Kredyty i pożyczki są w dzisiejszych czasach na tyle łatwo dostępne, że sięgamy po nie bardzo często. Na kredyt kupujemy domy, mieszkania, samochody, bierzemy kredyty gotówkowe, kupujemy na raty. Czasami może się zdarzyć, że przeliczymy nasze możliwości finansowe i suma miesięcznych rat do spłaty okazuje się nadmiernym obciążeniem dla naszego domowego budżetu. Dobrym rozwiązaniem może być wtedy kredyt skonsolidowany.
Dlaczego się zadłużamy
Gdy sięgamy po większy kredyt, zwykle analizujemy, czy miesięczna rata będzie dla nas możliwa do udźwignięcia. Potem jednak często sięgamy po kolejne produkty kredytowe, pożyczki na wakacje, auto, robimy zakupy na raty. Pojedyncze raty zwykle są niewielkie, gdy jednak zsumujemy nasze miesięczne zobowiązania, bywają one dosyć wysokie.
Nierzadko bywa i tak, że suma rat przekracza nasze dochody. W takiej sytuacji trzeba reagować jak najszybciej, a nie czekać, aż któryś z banków wypowie nam umowę z powodu nieterminowych płatności lub braku regulowania zobowiązań.
Zobacz: 5 sposobów, jak wyjść z długów.
Co to jest konsolidacja kredytu
Kredyt skonsolidowany to produkt oferowany przez banki, przeznaczony dla osób, które chcą zmniejszyć miesięczne zobowiązania. Dzięki konsolidacji kredytu można połączyć wszystkie zobowiązania w jedno, rata będzie wtedy zdecydowanie mniejsza, wydłuży się natomiast okres spłaty.
Kredyty skonsolidowane przyznawane są na takich samych zasadach, jak wszystkie inne kredyty. Trzeba złożyć wniosek do banku, udokumentować dochody, przejść cały proces weryfikacji, a także badania naszej zdolności kredytowej. Wniosek o kredyt skonsolidowany dobrze jest złożyć od razu, gdy czujemy, że nasze miesięczne zobowiązania stały się problemowe i mamy kłopoty z terminową spłatą.
Nie można czekać do momentu, gdy będą spore opóźnienia w płatnościach – banki nie udzielają kredytowania, nawet kredytów skonsolidowanych tym kredytobiorcom, którzy mają przeterminowane płatności.
Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny warto wziąć wtedy, gdy czujemy się zbyt mocno obciążeni miesięcznymi ratami. Zdarza się tak zwykle wtedy, gdy mamy tych rat po prostu za dużo. Niektórzy kredytobiorcy dają radę spłacać wszystkie zobowiązania, ale często kosztem życia codziennego – muszą rezygnować z niektórych wydatków lub sięgają do zgromadzonych oszczędności, sukcesywnie je pomniejszając.
Kredyt skonsolidowany przyda się każdemu, kto chce poczuć finansową ulgę i płacić miesięcznie mniej. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że suma zobowiązań nadal będzie stała – ale wydłużając okres spłaty o rok czy kilka lat można na tyle zmniejszyć łączną ratę kredytów, że nie będzie już ona obciążeniem dla budżetu.
Na co zwracać uwagę wybierając kredyt skonsolidowany
Wybór kredytu skonsolidowanego powinien być poprzedzony dokładną analizą zarówno naszych możliwości finansowych, jak i aktualnej oferty banków. Dobrym rozwiązaniem może być kredyt skonsolidowany w tym banku, w którym mamy konto i inne kredyty. Wtedy zdecydowanie krócej trwają wszystkie formalności – bank ma już bowiem informację na temat naszych zarobków, zdolności kredytowej, a także wszystkie dane potrzebne do weryfikacji wniosku.
Warto jednak najpierw sprawdzić ofertę kredytów konsolidacyjnych w innych bankach – często okazuje się bowiem, mają one lepsze warunki, niższe oprocentowanie, a także mniej dodatkowych kosztów. Wybierając kredyt skonsolidowany, zwracajmy uwagę na to wszystko, czym się kierujemy podczas wybierania każdego innego kredytu – ważne jest oprocentowanie kredytu, ale również wszystkie inne prowizje, marże i opłaty, które składają się na ogólny koszt kredytowania.
Porównajmy również okres, na jaki można dostać kredyt skonsolidowany – im dłuższy, tym rata będzie niższa, co zdecydowanie będzie odczuwalne w naszym domowym budżecie. Bez względu na to, którą ofertę wybierzemy, kredyt skonsolidowany na pewno będzie ratunkiem w przypadku nadmiernego zakredytowania i zbyt wielu zobowiązań do miesięcznej spłaty.