Konto internetowe dla Dziecka – Jak otworzyć online

Posiadanie własnego konta bankowego i karty płatniczej, możliwość wykonywania przelewów i korzystania z innych form bankowości elektronicznej to coś, co jest dostępne nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. W ofercie wielu banków można znaleźć ciekawe propozycje kont zarówno dla dzieci, jak i dla nastolatków. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne konto, warto uważnie zapoznać się z zasadami, jakie rządzą się kontami dla osób niepełnoletnich. Konto internetowe dla dziecka może być doskonałym sposobem na naukę zarządzania pieniędzmi. Warto więc wybrać je mądrze.

Konto internetowe dla Dziecka

Rodzaje kont bankowych dla dzieci

Konta przeznaczone dla dzieci i młodzieży dzielą się na dwa rodzaje – dla osób do 13 roku życia oraz dla osób od 13 do 18 roku życia. Konta dla dzieci poniżej 13 lat są de facto kontami rodziców, gdyż małoletni w tym wieku nie mają zdolności do czynności cywilno-prawnych i nie mogą samodzielnie zarządzać kontem bankowym. Konto dla dziecka do 13 roku życia wymaga więc najpierw założenia w tym samym banku konta przez rodzica. Nie ma możliwości, by takie konto zostało założone dla dziecka, a rodzic będzie miał swój rachunek w innym banku.

W przypadku młodzieży od 13 do 18 lat sytuacja wygląda już nieco inaczej, mogą mieć bowiem samodzielny rachunek bankowy nawet wtedy, gdy rodzic nie ma konta w danym banku. Wybór kont jest obecnie na tyle duży, że można bez problemu znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb naszych pociech.

Jak założyć konto internetowe dla dziecka

Zakładanie konta dla dziecka niewiele się różni od składania wniosku o konto dla osoby dorosłej. We wniosku wpisuje się dane podopiecznego, rodzic natomiast musi wyrazić zgodę i podpisuje wszystkie dokumenty. Konto internetowe można założyć w oddziale banku, ale wiele banków oferuje również założenie takiego konta przez internet.

Załatwianie formalności jest bardzo proste, nie trzeba więc długo oczekiwać na możliwość pełnego korzystania ze wszystkich funkcjonalności konta. Przy zakładaniu konta można od razu wybrać kartę debetową – karty dla młodzieży są bardzo atrakcyjne wizualnie, przyciągają spojrzenia i sprawiają, że chce się z nich korzystać dużo częściej niż z gotówki.

Zobacz: Jak nauczyć dziecko zaradności finansowej.

Jakie funkcje oferuje konto internetowe dla dziecka

Konto internetowe dla dziecka ma pewne ograniczenia, jeśli chodzi o korzystanie z serwisów transakcyjnych. Dzieci do 13 roku życia mogą logować się do swojego konta, sprawdzać stan środków czy historię, nie mogą natomiast samodzielnie wykonywać przelewów. Każda transakcja musi być zaakceptowana przez rodzica.

Młodzież powyżej 13 roku życia ma już zdecydowanie więcej możliwości, jeśli chodzi o korzystanie z konta. Może wykonywać samodzielne przelewy, płacić kartą za zakupy w sklepach, korzystać z aplikacji mobilnych banków. Internetowe konta dla dzieci umożliwiają również zakładanie wirtualnych skarbonek, co pozwala na rozpoczęcie nauki oszczędzania i zarządzania środkami finansowymi.

Oddzielenie środków na codzienne wydatki od oszczędności gromadzonych na konkretny cel znacznie ułatwia zarządzanie finansami. A i satysfakcja jest spora, gdy dziecko widzi, jak w jego skarbonce środki rosną. Wydanie tych pieniędzy z pewnością nie przyjdzie mu tak bezproblemowo, jak wtedy, gdyby miał je po prostu w portfelu.

Czy konto dla dziecka jest bezpieczne

Konta dla dzieci pod względem stosowanych zabezpieczeń są tak samo bezpieczne, jak konta dla dorosłych. Jednak już na etapie zakładania konta warto porozmawiać z dzieckiem o zasadach, jakie powinny być przestrzegane podczas korzystania z bankowości elektronicznej, ale również z korzystania z karty debetowej w sklepie. Dzieci muszą wiedzieć, jak korzystać bezpiecznie z możliwości, jakie daje im ich własne konto.

Założenie konta dla dziecka zdecydowanie ma całe mnóstwo plusów. Przede wszystkim, małoletni uczą się zarządzania gotówką, a także obsługiwania różnych form płatności, co będzie przydatne później w dorosłym życiu. Gdy dziecko nauczy się obsługiwać bankomat, płacić kartą w sklepie, logować się do serwisów transakcyjnych, poruszać w bankowych aplikacjach mobilnych, o wiele łatwiej będzie mu później w dorosłym życiu zarządzać swoimi środkami.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz