilka dni. E-przelewy trafiają na konto sklepu natychmiast, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie realizacji zamówienia.

Wśród osób, które robią zakupy przez internet, może czasem pojawiać się pytanie, czy e-przelewy na podstawie linków generowanych przez sklep są bezpieczne? Jeśli mamy do czynienia ze sprawdzonym i renomowanym sklepem, nie ma się czego obawiać. Systemy są pod każdym względem zintegrowane z bankami, dobrze zabezpieczone i nie powodują żadnych zagrożeń, jeśli chodzi o bezpieczeństwo środków zgromadzonych na koncie.

Warto jednak zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, robić zakupy w sprawdzonych sklepach, uważnie przyglądać się stronom logowania do banków, które pojawiają się po kliknięciu linka.

Prawdziwa strona banku jest zawsze dosyć charakterystyczna, ma właściwy adres mailowy, a także kłódkę w pasku adresu. Jeśli podczas realizacji płatności pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, lepiej z niej po prostu zrezygnować. Dmuchanie na zimne jest dużo bardziej korzystne niż późniejsze próby odzyskania środków, które wyparowały z konta bankowego.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz