Rata równa czy malejąca

Rata równa czy malejąca

Na początek

Jeśli planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego, musisz rozważyć kilka ważnych kwestii. Zazwyczaj orientacyjna wysokość kredytu, czy okres jego spłaty, ustalana jest jeszcze przed wizytą w banku. Jednak w trakcie rozmowy z przedstawicielem instytucji finansowych może paść pytanie; rata równa czy malejąca ? Którą opcję wybrać.

Rata równa czy malejąca, co to oznacza

Wybór odpowiedniej oferty kredytowej nie jest łatwy. Z jednej strony rata równa, najczęściej oznacza wyższe łączne koszty kredytu. Natomiast rata malejąca w ostatecznym rozrachunku jest korzystniejsza. Z drugiej strony, rata malejąca w pierwszym okresie kredytowania będzie wyższa, i może bardziej obciążać budżet domowy.

Pewnie z tego powodu raty równe są najbardziej popularne. Takie rozwiązanie pozwala również pracownikowi banku, lepiej ocenić zdolność kredytową klienta. Zaciąganie kredytu jest sprawą bardzo indywidualną, i należy skorzystać z opcji kredytowania, odpowiedniej do naszej sytuacji materialnej.

Czym się kierować wybierając rodzaj raty

Wiele osób zastanawia się, jaki harmonogram spłat kredytu będzie najlepszy. Co zatem warto wybrać, rata równa czy malejąca ? Nie ma tutaj jednej uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Rata równa oznacza, że przez cały okres kredytowania, będziemy spłacać miesięcznie taką samą kwotę.

Jeśli uważasz, że doskonale sobie poradzisz ze spłatą kredytu w przyszłości, możesz skorzystać z tego rozwiązania. Natomiast jeśli Twoja przyszłość finansowa nie jest zbyt pewna, ponieważ na przykład firma, w której pracujesz nie gwarantuje Ci wieloletniego kontraktu – wybierz raczej ratę malejącą.

Korzyści raty malejącej

Opłacanie mniejszych rat w miarę spłaty kredytu, daje większe bezpieczeństwo na przyszłość. W przypadku zmniejszenia się za kilka lat Twoich dochodów spłacanie kredytu hipotecznego nadal nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu. Oczywiście utrata pracy to zawsze jest jakieś wyzwanie, jednak przy malejącej kwocie zobowiązania, sytuacja tego typu nie będzie powodowała tak dużego stresu.

Zgodnie ze starym powiedzeniem, warto zawsze mierzyć siły na zamiary. Zaciągając duży kredyt na wiele lat, trzeba brać pod uwagę różne scenariusze. Zdarzenia losowe, czy perypetie w życiu osobistym, mogą wpłynąć na sytuację finansową, oraz zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania.

Sprawdź aktualną ofertę kredytową i wybierz mądrze najlepszy wariant. Jeśli masz dodatkowe pytania na temat produktów finansowych, lub zastanawiasz się, czy lepsza będzie dla Ciebie rata równa czy malejąca, skontaktuj się z nami Chętnie odpowiemy na pytania. Zachęcamy również do komentowania wpisu.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności