Korzystanie z kart płatniczych jest obecnie wręcz powszechne. Coraz więcej osób przestawia się na płacenie kartą, czyli płatności bezgotówkowe, doceniając ich szybkość, sprawność, a także bezpieczeństwo transakcji. Warto jednak pamiętać, że płacenie kartą, zarówno w sklepach, jak i w sieci, wymaga zachowania środków bezpieczeństwa. Banki co prawda zapewniają doskonałe zabezpieczenia naszych kart i środków na koncie, ale pomysłowość przestępców bywa w tym względzie wyjątkowa.

SPIS TREŚCI
Jak używać karty płatniczej
Karty płatniczej możemy używać wszędzie tam, gdzie do tej pory płaciliśmy gotówkowo, a więc w sklepie, w punktach usługowych, a także w każdym innym miejscu, gdzie płatność karta jest możliwa. Warto to sprawdzić, szczególnie jeśli nie mamy gotówki – zdarzają się bowiem jeszcze punkty, w których przyjmowane są wyłącznie płatności gotówkowe.
W przypadku kart płatniczych możemy dokonywać transakcji na dwa sposoby – dotykowo lub bezdotykowo. Pierwsza forma wymaga włożenia karty do czytnika bądź przeciągnięcia jej przez niego, a następnie wpisania pinu.
W przypadku transakcji bezdotykowych wystarczy przyłożyć kartę do terminala płatniczego, a następnie wpisać pin. Nie zawsze jest on potrzebny – w wielu sklepach transakcje do 50 lub do 100 złotych nie wymagają potwierdzania pinem.
W każdej sytuacji, gdy płacimy karta i podajemy pin, warto robić to dyskretnie i w taki sposób, aby nikt postronny nie dostrzegł i nie zapamiętał kodu. Niedopuszczalne jest również trzymanie pinu do karty w tym samym miejscu, co samą kartę. Jeśli bowiem ją zgubimy lub będzie skradziona, bardzo szybko możemy stracić środki znajdujące się na koncie.
Zobacz: Darmowe konto bankowe.
Jak płacić kartą w internecie bezpiecznie
Płatności przy użyciu kart dostępne są nie tylko w stacjonarnych sklepach czy punktach usługowych, ale również w sieci. Można więc szybko i sprawnie zapłacić za zakupy bez konieczności robienia tradycyjnego lub szybkiego przelewu bankowego.
Do płatności kartą należy podać dane karty, przede wszystkim nasze dane osobowe, datę ważności karty, jej numer oraz identyfikator CVV lub CVC. Taka forma płatności jest zdecydowanie szybsza niż przelew. Z czasem wyszukiwarki internetowe czy konkretne sklepy online zapamiętują dane karty, dzięki czemu przy kolejnych transakcjach można podawać wyłącznie trzycyfrowy kod CVV.
Płatność kartą za granicą
Płatności kartą dostępne są nie tylko w kraju, ale również za granicą. Trzeba jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie może być dosyć kosztowne. Dlatego też większość osób wymienia walutę ze złotówek na obcą już przed wyjazdem. Kartę jednak też warto zabrać ze sobą – będzie przydatna w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, gdy nagle będziemy potrzebowali większej ilości gotówki.
Zachowajmy jednak ostrożność w przypadku transakcji kartą na przykład na wakacjach. Bardzo łatwo jest bowiem stracić kontrolę nad wydawanymi środkami i po powrocie do kraju mocno się zdziwić. Jeśli chcesz płacić za granicą kartą podpiętą do klasycznego konta indywidualnego, musisz jeszcze przed wyjazdem aktywować możliwość płatności poza krajem. Można to zrobić najczęściej w aplikacji mobilnej banku, nie trzeba iść osobiście do oddziału.
Trzeba również mieć świadomość, że płatność taką kartą będzie kosztowna – wiąże się bowiem z koniecznością przewalutowania środków, które na koncie znajdują się w złotówkach. Koszty przewalutowania wynoszą najczęściej około 5 procent wartości transakcji – w przypadku wysokich kwot nie jest to więc zbyt opłacalne. Jeśli więc planujesz wakacje czy wyjazd za granicę, podczas którego zamierzasz korzystać z karty, najlepszym rozwiązaniem będzie karta walutowa, dzięki której unikniesz opłat związanych z przewalutowaniem.
Świetną opcją jest karta wielowalutowa, która powiązana jest z rachunkami prowadzonymi w różnych walutach. Nowoczesne systemy płatności są w stanie podczas płacenia taką kartą rozpoznać walutę, a następnie błyskawicznie pobrać środki z konkretnego konta, prowadzonego w danej walucie.