Finanse Indywidualne

Finanse osobiste, nazywane również finansami gospodarstw domowych, są bardzo ważnym elementem naszego życia. Korzystanie z odpowiednich produktów i narzędzi finansowych, znacznie usprawnia zarządzanie domowym budżetem.

karty kredytowe

Jak zadbać o finanse indywidualne

Dla wielu osób, dbanie o finanse osobiste oznacza zarabianie odpowiedniej kwoty pieniędzy, pozwalającej na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W pewnym sensie jest to uzasadnione, jednak istnieje także druga strona medalu. Mówi się, że nie ma takich pieniędzy, których nie dałoby się wydać. Dlatego równie ważne jak zarabianie, jest też odpowiednie wydawanie, albo raczej powstrzymywanie się od nieuzasadnionego wydawania. Dzięki takiemu podejściu nasze finanse osobiste będą zawsze w dobrej formie.

Zaoszczędzić można oczywiście na bardzo wielu rzeczach. Warto zacząć od miejsca, gdzie najpierw trafiają nasze zarobione pieniądze – konto osobiste. Przelewanie wynagrodzenia na rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy pracownika, jest już dzisiaj standardem. Tylko od nas zależy, z jakiego konta bankowego korzystamy, oraz ile będzie nas ono kosztowało.

Większość banków posiada w ofercie darmowe konta bankowe.  Należy jednak zwrócić uwagę na warunki, które trzeba spełnić, aby za konto nie płacić. Najczęściej jest to wpływ określonej kwoty w danym miesiącu kalendarzowym, lub wykonanie  kilku przelewów.

Wpływ oszczędzania na finanse indywidualne

Oszczędzanie to dość trudne zadanie. Jeszcze trudniejsze jest umiejętne inwestowanie zgromadzonych oszczędności. Sposobów na inwestycje jest całkiem sporo. Wśród nich każdy typ inwestora może z powodzeniem znaleźć coś przeznaczonego szczególnie dla siebie. Mogą to być między innymi lokaty bankowe, które charakteryzuje pewność zysku oraz bezpieczeństwo zamrożonego kapitału.

W niepewnych czasach kryzysu finansowego ochrona gromadzonych środków ma dla inwestorów największe znaczenie. Większe nawet niż wysokość stopy zwrotu z inwestycji. W tej sytuacji kluczowe staje się poszukiwanie odpowiednich instrumentów finansowych, które pozwolą osiągać realne i stosunkowo szybkie zyski. Takim sposobem jest bez wątpienia lokata bankowa.

Lokaty bankowe

Współczesny rynek inwestycyjny dość szybko się zmienia i ewoluuje. W związku z powyższym inwestor, który szuka miejsca dla swojego kapitału, ma ogromne możliwości pomnażania swojego kapitału. Pieniądze możemy lokować w akcjach, surowcach, walutach, obligacjach… Jednak wspomniane inwestycje mają jedną cechę wspólną – dość wysoki poziom ryzyka, który skutecznie odstrasza mniej ryzykownych inwestorów.

Właśnie dlatego lokaty bankowe cieszą się od lat tak dużym zainteresowaniem wśród licznych inwestorów. Ryzyko jest w tym wypadku żadne, a zyski realne i często jasno określone już przy samym podpisywaniu umowy o lokatę.

Najlepsza lokata, czyli taka, której stopa zwrotu jest odpowiednio wysoka, to z reguły ta, która cechuje się najwyższym oprocentowaniem. Samo oprocentowanie lokat to jednak nie tylko wartości procentowe. To także wybór pomiędzy stałością i zmiennością.

Stałe oprocentowanie jak sama nazwa wskazuje, nie ulega zmianie podczas całego okresu trwania lokaty. Z kolei oprocentowanie lokat zmienne zmieniać się może, a tym samym wpływać na wielkość osiąganego dochodu z tytułu lokaty.

Cechy lokat bankowych

Lokaty bankowe to produkty, które cechuje wygoda – to całkiem spora. W momencie podpisywania umowy często kończy się praca inwestora. Po określonym w umowie terminie ten otrzymuje swój kapitał wraz z odsetkami i ma możliwość dalszych inwestycji. Dla inwestorów wybierających lokaty ogromne znaczenie ma z pewnością fakt, iż środki wpłacone na lokatę są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Dzięki temu zabezpieczeniu inwestor wie, że nawet po bankructwie banku, w którym posiada lokatę, odzyska całość zdeponowanych oszczędności. Na portalu oszczedzajskutecznie.com.pl sprawdzisz, które instytucje oferujące lokaty są objęte gwarancjami BFG.

Niewątpliwą zaletą lokat jest również ich niezwykła elastyczność. Chodzi w tym wypadku o wyjątkową swobodę w zakresie pomnażania swoich oszczędności. Lokata w sposób dość prosty może być dopasowana do spersonalizowanych wymagań klientów.

Mnogość dostępnych w ramach lokat rozwiązań sprawia, że w sposób maksymalnie efektywny inwestor może zarządzań swoimi pieniędzmi. Warto pamiętać, że podczas poszukiwania odpowiedniej lokaty bankowej pomocne okazuje się porównanie lokat bankowych – tzw. ranking lokat bankowych. Oferuje on zestawienie najlepszych pod względem zyskowności lokat w danym okresie.

Chętnie odpowiemy na pytania, skontaktuj się z nami. Zachęcamy również do komentowania wpisów.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności