Epidemia koronawirusa – kiedy należy pozostać w domu

Trzeba jasno powiedzieć, że epidemia nie zwalnia i coraz bardziej realne staje się to, że ktoś z naszego bezpośredniego otoczenia lub my sami zarazimy się koronawirusem. Suchy kaszel, gorączka, ból głowy, gardła i mięśni, a także biegunka, zapalenie spojówek, niewyjaśniona wysypka, przebarwienia palców u rąk i stóp to objawy, które wymagają pozostania w domu z co najmniej dwóch powodów: źle się czujemy i możemy zarazić innych.

Epidemia koronawirusa - kiedy należy pozostać w domu

Jednak pamiętajmy o tym, że takie dolegliwości ma tylko 20 procent chorych. Pozostałe 80 procent może nie wiedzieć, że w ich organizmie występuje groźny wirus. W takiej sytuacji lepiej być ostrożnym. Wiele spraw finansowych możemy załatwić online, zakładając konto bankowe przez Internet bez kuriera.

Oto sytuacje, kiedy powinniśmy pozostać w domu

1. Jeśli obawiamy się, że mogliśmy mieć kontakt z koronawirusem (bo na przykład w autobusie obok jechała osoba bez maseczki) – wówczas po pierwsze sami nałóżmy na siebie nadzór epidemiczny. Po drugie przez co najmniej 10 dni ograniczmy kontakty społeczne i wychodźmy z domu tylko wtedy, kiedy jest to życiowo niezbędne – do apteki, sklepu.

Po trzecie zawsze, kiedy jesteśmy na zewnątrz (już po zamknięciu za sobą drzwi mieszkania) miejmy założoną maseczkę – powinna szczelnie zakrywać nos i usta. Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia nośmy okulary (na przykład przeciwsłoneczne).

2). Jeśli mieliśmy kontakt z osobą, o której wiadomo, że jest zakażona (bo potwierdził to wynik testu) lub jest takie podejrzenie (bo ma dolegliwości) – wówczas po pierwsze powinniśmy poddać się kwarantannie i zróbmy to niezależnie od tego, czy zalecił nam ją Sanepid czy też nie kontaktował się z nami nikt w tej sprawie.

Po drugie przez minimum 10 dni nie wychodźmy z domu i wówczas zrezygnujmy nie tylko z zakupów w sklepie, ale również spacerów z psem (poprośmy kogoś o wyprowadzenie go). Nie przyjmujmy też u siebie żadnych gości.

Po trzecie 2 razy dziennie mierzmy sobie temperaturę i obserwujmy swój organizm – na przykład czy nie straciliśmy węchu lub smaku (u wielu osób jest to jedyny objaw koronawirusowej infekcji). Po czwarte jeśli poczujemy się gorzej, dostaniemy gorączki, kaszlu lub jakichkolwiek z wymienionych wcześniej dolegliwości, jak najszybciej zawiadommy (telefonicznie) stację sanitarno-epidemiologiczną.

3). Jeśli w zrobionym prywatnie teście uzyskaliśmy pozytywny (świadczący o zakażeniu) wynik-wówczas po pierwsze, nawet jeśli Sanepid do nas nie zadzwonił (a powinien), a my nie mamy żadnych objawów, poddajmy się domowej izolacji. Po drugie postępujmy tak samo, jak w przypadku kwarantanny – przedłużmy ją do 14 dni czasu.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz