Ranking kredytów hipotecznych

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata, dlatego warto dobrze się przygotować do złożenia wniosku, zdobyć sporo wiedzy na temat tego rodzaju kredytów, a także przeanalizować aktualną ofertę w różnych bankach. Im dokładniej sprawdzimy wszystkie szczegóły, tym większe mamy szansę na zaciągnięcie kredytu, który będzie dopasowany do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Internetowy ranking kredytów hipotecznych pomoże nam dokonać właściwego wyboru.

>> Oferty kredytów hipotecznych <<

Ranking kredytów hipotecznych

Czym jest kredyt hipoteczny

Kredyty hipoteczne to produkty bankowe przeznaczone na sfinansowanie domu lub mieszkania na rynku pierwotnym, lub wtórnym. Są to kredyty celowe, które przeznaczyć można tylko na ten cel, nie można wydać środków na nic innego. Co więcej, na nieruchomości ustanawiana jest hipoteka – jest to dla banku zabezpieczenie spłacania kredytu.

Zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku o kredyt hipoteczny, warto dobrze przeanalizować swoją sytuację finansową, zarówno tę aktualną, jak i przyszłą. Częstym błędem jest zaciąganie kredytu ponad możliwości finansowe, co skutkuje tym, że prędzej czy później rata kredytu staje się niemożliwa do spłaty.

Warto więc decydować się na taki kredyt, który nie będzie nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Oczywiście, trzeba również mieć świadomość, że złożenie wniosku o kredyt hipoteczny nie oznacza jego przyznania – będziemy bardzo skrupulatnie sprawdzeni pod względem naszej historii i zdolności kredytowej.

Zobacz: Jak sprawdzić zdolność kredytową.

Co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym

Kredyt hipoteczny należy do najniżej oprocentowanych produktów kredytowych, co jednak nie oznacza, że jest to rozwiązanie tanie. Jeśli zaciągamy kredyt na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, musimy liczyć się z tym, że oddamy bankowi dużo większą kwotę niż ta, którą pożyczyliśmy. Kredyty hipoteczne wymagają również posiadania wkładu własnego. Niestety dawno minęły czasy, gdy banki przyznawały finansowanie na sto procent wartości domu lub mieszkania.

Obecnie najczęściej wymagane jest posiadanie co najmniej 20 procent wkładu własnego. A to oznacza, że jeśli zaciągamy kredyt na 300 tysięcy złotych, musimy mieć już 60 tysięcy na wkład własny. W niektórych bankach można znaleźć nieco niższy obowiązujący wkład własny, wtedy jednak trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Wysokie kredytowanie wymaga bowiem równie wysokich zabezpieczeń.

Jakich dokumentów wymaga bank

Najważniejszym dokumentem podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny jest dobrze wypełniony wniosek – dokument ten zwykle jest bardzo szczegółowy, a bank może nas zapytać o różne aspekty naszej kondycji finansowej. Ważne są również dokumenty, które potwierdzają zatrudnienie oraz wysokość osiąganych dochodów – będzie to konieczne szczególnie w sytuacji, gdy o kredyt hipoteczny ubiegamy się w innym banku niż ten, w którym posiadamy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy czy inne produkty bankowe.

Wśród dokumentów istotne są również te dotyczące nieruchomości – rodzaj dokumentów zależy od tego, czy podpisujemy umowę z deweloperem, czy też kupujemy mieszkanie lub dom na rynku wtórnym. Przed złożeniem wniosku warto od razu zapoznać się z kompletną listą załączników – unikniemy w ten sposób sytuacji, że jakiegoś dokumentu zabraknie, trzeba będzie go dostarczyć, a to przedłuży czas rozpatrywania wniosku i wydania decyzji kredytowej.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oferty kredytu hipotecznego

Wybór kredytu hipotecznego powinien być poprzedzony dokładną analizą ofert bankowych. Warto zwracać uwagę na wszystkie zapisy, jakie pojawiają się w ofercie, nie tylko na wysokość oprocentowania czy innych kosztów, które mają wpływ na ostateczny koszt kredytu oraz na wysokość miesięcznej raty. Dobrze jest sprawdzić zapisy dotyczące ubezpieczenia, rodzaju rat (czy są stałe czy zmienne), a także wszystkich niezbędnych dokumentów.

Pamiętajmy również, że fakt, iż jeden bank odrzuci nasz wniosek o kredyt hipoteczny, nie oznacza, że nie otrzymamy kredytowania w innym. Banki mają zróżnicowane procedury, jeśli chodzi o ocenę wniosku i weryfikowanie historii kredytowej. Odrzucony w jednym banku wniosek nie zamyka nam więc drogi do zakupu wymarzonego mieszkania czy domu.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz