Epidemia koronawirusa – kiedy należy pozostać w domu

Trzeba jasno powiedzieć, że epidemia nie zwalnia i coraz bardziej realne staje się to, że ktoś z naszego bezpośredniego otoczenia lub my sami zarazimy się koronawirusem. Suchy kaszel, gorączka, ból głowy, gardła i mięśni, a także biegunka, zapalenie spojówek, niewyjaśniona wysypka, przebarwienia palców u rąk i stóp to objawy, które wymagają pozostania w domu z co najmniej dwóch powodów: źle się czujemy i możemy zarazić innych.

Epidemia koronawirusa - kiedy należy pozostać w domu

Jednak pamiętajmy o tym, że takie dolegliwości ma tylko 20 procent chorych. Pozostałe 80 procent może nie wiedzieć, że w ich organizmie występuje groźny wirus. W takiej sytuacji lepiej być ostrożnym. Wiele spraw finansowych możemy załatwić online, zakładając konto bankowe przez Internet bez kuriera.

Oto sytuacje, kiedy powinniśmy pozostać w domu

1. Jeśli obawiamy się, że mogliśmy mieć kontakt z koronawirusem (bo na przykład w autobusie obok jechała osoba bez maseczki) – wówczas po pierwsze sami nałóżmy na siebie nadzór epidemiczny. Po drugie przez co najmniej 10 dni ograniczmy kontakty społeczne i wychodźmy z domu tylko wtedy, kiedy jest to życiowo niezbędne – do apteki, sklepu.

Po trzecie zawsze, kiedy jesteśmy na zewnątrz (już po zamknięciu za sobą drzwi mieszkania) miejmy założoną maseczkę – powinna szczelnie zakrywać nos i usta. Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia nośmy okulary (na przykład przeciwsłoneczne).

2). Jeśli mieliśmy kontakt z osobą, o której wiadomo, że jest zakażona (bo potwierdził to wynik testu) lub jest takie podejrzenie (bo ma dolegliwości) – wówczas po pierwsze powinniśmy poddać się kwarantannie i zróbmy to niezależnie od tego, czy zalecił nam ją Sanepid czy też nie kontaktował się z nami nikt w tej sprawie.

Po drugie przez minimum 10 dni nie wychodźmy z domu i wówczas zrezygnujmy nie tylko z zakupów w sklepie, ale również spacerów z psem (poprośmy kogoś o wyprowadzenie go). Nie przyjmujmy też u siebie żadnych gości.

Po trzecie 2 razy dziennie mierzmy sobie temperaturę i obserwujmy swój organizm – na przykład czy nie straciliśmy węchu lub smaku (u wielu osób jest to jedyny objaw koronawirusowej infekcji). Po czwarte jeśli poczujemy się gorzej, dostaniemy gorączki, kaszlu lub jakichkolwiek z wymienionych wcześniej dolegliwości, jak najszybciej zawiadommy (telefonicznie) stację sanitarno-epidemiologiczną.

3). Jeśli w zrobionym prywatnie teście uzyskaliśmy pozytywny (świadczący o zakażeniu) wynik – wówczas po pierwsze nawet, jeśli Sanepid do nas nie zadzwonił (a powinien), a my nie mamy żadnych objawów, poddajmy się domowej izolacji. Po drugie postępujmy tak samo, jak w przypadku kwarantanny – przedłużmy ją do 14 dni czasu.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności