Kredyt Hipoteczny na Dom

Już od zarania dziejów zawsze bardzo ciężko było wybudować własny dom. Jednak w dzisiejszym świecie przychodzą inwestorom z pomocą banki komercyjne. To właśnie kredyt hipoteczny na dom pomaga spełniać marzenia o własnym lokum.

Kredyt Hipoteczny na Dom

Jak otrzymać kredyt hipoteczny na dom

Jednak taki produkt finansowy nie jest dla wszystkich. Dokładnie mówiąc, trzeba na niego zasłużyć. W przypadku rozpatrywania każdego wniosku decydującym czynnikiem jest indywidualna zdolność kredytowa.

Budowa domu i zakup działki

Jeśli potencjalny inwestor chce wybudować własny dom, najpierw musi pomyśleć o działce budowlanej. Produkty bankowe są w stanie sfinansować jedno i drugie. Niemniej jednak trzeba mieć pieniądze na wkład własny.

Czytaj też: Porównywarka pożyczek hipotecznych.

Dostępne środki muszą się oczywiście znajdować na rachunku bankowych. Każdy bank komercyjny wymaga przecież dowodów od konsumenta. Mając na celu realizację tego typu przedsięwzięcia, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią działkę budowlaną i podpisać umowę przedwstępną kupna nieruchomości. Trzeba także przedstawić wstępny kosztorys związany z budową nieruchomości. W dzisiejszych czasach można wziąć jeden kredyt hipoteczny na dom i działkę.

Niemniej jednak nie wszystkie banki na to pójdą. Przed złożeniem wniosku trzeba wybrać odpowiedniego kredytodawcę, który akceptuje takie inwestycje. Poszczególne wymagania bardzo często różnią się między sobą.

Pieniądze przelewane stopniowo

Każdy komercyjny bank musi asekurować się przed potencjalnym wyłudzeniem. Żaden konsument po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku nie dostanie pieniędzy od razu. Zostają one przelewane stopniowo. Obecnie kredyty hipoteczne na budowę domu rządzą się swoimi prawami.

Zupełnie inaczej wyglądają procedury w przypadku kredytowania mieszkań. Każdy klient ma również określony czas na wykonanie inwestycji. Po przelaniu każdej transzy wykonane prace zostają sprawdzane, a na koniec pracownik banku ocenia całość.

Trzeba zatem wszystko odpowiednio zaplanować. Zwłaszcza w czasach kiedy firmy budowlane mają ręce pełne roboty, wszystko musi być zapięte na ostatni guzik. Jeśli prace nie zostaną ukończone w terminie, bank może podnieść swoją marżę do czasu ukończenia.

Warto o tym pamiętać przed podpisaniem umowy. Zawsze trzeba się asekurować i wybierać nieco dłuższe terminy realizacji.

Hipoteka i okres spłaty

Kiedy wszystkie prace zostaną ukończone, a inwestycja zostanie odebrana, nadejdzie czas spłacania kapitału. Biorąc kredyt hipoteczny, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na oprocentowanie.

Mimo faktu, że obecnie mamy do czynienia z niemal zerowymi stopami procentowymi comiesięczna rata raczej nie będzie stała. Z pewnością w przyszłości poziom stóp się zmieni. Każdy potencjalny kredytobiorca powinien wziąć to pod uwagę, decydując się na kredyt hipoteczny na dom.

Bardzo często ludzie, którzy wzięli kredyty hipoteczne, dowiadywali się o pewnych faktach dopiero po kilku latach od podpisania umowy. Nie bez znaczenia jest również okres spłaty. Do czasu uiszczenia zobowiązania bank wpisuje swoją kwotę zabezpieczenia do ksiąg wieczystych.

Instytucje finansowe muszą się przecież asekurować. Niemniej jednak klienci, którzy nie będą w stanie spłacać rat, mogą w każdej chwili sprzedać nieruchomość i oddać pożyczone pieniądze.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności