Powszechne Oszustwa Internetowe

Bez stałego dostępu do sieci po prostu nie byliśmy w stanie funkcjonować. Niestety, nie tylko my to zrozumieliśmy. Równie dobrze pojęli to złodzieje, którzy czyhają na nasze pieniądze. Oszustwa internetowe i wyłudzenia stały się ostatnio prawdziwą plagą.

Powszechne Oszustwa Internetowe

Internet to dziś podstawa codziennego życia. Praktycznie nie jesteśmy w stanie żyć bez globalnej sieci: uczyć się, pracować, robić zakupów. Szczególnie ostatni rok, który spędziliśmy we własnych domach, dał nam bardzo wiele do myślenia.

Phishing, jak się strzec

Socjotechnika. O co w tym chodzi? Politologia, socjologia, marketing nie są nowymi dziedzinami nauki, co nie oznacza, że mają długie trwanie swej myśli poznawczej. Nieco prościej, rozwijają się dynamicznie, a podstawy wiedzy stosunkowo często się zmieniają, wykuwając wciąż nowe definicje.

Zobacz też: Kradzież tożsamości.

Jedną z nich jest inżynieria społeczna czy socjalna lub socjotechnika. To określony zespół specyficznych technik, które mają za zadanie manipulowanie pojedynczą jednostką, określoną grupą ludzi lub całym społeczeństwem.

Nie ma nic dziwnego w tym, że to metody kochane przez wszystkich tych, którzy chcą osiągać określone cele polityczne lub po prostu naciągnąć nas na pieniądze.

Phishing. Zasada działania

To bardzo proste, chodzi o to, aby w jakiś sposób cię złowić. Właściwie złowić jak najwięcej twoich danych, może to być numer konta, kod PIN do konta czy karty, dostęp do systemów, których używasz, prowadząc interesy czy po prostu wszelkie inne dane wrażliwe, które przydadzą się, aby podszyć się pod ciebie.

Pishingerom nie chodzi tylko o pieniądze na twoim koncie, więc nawet jeśli masz na nim tylko debet, nie myśl, że jesteś bezpieczny. Równie cenne są twoje dane: numer PESEL czy numer dowodu osobistego lub paszportu, po prostu dokumentu, który pozwoli pozyskać twoją tożsamość i podszyć się pod ciebie.

Oszustwa internetowe, jak to działa

Sfałszowany e-mail, SMS czy nawet wiadomość na koncie społecznościowym. To najprostsze. Wiadomość skonstruowana jest w taki sposób, by jak najbardziej przypominała oryginał.

Zwykle ma taki sam wygląd, użyte są te same logotypy, forma jest idealna i stara się odwzorować pierwotny, znany nam wygląd wiadomości, które zwykle otrzymujemy od kuriera, firmy dostawczej czy z naszego banku. Zaniepokoić może nas niepoprawna ortografia, a przede wszystkim brak polskich znaków.

Jeśli coś jest zbyt piękne, by było prawdziwe…

To zwykle nie jest prawdziwe. Sterowanie nami to także odpowiedzi na nasze potrzeby i marzenia. Każdy z nas chciałby wygrać supernowoczesny telefon komórkowy, skusi go propozycja udziału w bezpłatnym wyjeździe czy informacja o możliwości wygrania w dowolnej loterii. Wystarczy kliknąć podesłany link, by zostać właścicielem najnowszego smartfon czy sporych pieniędzy. Naprawdę

Wierzysz w to, że ktoś da ci coś za darmo?

Zachowaj czujność na oszustwa internetowe

Nie ma się co oszukiwać, my Polacy przez wieki nauczyliśmy się karności i pokory wobec organów, które reprezentują jakąkolwiek władzę. To powód, dla którego przestępcy tak chętnie podszywają się pod Policję, Straż Miejską, instytucje rzędowe, bank centralny czy nawet poradnie i przychodnie zajmujące się naszym zdrowiem.

Wyjątkową czujność powinniśmy zachować, gdy jesteśmy proszeni o uregulowanie mandatu czy dopłatę do opieki zdrowotnej np. szczepionki. Nie zapominajmy, że żadna instytucja nie ma prawa prosić nas o przesłanie e-mailem czy SMS żadnych danych wrażliwych: numeru konta, PIN czy numeru PESEL.

Absolutnie nie przelewajmy też żadnych pieniędzy, klikając w podejrzany linka, który teoretycznie ma nas bezpośrednio przekierować na wskazane konto.

Zachęcamy do zapoznania się również z innymi wpisami na naszym blogu aktualne promocje bankowe. Udostępnianie treści w mediach społecznościowych będzie także bardzo mile widziane 😉

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz