Kradzież Tożsamości

Wszyscy przy każdej okazji przestrzegają nas przed publikowaniem czy udostępnieniem swoich danych osobowych, zwłaszcza w internecie osobom, których zupełnie nie znamy. A mimo to wciąż zdarza się, że ktoś osiągnie do nich dostęp. Z tego wpisu dowiesz się, na czym polega kradzież tożsamości, oraz jak się przed nią bronić.

Kradzież Tożsamości

Kim są złodzieje tożsamości

Wszyscy wiemy, że nie powinniśmy się dzielić naszą tożsamością, ale nie czujemy zupełnie, żeby mogło się to obrócić przeciwko nam.

Złodziej tożsamości to osoba, którą może się okazać każdy. Kradzież danych osobowych powstaje często w wyniku naszej nieuwagi albo kontaktu z niewłaściwą osobą.

Może to wynikać z podania adresu oszustowi na serwisie ogłoszeniowym czy wysłania skanu naszego dowodu osobistego w celu uwiarygodnienia się przy jakiejś transakcji.

Kiedy występuje kradzież tożsamości

Są przypadki, w których po prostu musimy podać nasze dane, chociaż mail czy imię i nazwisko, a do nich przeważnie dostęp ma każdy, kto ma konto na tych samych social mediach, co my. Czasami tak niewiele wystarczy, żeby oszukać kogoś, używając naszych danych.

Zobacz też: Jak otworzyć konto bankowe bez kuriera.

Każdy z nas może stać się ofiarą, zwłaszcza jeśli dzielimy się naszymi podstawowymi danymi osobowymi. Złodzieje tożsamości nigdy nie śpią i wcale nie przekopują zaszyfrowanych danych wielkich korporacji, żeby dostać się do naszych danych.

Czasami wystarczy przejrzeć naszego Facebooka, Instagrama czy konto na serwisie ogłoszeniowym, które jest do nas podpięte. Dzięki temu złodziej ma dostęp do naszego imienia, nazwiska, numeru telefonu i naszych zdjęć.

Jest to już solidna podstawa do tego, żeby stworzyć nasz fikcyjny profil i na przykład zacząć oszukiwać naszych znajomych.

Jakie dane są najbardziej narażone

Złodziej tożsamości zajmują się w głównej mierze kradzieżą danych wrażliwych, ale mogą się też dobrać do naszych dokumentów. Jest to jednak znacznie trudniejsze i przeważnie dotyka osoby z marginesu społecznego.

Upewnij się jednak, że nigdzie w internecie nie można znaleźć zdjęć czy skanów twojego dowodu, prawa jazdy czy jakiegokolwiek innego dokumentu z twoim zdjęciem, PESELEM czy adresem.

Może on zostać w przyszłości wykorzystany, żeby oszukać kogoś w internecie lub założyć na nasze dane rachunek w banku i obciążenie go kredytem.

5/5 - (3 votes)

1 komentarz do “Kradzież Tożsamości”

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności