Jak płacić kartą

Płatności bezgotówkowe są z roku na rok coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego – pozwalają na łatwe i szybkie dokonywanie transakcji bez konieczności posiadania w portfelu gotówki. Jak płacić kartą ? Płatności kartą możliwe są zarówno w formie tradycyjnej, jak i zbliżeniowej – te ostatnie zdecydowanie są najwygodniejsze, choć wymagają zachowania odpowiednich środków ostrożności.

Jak płacić kartą

Jak płacić kartą w tradycyjny sposób

W dzisiejszych czasach kartą można zapłacić praktycznie wszędzie – nie tylko w sklepach, ale również na stacjach benzynowych, w restauracjach, hotelach, u lekarza czy na poczcie. Niemal wszędzie, gdzie dokonujemy tradycyjnych płatności, możliwe są również transakcje bezgotówkowe. Liczba punktów, gdzie można płacić jedynie gotówką, staje się coraz mniejsza.

Czytaj też: Jak otworzyć konto bez kuriera.

Tradycyjne płatności kartą w sklepie czy w innych punktach umożliwiających dokonywanie tego rodzaju transakcji są zdecydowanie szybsze niż gdybyśmy płacili gotówką. Oszczędzamy czas, jaki kasjer poświęciłby na wydawanie reszty. Aby zapłacić kartą w sposób tradycyjny, należy po podaniu kwoty przez kasjera poinformować, że chcemy zapłacić kartą, a następnie włożyć ją do terminala.

Sposób wkładania karty może się różnić – czasem wkłada się ją od spodu, czasem przesuwa przez czytnik znajdujący się z boku terminala. Jednak bez obaw – jeśli nie wiemy, jak to zrobić, z pewnością kasjer nas o tym poinformuje. Gdy karta znajduje się w terminalu, należy podać czterocyfrowy PIN, a następnie wcisnąć zielony przycisk zatwierdzający. Po chwili transakcja jest autoryzowana, a terminal informuje o tym, że możemy kartę wyjąć. Całość trwa dosłownie kilka sekund.

Jak płacić kartą zbliżeniowo

Płatności zbliżeniowe są jeszcze prostsze niż płacenie kartą w formie tradycyjnej. Wystarczy, że przyłoży się kartę do czytnika. Dobrze jest pamiętać, by przykładać kartę płasko, a nie pod kątem. Zanim w ogóle zbliżymy kartę, upewnijmy się, czy kwota na terminalu na pewno zgadza się z tą, która jest do zapłacenia.

Zobacz: Jak działa karta Curve.

Czasem wystarczy chwila nieuwagi kasjera podczas wbijania kwoty, by suma zrobiła się na przykład o jedno zero większa. Płatności zbliżeniowe do 50 lub 100 złotych w wielu sklepach nie wymagają podawania PIN-u. Przy wyższych kwotach konieczne będzie jednak wpisanie hasła.

Płatności kartą możliwe są również przez internet. W sklepach internetowych i wszędzie, gdzie dokonujemy płatności online, można płacić zarówno kartą debetową, jak i kredytową.

Podczas dokonywania płatności zwykle jesteśmy proszeni o podanie dokładnych danych z karty – imienia i nazwiska, daty ważności karty, numeru karty, a także specjalnego kodu CVV (w przypadku kart VISA) lub CVC (dotyczy kart Mastercard), który znajduje się na odwrocie karty. Jeśli wszystkie dane wpiszemy poprawnie, środki z konta zostaną pobrane automatycznie.

Bezpieczeństwo użytkowania karty

Płatności kartą dają wiele możliwości, ułatwiają robienie zakupów i na pewno skracają czas. Trzeba jednak pamiętać, by zachować ostrożność podczas korzystania z bezgotówkowych form płatności. Przede wszystkim – pilnujmy naszej karty i trzymajmy ją zawsze w jednym miejscu. Jeśli bowiem mamy możliwość płatności zbliżeniowych, może się okazać, że po jej zagubieniu będziemy mieć kłopoty.

Płatności zbliżeniowych dokonuje bowiem zwykle osoba, która ma kartę w ręku – nikt nie sprawdza, czy faktycznie jest jej właścicielem. Zanim uda nam się zastrzec kartę, z naszego konta może zniknąć sporo środków. Pamiętajmy również, by nigdy przy karcie nie nosić do niej PIN-u. Natomiast gdy wpisujemy PIN na terminalu płatniczym, starajmy się zasłaniać klawiaturę drugą ręką. Chronimy wtedy nasze hasło przed dostępem osób niepowołanych.

Ostrożność należy również zachować w przypadku płatności kartą przez internet. Wtedy trzeba zadbać, by robić zakupy na pewnym sprzęcie, który jest podpięty do zabezpieczonej sieci – najlepiej do własnego internetu. Nie jest dobrym pomysłem korzystanie z ogólnodostępnych hotspotów. Korzystajmy również ze sklepów, które są zaufane i sprawdzone – wtedy można bowiem mieć pewność, że nasze płatności będą właściwie zabezpieczone.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami. Zachęcamy również do odwiedzenia strony naszego partnera biznesowego: Zarabiaj365.pl

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
[email protected]

+48 576 759 492

Polityka prywatności