Kalkulator kredytów gotówkowych – Obliczanie kosztu kredytu

Kredyty gotówkowe to obecnie najbardziej powszechne i dosyć łatwo dostępne produkty kredytowe. Warto po nie sięgnąć w sytuacji, gdy mamy większe, nieprzewidziane wydatki lub chwilowo potrzebujemy dodatkowej gotówki. Decyzja o wyborze konkretnego kredytu powinna być jednak poprzedzona analizą ofert w różnych bankach. Pomoże w tym kalkulator kredytów gotówkowych.

Kalkulator kredytów gotówkowych

Dlaczego korzystamy z kredytów

Korzystanie z kredytów gotówkowych jest powszechne. Sięgamy po nie w sytuacji, gdy kupujemy samochód, wyjeżdżamy na wakacje, mamy większy wydatek, którego nie jesteśmy w stanie sfinansować z oszczędności. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak każdy inny kredyt, także ten gotówkowy, nawet na niewielką kwotę, powinien być brany z rozwagą.

Jeszcze przed złożeniem wniosku warto się upewnić, że nasza sytuacja finansowa pozwoli na bezproblemowe spłacanie rat. Nawet niewielkie kredyty mogą bowiem prowadzić do sporych problemów finansowych, jeśli nie będą spłacane terminowo lub nie spłacimy ich w ogóle.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to finansowanie udzielane przez bank dla klientów indywidualnych, ale również dla firm. Kredyty gotówkowe są dosyć wysoko oprocentowane w porównaniu do bardziej długoterminowych kredytów hipotecznych. Można je otrzymać na kilkanaście lub kilkadziesiąt rat, a kwota kredytu bywa różna.

Choć kredyty gotówkowe kojarzą się raczej z niedużym finansowaniem na kilka czy kilkanaście tysięcy, okazuje się, że są banki, które udzielają takich kredytów na 200 tysięcy złotych i więcej. Oczywiście, trzeba pamiętać, że aby otrzymać kredyt gotówkowy musimy mieć zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową.

Banki dosyć skrupulatnie i szczegółowo weryfikują swoich klientów, nawet niewielkie kredyty wymagają przedstawienia sytuacji finansowej, zaświadczenia o zarobkach i innych dokumentów potwierdzających sytuację życiową.

Pomimo to kredyty gotówkowe nalezą do zdecydowanie najłatwiej dostępnych i dosyć powszechnie przyznawanych. O wiele łatwiej jest dostać taki kredyt konsumencki niż na przykład kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, który opiewa na dużo wyższą kwotę.

Jak obliczyć koszt kredytu gotówkowego?

Koszty kredytu gotówkowego są dosyć wysokie, jeśli go porównamy choćby do kredytu hipotecznego. Koszt jest to różnica między sumą, jaką trzeba będzie w ratach oddać do banku a sumą pożyczoną. Na koszt kredytu składa się kilka czynników. Wiele osób podczas wyboru konkretnej oferty bierze pod uwagę jedynie oprocentowanie, co jest dosyć błędne i niemiarodajne.

Oprócz oprocentowania jest bowiem wiele innych kosztów, takich jak marża, prowizja, koszty uruchomienia kredytu czy też opłata za dodatkowe, a często obowiązkowe ubezpieczenie. Jeśli porównujemy kredyty gotówkowe w różnych bankach, warto sprawdzać więc wszystkie koszty.

Jeszcze lepiej zrobić sobie symulację, jak będzie wyglądała rata dla konkretnej kwoty w poszczególnych bankach. Może się bowiem okazać, że różnice będą dosyć znaczne. Dobrym pomysłem przy poszukiwaniu oferty kredytowej jest ranking kredytów gotówkowych.

Dobrze zrobiony, aktualny ranking pozwala na porównanie w jednym miejscu oferty kilku czy kilkunastu banków. Dzięki temu o wiele łatwiej jest podjąć decyzję o skorzystaniu z oferty tego, a nie innego banku.

Na jaki cel mogę przeznaczyć kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe z założenia są produktami finansowymi, których celem jest zaspokojenie bieżących potrzeb konsumentów. Środki z kredytów można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny – banki nie weryfikują, na co kredytobiorcy przeznaczają zaciągnięte kredyty.

Można je wydać, chociażby na remont mieszkania, wakacje, zakup sprzętu domowego, mebli czy odzieży, a także na wszelkie inne niezbędne wydatki. W niektórych bankach zdarza się, że kredytobiorca jest proszony o podanie celu, na jaki chce przeznaczyć środki z kredytu.

Ma to jednak głównie charakter informacyjny – podanie celu nie wiąże się z koniecznością późniejszego przedstawienia dowodów zakupu czy faktur. Można więc podać jeden cel, a środki z kredytu przeznaczyć na coś zupełnie innego. Na pewno nie będzie to sprawdzane.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz