Czym jest przelew Elixir

Gdy przelewamy pieniądze z jednego konta na drugie, ale w tym samym banku, najczęściej środki od razu pojawiają się na koncie odbiorcy. Jednak w przypadku przelewów międzybankowych na zaksięgowanie trzeba poczekać czasem kilka godzin, a czasem kilka dni. Dlaczego? Wszystko zależy od sesji Elixir, których celem jest sprawne i bezpieczne przekazanie środków z banku nadawcy do banku odbiorcy.

Czym jest przelew Elixir

Jak działają przelewy bankowe

Przelewy bankowe należą do podstawowych usług finansowych.. Korzystamy z nich na co dzień, raczej nie zastanawiając się, w jaki sposób środki, które znikają z naszego konta w momencie zatwierdzenia przelewu, pojawiają się po jakimś czasie na koncie odbiorcy. Wykonujemy i otrzymujemy je na co dzień – dostajemy wypłatę i inne świadczenia na konto, robimy zakupy, płacimy raty kredytów i szereg innych opłat.

Jest to forma rozliczeń bezgotówkowych – fizycznie środków nie mamy w ręce, mamy je natomiast na koncie bankowym. Gdy robimy przelew, kwota automatycznie znika z naszego konta, a pojawia się na koncie odbiorcy. Realizację przelewów umożliwia system Elixir, czyli Elektroniczna Izba Rozliczeniowa.

System ELIXIR – co to takiego ?

Elixir jest systemem rozliczeń międzybankowych stworzonym przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Jest to system nie tylko sprawny, funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu, ale również bezpieczny – wszystkie przesyłane dane są odpowiednio zaszyfrowane. Dzięki systemowi możliwe jest wysyłanie przelewów do wszystkich banków znajdujących się na terytorium Polski. Aby wykonać transakcję w systemie Elixir, trzeba jednak spełnić określone warunki.

Przede wszystkim, system obsługuje wyłącznie transakcje odbywające się w złotówce, czyli w polskiej walucie. Co więcej, bank nadawcy i odbiorcy muszą uczestniczyć w systemie – jest oczywiste, że nie da się wysłać środków do banku, którego w systemie nie ma. Kolejnym ograniczeniem jest kwota transakcji – za pomocą systemu Elixir możliwe jest przesłanie maksymalnie 1 miliona złotych. Większe transakcje są realizowane w innym systemie – SORBNET.

Co to jest przelew Expres Elixir?

Wędrówka przelewu pomiędzy bankami może trwać kilka godzin, a czasem też kilka dni. Okazuje się jednak, że czas ten można przyspieszyć dzięki przelewowi Ekspress Elixir. Jest to system płatności natychmiastowych, który działa przez 24 godziny w tygodniu i 365 dni w roku.

Za pomocą tego systemu można więc błyskawicznie wysłać przelew do odbiorcy, mając pewność, że dosłownie w ciągu kilku sekund pieniądze trafią na jego konto. Szybkie przelewy międzybankowe nie są jednak bezpłatne, od każdego przelewu pobierana jest opłata. W zależności od banku jest to około 3-5 złotych. To niewiele, ale w przypadku niedużych przelewów koszt jest nie do końca opłacalny.

Z szybkich przelewów warto więc korzystać jedynie wtedy, gdy faktycznie chcemy, by odbiorca otrzymał środki na konto natychmiast. Jeśli może poczekać, lepszym rozwiązaniem będzie przelew wysłany standardowym systemem Elixir, który w przypadku większości kont zarówno osobistych, jak i firmowych jest bezpłatny.

Kiedy dojdzie przelew Elixir?

Choć większość banków uczestniczy w systemie Elixir, nie realizują przelewów w tym samym czasie. Każdy bank ma własne terminy sesji wychodzących i przychodzących. Każda sesja to w dużym uproszczeniu okienko transferowe, w którym zlecone wcześniej przelewy masowo wychodzą z banku. Gdy otwiera się okienko transferowe w drugim banku, środki trafiają na konto odbiorcy.

Zobacz: Sesje przelewów bankowych.

Czas, w jakim przelew wędruje z banku do banku, zależy od tego, kiedy zostanie zlecony – zarówno od pory dnia, jak i dnia tygodnia. Jeśli zlecimy przelew wcześnie rano, jest duża szansa, że wejdzie na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Jeśli na przykład w piątek wieczorem, to wyjdzie z banku nadawcy dopiero w poniedziałek rano, co wydłuży czas wędrówki środków.

Sesje Elixir nie odbywają się bowiem ani w weekendy, ani w dni wolne od pracy. Warto o tym pamiętać szczególnie w przypadku opłat, których terminowość zależy nie od daty wysłania przelewu, a od momentu jego zaksięgowania na koncie odbiorcy.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz