Odwrócony kredyt hipoteczny – Czym jest i jak działa

O tym, że wysokość polskich emerytur nie zawsze pozwala na godne życie, doskonale wiedzą osoby, które z tej emerytury muszą przeżyć od pierwszego do pierwszego. Dobrym pomysłem na podreperowanie budżetu dla osób, które posiadają własną nieruchomość, może być odwrócony kredyt hipoteczny. Można dzięki niemu mieć co miesiąc dodatkowe środki, które będą trafiały na konto.

Odwrócony kredyt hipoteczny
Odwrócony kredyt hipoteczny

Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny?

Odwrócony kredyt hipoteczny to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością na zachodzie. Korzystają z niego przede wszystkim osoby starsze, które dysponują nieruchomością, natomiast nie mają co miesiąc wystarczających środków z emerytury. To także dobra opcja dla tych osób, które czasowo utraciły zdolność do pracy i nie mają możliwości w żaden inny sposób uzyskania środków do życia.

W Polsce odwrócony kredyt hipoteczny nie jest popularny, choć możliwość jego zaciągnięcia istnieje już od co najmniej kilkunastu lat. Warto więc zdobyć nieco więcej informacji na temat tego rodzaju finansowania, być może okaże się dobrym pomysłem na rozwiązanie problemów finansowych związanych ze zbyt niskim dochodem.

Zobacz: Ranking kredytów hipotecznych.

Jak działa odwrócony kredyt hipoteczny

Odwrócony kredyt hipoteczny działa dosyć podobnie do kredytu hipotecznego – stąd nazwa. Polega on na cesji nieruchomości na rzecz najczęściej banku, który w zamian za prawo własności do domu lub mieszkania wypłaca comiesięczną ratę właścicielowi mieszkania. Wygląda to więc w uproszczonej formie tak, jakby bank kupił nieruchomość i spłacał właścicielowi raty – stąd nazwa odwrócony kredyt hipoteczny.

Osoby, które decydują się na tego rodzaju rozwiązanie, mają co miesiąc, aż do śmierci, dodatkowy zastrzyk gotówki. Natomiast nieruchomość po śmierci nie wchodzi w skład masy spadkowej, tylko przechodzi na własność banku. Wysokość odwróconego kredytu hipotecznego zależy od wielu czynników, przede wszystkim od wartości nieruchomości. Im wyższa wartość domu czy mieszkania, tym większą kwotę będzie dostawać co miesiąc osoba, która zdecyduje się na odwrócony kredyt hipoteczny.

Dla kogo przeznaczona jest oferta odwróconego kredytu hipotecznego

Odwrócony kredyt hipoteczny przeznaczony jest przede wszystkim dla seniorów, którzy nie mają wystarczających środków na życie z comiesięcznych świadczeń. Emerytury są czasem na tyle niskie, że nie pozwalają na godne i spokojne życie na starość. Nie zawsze też seniorzy mogą liczyć na wsparcie rodziny i bliskich, stąd też zaczynają interesować się odwróconą hipoteką.

Zdarzają się i takie sytuacje, gdy rodzina, która nie interesowała się seniorem za jego życia, szybko ustawia się w kolejce do spadku po jego śmierci. Tymczasem dom czy mieszkanie, na które tak wtedy liczą, okazuje się własnością banku.

Zobacz: Pożyczki przez Internet.

Kiedy warto zaciągnąć odwrócony kredyt hipoteczny

Odwrócony kredyt hipoteczny to sprawdzone rozwiązanie w przypadku osób, które rzeczywiście potrzebują dodatkowych środków do codziennego życia. To również sprawdzona opcja wtedy, gdy osoba starsza nie ma dzieci czy wnuków, a co za tym idzie – nie ma komu przekazać mieszkania w spadku. Jeśli rodzina nie wykazuje zainteresowania i nie pomaga seniorowi w żaden sposób, także dobrze jest rozważyć odwróconą hipotekę.

Można dzięki temu zapewnić sobie dodatkowy zastrzyk gotówki praktycznie do końca życia. Umowa odwróconej hipoteki pozwala na zamieszkiwanie w nieruchomości do śmierci, jest więc o wiele lepszym rozwiązaniem niż sprzedaż mieszkania i w ten sposób zdobycie dodatkowych środków.

Do uzyskania odwróconego kredytu hipotecznego nie trzeba mieć zdolności kredytowej, gdyż to bank ma płacić raty kredytowe, a nie osoba, która dokonuje cesji nieruchomości. Nie ma więc konieczności przedstawiania żadnych zaświadczeń o dochodach ani innych dokumentów.

Nawet osoba, która nie posiada żadnego dochodu, może bez problemu otrzymać odwrócony kredyt hipoteczny. Konieczne będzie natomiast przedstawienie dokumentów, jak choćby wyciągi z ksiąg wieczystych, które potwierdzają prawo własności nieruchomości.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz