Inwestujesz? A może dopiero zastanawiasz się nad wejściem w ten świat?
Być może słyszałeś historie o ludziach, którzy stracili środki, bo ktoś ich oszukał. O osobach, które inwestowały pieniądze na nieznanych platformach i uwikłały się w problemy z prawem.
Wszystkie te kłopoty najczęściej wynikają z… braku regulacji.
Oto 5 najpopularniejszych mitów, w które być może wierzysz, a które mogą zmienić Twoje podejście do inwestycji w cyfrowe aktywa.
Mit 1: Nie muszę podawać nigdzie swoich danych
Korzystasz z giełdy, na której weryfikacja tożsamości nie jest wymagana. Wyobraź sobie, że ktoś zdobył dostęp do Twojego konta i wyprowadza Twoje środki. W praktyce nie ma różnicy, czy pieniądze wypłacasz Ty, czy… ktokolwiek. Złodziej mógłby to zrobić bez większych przeszkód, bo nikt by tego nie sprawdził.
A co, gdyby taka weryfikacja była obowiązkowa? Dzięki niej giełda mogłaby sprawdzić, czy to naprawdę Ty zarządzasz swoim kontem, a nie ktoś, kto próbuje Cię okraść. Operacja zostałaby zatrzymana, a Twoje pieniądze – uratowane.
Na straży bezpieczeństwa użytkowników stoją rekomendacje FATF (Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy), a w tym przypadku konkretnie Rekomendacja 10 – Identyfikacja klienta (Customer Due Diligence). Zgodnie z nią giełdy kryptowalutowe powinny się upewniać, że każdy użytkownik jest tym, za kogo się podaje. Twoje konto jest więc lepiej zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem, a Ty możesz być spokojny o swoje pieniądze.
Mit 2: Kryptowaluty są całkowicie anonimowe
Anonimowość w kryptowalutach to jedna z tych cech, które kuszą inwestorów. Nie da się jednak nie pozostawiać po sobie absolutnie żadnych śladów. I wbrew pozorom to właśnie dobra wiadomość!
Bo wyobraź sobie: co by się stało, gdybyś przypadkowo wplątał się w pranie pieniędzy, zawierając transakcję z przestępcą? Jeśli instytucja finansowa nie prowadziłaby żadnych rejestrów transakcji klientów, mogłoby się okazać, że trudno będzie Ci udowodnić swoją niewinność. Takie dane pomagają w śledzeniu transakcji i chronią użytkowników przed nieświadomym powiązaniem z nielegalną działalnością.
O tym mówi Rekomendacja 11 – Prowadzenie rejestrów. Giełdy przechowują dane o Twoich transakcjach przez określony czas, co w razie jakichkolwiek problemów może okazać się bardzo pomocne.
Więcej na temat tego, jak chronić się przed powiązaniem z praniem pieniędzy, dowiesz się z kampanii edukacyjnej Nie Pie(p)rz. W jej ramach Kanga informuje, jak dbać o swoje bezpieczeństwo i jak chronić siebie oraz swoje pieniądze.
Mit 3: Nie jestem dużym inwestorem, więc regulacje mnie nie dotyczą
Wyobraź sobie, że ktoś próbuje wykorzystać Twoje konto do nielegalnych celów. Co wtedy? Bez odpowiednich reguł nikt Ci nie pomoże, niezależnie od kwoty, którą zainwestowałeś.
Rekomendacja 20, czyli Zgłaszanie podejrzanych transakcji, jest odpowiedzią na potencjalną sytuację tego rodzaju. Giełda wychwyci niepokojące działanie, co uruchomi procedurę weryfikacji.
Zgodnie z tą rekomendacją platformy mają obowiązek zgłaszać wszelkie podejrzane ruchy na Twoim koncie. Dzięki temu, jeśli ktoś spróbuje Cię wykorzystać do prania pieniędzy, odpowiednie organy dowiedzą się o tym, a Ty unikniesz konsekwencji.
Mit 4: Nie mam nic do ukrycia, więc regulacje mnie nie interesują
Nawet jeśli zawsze działasz zgodnie z prawem, możesz paść ofiarą oszustwa. Załóżmy, że wysyłasz bitcoina na inny portfel. Nagle Twoje konto zostaje zamrożone przez giełdę, ponieważ istnieje podejrzenie, że Twoje środki mogły być zaangażowane w przestępczą działalność, na przykład w finansowanie nielegalnej organizacji.
Co się stało?
Twoja giełda otrzymała informację, że portfel, na który przesłałeś kryptowalutę, jest powiązany z nielegalnymi działaniami. Przelew wzbudził więc podejrzenia. Giełda zamroziła Twoje środki do czasu wyjaśnienia sytuacji. Mogła to zrobić, bo obowiązuje ją Rekomendacja 4 – Konfiskata i środki tymczasowe.
To daje Ci czas na kontakt z giełdą i udowodnienie swojej niewinności. Masz także pewność, że pieniądze nie przepadną i odzyskasz je, gdy sprawa się wyjaśni. Dzięki tej Rekomendacji unikasz również oskarżenia o współudział w przestępstwie, co mogłoby sprowadzić na Ciebie kłopoty prawne.
Mit 5: Korzystam z popularnej giełdy, więc nie muszę się martwić
Popularność giełdy wzbudza poczucie bezpieczeństwa… Ale nie gwarantuje, że Twoje środki są rzeczywiście odpowiednio chronione.
Aby giełda była naprawdę bezpieczna, musi przestrzegać międzynarodowych standardów, w tym zaleceń FATF. Jeśli tego nie robi, może nie dostrzegać potencjalnych zagrożeń związanych z praniem pieniędzy czy finansowaniem terroryzmu, co naraża Twoje środki na ryzyko.
Może je także celowo ignorować.
A to potencjalnie prowadzi do kłopotów, sankcji finansowych, a nawet do upadku platformy.
W takiej sytuacji dostęp do Twoich środków będzie utrudniony. Nie wiadomo, czy je odzyskasz.
Rekomendacja 1 – Ocena ryzyka i stosowanie podejścia opartego na ryzyku nakazuje giełdom kryptowalutowym, by regularnie oceniały ryzyko i minimalizowały potencjalne zagrożenia. W ten sposób unikają trudnych sytuacji, a nawet jeśli pojawi się problem, środki klientów są lepiej zabezpieczone.
Po co są rekomendacje FATF?
FATF to międzyrządowa instytucja, której zadaniem jest wypracowywanie i określanie standardów w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Zawierają się one w 40 Rekomendacjach FATF. To zalecenia dla firm, ale jednocześnie chronią Ciebie jako użytkownika kryptowalut.
Wyobraź sobie, że korzystasz z giełdy kryptowalutowej zlokalizowanej w kraju, który nie przestrzega rekomendacji FATF. Na pierwszy rzut oka wszystko działa – rejestrujesz się, wpłacasz środki i handlujesz. Jednak po pewnym czasie pojawiają się problemy, a strata środków to najmniejszy z nich.
Giełdy w krajach, które nie przestrzegają rekomendacji FATF niekoniecznie monitorują transakcje pod kątem podejrzanych działań. Ktoś mógłby więc wykorzystać Twoje konto do prania pieniędzy bez Twojej wiedzy. A wtedy spotkałyby Cię poważne konsekwencje – nawet jeśli nie miałeś pojęcia, że coś jest nie tak. Jak w takiej sytuacji udowodnić swoją niewinność?
Ale to nie wszystko. Międzynarodowe banki i instytucje finansowe nie będą chciały współpracować z firmami z krajów, które nie spełniają standardów FATF. Jeśli więc ta platforma dodatkowo zostanie objęta międzynarodowymi sankcjami, pojawią się problemy z wypłatą środków lub zostaną one zamrożone na stałe.
Regulacje, takie jak Rekomendacje FATF, dotyczą Cię nawet jeśli nie zawsze widzisz to na pierwszy rzut oka. Dzięki nim jesteś bezpieczny, a Twoje środki – chronione.