Na całkowity koszt kredytu hipotecznego składa się kilka elementów. W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji na temat tej formy finansowania nieruchomości. Korzystając z naszych porównywarek i kalkulatorów, łatwo obliczysz kompletną sumę zobowiązania, oraz wysokość miesięcznej raty.
Co składa się na koszt kredytu hipotecznego
Często mówi się, że kredyt na zakup nieruchomości jest najtańszym zadłużeniem, co jest efektem niskich odsetek. Kredyt hipoteczny zaciągany jest zazwyczaj na kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt lat. Wynika to z dużych wartości nieruchomości, oraz wysokości pożyczek, jakie są udzielane.
Dodatkowo spłatę zaciąganego zobowiązania gwarantuje zastaw hipoteczny nieruchomości, co sprawia, że taktycznym właścicielem zakupowanego domu lub mieszkania jest bank finansujący kredyt. Oczywiście do momentu całkowitej spłaty naszego zobowiązania kredytowego.
Czytaj też: Sprawdzanie historii kredytowej za darmo.
Stosunkowo niskie odsetki kredytu hipotecznego, nie są jednak jedynym kosztem kredytu hipotecznego. Innym, bardzo istotnym składnikiem kosztu kredytu hipotecznego jest marża banku. Prowizja pobierana przez instytucję finansującą nasz kredyt, może znacząco wpłynąć na wysokość miesięcznej raty.
Dlatego warto zwracać uwagę nie tylko na odsetki, ale również na wysokość prowizji banku. Bardzo pomocne może się tutaj okazać wyliczenie RRSO kredytu, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania.
Przykładowe opłaty dodatkowe, na jakie powinniśmy się przygotować, planując zakup domu czy mieszkania:
- Wycena nieruchomości
- Ubezpieczenie kredytu
- Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC-2):
- Założenie księgi wieczystej
- Wpis hipoteki do księgi wieczystej:
- Prowizja agencji nieruchomości:
Nie wszystkie opłaty i podatki wymienione powyżej, zawsze będą miały zastosowanie. Konkretne koszty dodatkowe są uzależnione od formy własności nieruchomości, źródła zakupu czy sposobu finansowania tego zakupu.
Jak obliczyć całkowity koszt kredytu hipotecznego
Niestety, w związku z zakupem nieruchomości jesteśmy zobowiązani do ponoszenia też dodatkowych kosztów administracyjnych. Różnego rodzaju podatki, czy opłaty skarbowe, mogą również stanowić sporą część naszych wydatków związanych z zakupem. Na naszej stronie internetowej znajduje się darmowe narzędzie do obliczania całkowitego kosztu zakupu nieruchomości.
Kalkulator na podstawie wysokości naszej inwestycji, szybko obliczy wysokość wszystkich dodatkowych opłat i podatków.
Korzystanie z kalkulator jest bardzo proste i intuicyjne. Z odpowiedniego menu, wybieramy rodzaj własności oraz sposób finansowania zakupu. Następnie, za pomocą specjalnego suwaka wybieramy kwotę transakcyjną, oraz klikamy przycisk „:oblicza”. Na podstawie wprowadzonych parametrów, otrzymamy dokładną listę, oraz wysokość koniecznych opłat.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu czy mieszkania
Decyzja o zakupie własnego mieszkania czy domu, to bardzo poważny krok. Zaciągnięcie wysokiego zobowiązania na wiele lat, powinno być dokładnie przemyślane i przeanalizowane. Powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Poniżej przykładowa lata detali, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem.
- Lokalizacja nieruchomości
- Rodzaj zabudowy
- Infrastruktura wokół budynku
- Dostęp do komunikacji miejskiej
- Wyposażenie lokalu
- Stan prawny nieruchomości
Koszt kredytu hipotecznego – jak znaleźć najlepszą ofertę
Na rynku usług finansowym, niezmiennie panuje bardzo duża konkurencja. Banki kuszą klientów atrakcyjnym oprocentowaniem i korzystnymi warunkami kredytu. W takim gąszczu ofert, znalezienie optymalnego rozwiązania nie jest łatwe. Warto skorzystać z internetowej porównywarki kredytów hipotecznych.
Bardzo proste w obsłudze narzędzie, analizuje parametry aktualnych ofert bankowych i prezentuje listę dostępnych produktów. Dzięki takiemu zestawieniu łatwo porównamy oferty kilku banków, oraz wybierzemy taką, która najlepiej spełni nasze oczekiwania.
Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na pytania Zachęcamy również do komentowania wpisu.