Rachunek osobisty, konto podstawowe możesz nazywać to dokładnie tak, jak chcesz. To po prostu to konto, na które wpływa twoje wynagrodzenie i z którego wykonujesz comiesięczne transakcje. Zwykle, gdy raz zdecydujemy się jaki bank wybrać, pozostajemy w nim na lata. To błąd, bo banki zmieniają swoje oferty, a lojalność nie popłaca. Jakie kryteria powinno spełnić idealne konto osobiste?
Koszt prowadzenia rachunku
Coraz trudniej jest znaleźć konto, które prowadzone jest całkowicie bezpłatnie. Zazwyczaj jakaś opłata jest naliczana, z tym że tylko, wtedy, jeśli nie spełnimy określonych warunków. Szukajmy banku, w którym jest to proste: jeśli to wymóg określonej wpłaty kwoty minimalnej to proste do spełnienia, pod warunkiem, że na konto będzie wpływać wynagrodzenie.
Podobnie z liczbą transakcji wykonywanych miesięcznie. Jeden czy dwa przelewy na pewno zrobimy, jeśli zdecydujemy się opłacać z konta domowe rachunki. Ważne jest to, aby faktycznie były to proste wymagania na darmowe konto bankowe.
Opłaty za używanie karty
Tu sprawa robi się nieco bardziej skomplikowana, bo banki wprowadzają własne reguły i na przykład zdarza się, że zwolnienie z opłat następuje tylko wtedy, gdy płacisz blikiem. Jeśli tego nie lubisz, daj sobie spokój i wybierz bank, w którym wystarczy zapłacić na przykład tylko trzy razy kartą w sklepie.
Będzie ci łatwiej, jeśli warunek jest tylko jeden, a nie jest pewną kombinacją, bo banki uwielbiają np. wymagać trzech transakcji blikiem i pięciu płatności kartą. To już skomplikowane i nie zawsze ci się uda, jeśli nie będziesz tego celowo pilnować.
Zobacz też: Jak działa karta Twisto.
Darmowe bankomaty
To naprawdę potrafi utrudnić życie. Nie każdy bank ma rozbudowaną sieć własnych bankomatów, a nadal na targu, bazarku osiedlowym, czy w punktach drobnych usług, zapłacimy tylko gotówką.
To ważne, by bankomat był blisko twojego domu czy pracy, bo w innym przypadku opłaty za wypłatę pieniędzy mogą być za wysokie.
Jaki bank wybrać, aby korzystać z usług dodatkowych
Zdarza się, że założenie konta osobistego daje szereg przywilejów. Może to być na przykład bezpłatna karta kredytowa z dodatkowym ubezpieczeniem czy spora obniżka prowizji przy kredycie hipotecznym.
Zawsze warto policzyć i zastanowić się, jakich dodatkowych usług potrzebujemy. Jeśli nie latamy samolotami, raczej nie przyda nam się dostęp do saloników lotniskowych, za to ubezpieczenie na życie może być atrakcyjną propozycją.
Czytelny serwis internetowy i prosta aplikacja
To musi być łatwe w obsłudze. Serwis, którego nie rozumiesz lub który wymaga skomplikowanych i wielu przejść przy prostej operacji może człowieka wykończyć nerwowo. Tak naprawdę powinny wystarczyć trzy kliki.
Oceny znajdziesz na serwisach bankowych, a w przypadku konta w aplikacji mobilnej w sklepach Google i App Store. Nie zapominajmy, że serwis powinien dawać nam dostęp do profilu zaufanego i świadczeń socjalnych.
Oszczędności i inwestycje, jaki bank wybrać
Konta osobiste powinny mobilizować do oszczędzania pieniędzy i znacząco je ułatwiać. Dlatego dobrze jest wybrać takie, które pozwala na zbieranie pieniędzy za pomocą zaokrąglania końcówek, ustawianie celów oszczędnościowych i zakładanie dodatkowych, bonusowo oprocentowanych kont oszczędnościowych czy lokat.
Dziś atrakcyjne oprocentowanie to rzecz jasna wymóg niemożliwy do spełnienia, dlatego tak istotny jest dostęp do funkcji łatwego inwestowania, choćby na IKE, IKZE czy w ETF.
Jaki bank wybrać z dostępem do placówki stacjonarnej
Mogłoby to się wydawać zupełnie niepotrzebne, dziś, gdy żyjemy praktycznie całkowicie w przestrzeni wirtualnej. To jednak nie do końca prawda. Bo kontakt z człowiekiem czasem się przydaje.
Zwłaszcza w przypadku, gdy chcemy złożyć reklamacje lub po prostu oczekujemy porady. Warto wybrać bank, który ma przynajmniej oddział w naszym mieście.