Jak płacić kartą

Płatności bezgotówkowe są z roku na rok coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego – pozwalają na łatwe i szybkie dokonywanie transakcji bez konieczności posiadania w portfelu gotówki. Jak płacić kartą ? Płatności kartą możliwe są zarówno w formie tradycyjnej, jak i zbliżeniowej – te ostatnie zdecydowanie są najwygodniejsze, choć wymagają zachowania odpowiednich środków ostrożności.

Jak płacić kartą

Jak płacić kartą w tradycyjny sposób

W dzisiejszych czasach kartą można zapłacić praktycznie wszędzie – nie tylko w sklepach, ale również na stacjach benzynowych, w restauracjach, hotelach, u lekarza czy na poczcie. Niemal wszędzie, gdzie dokonujemy tradycyjnych płatności, możliwe są również transakcje bezgotówkowe. Liczba punktów, gdzie można płacić jedynie gotówką, staje się coraz mniejsza.

Czytaj też: Jak otworzyć konto bez kuriera.

Tradycyjne płatności kartą w sklepie czy w innych punktach umożliwiających dokonywanie tego rodzaju transakcji są zdecydowanie szybsze niż gdybyśmy płacili gotówką. Oszczędzamy czas, jaki kasjer poświęciłby na wydawanie reszty. Aby zapłacić kartą w sposób tradycyjny, należy po podaniu kwoty przez kasjera poinformować, że chcemy zapłacić kartą, a następnie włożyć ją do terminala.

Sposób wkładania karty może się różnić – czasem wkłada się ją od spodu, czasem przesuwa przez czytnik znajdujący się z boku terminala. Jednak bez obaw – jeśli nie wiemy, jak to zrobić, z pewnością kasjer nas o tym poinformuje. Gdy karta znajduje się w terminalu, należy podać czterocyfrowy PIN, a następnie wcisnąć zielony przycisk zatwierdzający. Po chwili transakcja jest autoryzowana, a terminal informuje o tym, że możemy kartę wyjąć. Całość trwa dosłownie kilka sekund.

Jak płacić kartą zbliżeniowo

Płatności zbliżeniowe są jeszcze prostsze niż płacenie kartą w formie tradycyjnej. Wystarczy, że przyłoży się kartę do czytnika. Dobrze jest pamiętać, by przykładać kartę płasko, a nie pod kątem. Zanim w ogóle zbliżymy kartę, upewnijmy się, czy kwota na terminalu na pewno zgadza się z tą, która jest do zapłacenia.

Zobacz: Jak działa karta Curve.

Czasem wystarczy chwila nieuwagi kasjera podczas wbijania kwoty, by suma zrobiła się na przykład o jedno zero większa. Płatności zbliżeniowe do 50 lub 100 złotych w wielu sklepach nie wymagają podawania PIN-u. Przy wyższych kwotach konieczne będzie jednak wpisanie hasła.

Płatności kartą możliwe są również przez internet. W sklepach internetowych i wszędzie, gdzie dokonujemy płatności online, można płacić zarówno kartą debetową, jak i kredytową.

Podczas dokonywania płatności zwykle jesteśmy proszeni o podanie dokładnych danych z karty – imienia i nazwiska, daty ważności karty, numeru karty, a także specjalnego kodu CVV (w przypadku kart VISA) lub CVC (dotyczy kart Mastercard), który znajduje się na odwrocie karty. Jeśli wszystkie dane wpiszemy poprawnie, środki z konta zostaną pobrane automatycznie.

Bezpieczeństwo użytkowania karty

Płatności kartą dają wiele możliwości, ułatwiają robienie zakupów i na pewno skracają czas. Trzeba jednak pamiętać, by zachować ostrożność podczas korzystania z bezgotówkowych form płatności. Przede wszystkim – pilnujmy naszej karty i trzymajmy ją zawsze w jednym miejscu. Jeśli bowiem mamy możliwość płatności zbliżeniowych, może się okazać, że po jej zagubieniu będziemy mieć kłopoty.

Płatności zbliżeniowych dokonuje bowiem zwykle osoba, która ma kartę w ręku – nikt nie sprawdza, czy faktycznie jest jej właścicielem. Zanim uda nam się zastrzec kartę, z naszego konta może zniknąć sporo środków. Pamiętajmy również, by nigdy przy karcie nie nosić do niej PIN-u. Natomiast gdy wpisujemy PIN na terminalu płatniczym, starajmy się zasłaniać klawiaturę drugą ręką. Chronimy wtedy nasze hasło przed dostępem osób niepowołanych.

Ostrożność należy również zachować w przypadku płatności kartą przez internet. Wtedy trzeba zadbać, by robić zakupy na pewnym sprzęcie, który jest podpięty do zabezpieczonej sieci – najlepiej do własnego internetu. Nie jest dobrym pomysłem korzystanie z ogólnodostępnych hotspotów. Korzystajmy również ze sklepów, które są zaufane i sprawdzone – wtedy można bowiem mieć pewność, że nasze płatności będą właściwie zabezpieczone.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz