Czym jest przelew Elixir

Gdy przelewamy pieniądze z jednego konta na drugie, ale w tym samym banku, najczęściej środki od razu pojawiają się na koncie odbiorcy. Jednak w przypadku przelewów międzybankowych na zaksięgowanie trzeba poczekać czasem kilka godzin, a czasem kilka dni. Dlaczego? Wszystko zależy od sesji Elixir, których celem jest sprawne i bezpieczne przekazanie środków z banku nadawcy do banku odbiorcy.

Czym jest przelew Elixir

Jak działają przelewy bankowe

Przelewy bankowe należą do podstawowych usług finansowych.. Korzystamy z nich na co dzień, raczej nie zastanawiając się, w jaki sposób środki, które znikają z naszego konta w momencie zatwierdzenia przelewu, pojawiają się po jakimś czasie na koncie odbiorcy. Wykonujemy i otrzymujemy je na co dzień – dostajemy wypłatę i inne świadczenia na konto, robimy zakupy, płacimy raty kredytów i szereg innych opłat.

Jest to forma rozliczeń bezgotówkowych – fizycznie środków nie mamy w ręce, mamy je natomiast na koncie bankowym. Gdy robimy przelew, kwota automatycznie znika z naszego konta, a pojawia się na koncie odbiorcy. Realizację przelewów umożliwia system Elixir, czyli Elektroniczna Izba Rozliczeniowa.

System ELIXIR – co to takiego ?

Elixir jest systemem rozliczeń międzybankowych stworzonym przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Jest to system nie tylko sprawny, funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu, ale również bezpieczny – wszystkie przesyłane dane są odpowiednio zaszyfrowane. Dzięki systemowi możliwe jest wysyłanie przelewów do wszystkich banków znajdujących się na terytorium Polski. Aby wykonać transakcję w systemie Elixir, trzeba jednak spełnić określone warunki.

Przede wszystkim, system obsługuje wyłącznie transakcje odbywające się w złotówce, czyli w polskiej walucie. Co więcej, bank nadawcy i odbiorcy muszą uczestniczyć w systemie – jest oczywiste, że nie da się wysłać środków do banku, którego w systemie nie ma. Kolejnym ograniczeniem jest kwota transakcji – za pomocą systemu Elixir możliwe jest przesłanie maksymalnie 1 miliona złotych. Większe transakcje są realizowane w innym systemie – SORBNET.

Co to jest przelew Expres Elixir?

Wędrówka przelewu pomiędzy bankami może trwać kilka godzin, a czasem też kilka dni. Okazuje się jednak, że czas ten można przyspieszyć dzięki przelewowi Ekspress Elixir. Jest to system płatności natychmiastowych, który działa przez 24 godziny w tygodniu i 365 dni w roku.

Za pomocą tego systemu można więc błyskawicznie wysłać przelew do odbiorcy, mając pewność, że dosłownie w ciągu kilku sekund pieniądze trafią na jego konto. Szybkie przelewy międzybankowe nie są jednak bezpłatne, od każdego przelewu pobierana jest opłata. W zależności od banku jest to około 3-5 złotych. To niewiele, ale w przypadku niedużych przelewów koszt jest nie do końca opłacalny.

Z szybkich przelewów warto więc korzystać jedynie wtedy, gdy faktycznie chcemy, by odbiorca otrzymał środki na konto natychmiast. Jeśli może poczekać, lepszym rozwiązaniem będzie przelew wysłany standardowym systemem Elixir, który w przypadku większości kont zarówno osobistych, jak i firmowych jest bezpłatny.

Kiedy dojdzie przelew Elixir?

Choć większość banków uczestniczy w systemie Elixir, nie realizują przelewów w tym samym czasie. Każdy bank ma własne terminy sesji wychodzących i przychodzących. Każda sesja to w dużym uproszczeniu okienko transferowe, w którym zlecone wcześniej przelewy masowo wychodzą z banku. Gdy otwiera się okienko transferowe w drugim banku, środki trafiają na konto odbiorcy.

Zobacz: Sesje przelewów bankowych.

Czas, w jakim przelew wędruje z banku do banku, zależy od tego, kiedy zostanie zlecony – zarówno od pory dnia, jak i dnia tygodnia. Jeśli zlecimy przelew wcześnie rano, jest duża szansa, że wejdzie na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Jeśli na przykład w piątek wieczorem, to wyjdzie z banku nadawcy dopiero w poniedziałek rano, co wydłuży czas wędrówki środków.

Sesje Elixir nie odbywają się bowiem ani w weekendy, ani w dni wolne od pracy. Warto o tym pamiętać szczególnie w przypadku opłat, których terminowość zależy nie od daty wysłania przelewu, a od momentu jego zaksięgowania na koncie odbiorcy.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
[email protected]

+48 576 759 492

Polityka prywatności