Jak Wybrać Kredyt Hipoteczny

Kiedy podejmiesz decyzję, że chcesz posiadać własne lokum, przydałoby się posiadać środki na jego zakup. Nie zawsze jednak tak bywa. Większość Polaków kupuje mieszkanie w kredycie hipotecznym. Na rynku finansowym znajdziesz wiele ofert, jednak jak wybrać kredyt hipoteczny. W tym wpisie odpowiem na pytanie jak wybrać kredyt hipoteczny. Przedstawię kilka podstawowych kryteriów, którymi warto się kierować, wybierając kredyt hipoteczny.

Jak Wybrać Kredyt Hipoteczny

Poniżej znajdziesz listę najważniejszych parametrów kredytu hipotecznego. Przeglądając oferty banków, zwracaj uwagę na wysokość konkretnych opłat. Pozwoli Ci to samodzielnie obliczyć całkowity koszt kredytu, oraz wybrać najlepszą ofertę.

Wybierając kredyt hipoteczny, zwróć szczególną uwagę na:

  • okres kredytowania
  • wysokość prowizji
  • wysokość marży
  • rodzaj rat, równe lub malejące
  • konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia
  • wysokość wkładu własnego
  • marża banku

Warto również zapytać przedstawiciela banku o ewentualną możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania, oraz wynikające z tego korzyści. Należy zwrócić uwagę również na dodatkowe koszty, które bardzo często nie są przedstawiane w początkowej ofercie.

Jak wybrać kredyt hipoteczny, oraz czym jest RRSO

Większość opłat wyszczególnionych powyżej, będzie składało się na tzw. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Na podstawie tego wskaźnika, możemy bardzo łatwo stwierdzić, jaki będzie łączny koszt kredytu. Nie należy jednak kierować się tylko tym jednym kryterium, ponieważ po wyborze kredytu, może się okazać, że nie spełniamy warunków stawianych przez bank.

Czytaj też: Czym jest RRSO.

Dlatego warto dokładnie przeanalizować wybraną ofertę pod kątek wielu czynników. Wysokość wkładu własnego może skutecznie zablokować nam dostęp do wybranej oferty, o ile oczywiście nie będziemy dysponować odpowiednią kwotą.

Obecnie trwają pracę nad projektem obniżenia wysokości wkładu własnego. Taka regulacja powinna znacząco zwiększyć dostępność mieszkań. Jednak po jakimś czasie może się okazać, że przyczyni się to do wzrostu cen, i możliwości zakupowe Polaków znowu na tym ucierpią.

Jeśli masz dodatkowe pytania jak wybrać kredyt hipoteczny, napisz w komentarzu poniżej.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności