Kupno mieszkania to proces, który zwykle jest mocno rozłożony w czasie. Zarówno zgromadzenie wystarczającej ilości gotówki, jak i uzyskanie kredytu w odpowiedniej wysokości trwa dosyć sporo. Warto pamiętać, że decyzja o zakupie mieszkania to inwestycja na długie lata.
Od czego zacząć zakup mieszkania
Planując kupno mieszkania, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników:
- koszt zakupu,
- wszystkie formalności związane z zakupem,
- lokalizację nieruchomości,
- standard budynku,
- dodatkowe koszty, jakie będą potrzebne na ewentualne remonty czy wykończenie.
Bardzo ważną kwestią jest również zadbanie o bezpieczeństwo transakcji oraz analiza własnych możliwości finansowych.
Gdzie i jak najlepiej kupić mieszkanie
Kupić mieszkanie możemy samodzielnie, rozglądając się na pierwotnym lub wtórnym rynku nieruchomości lub też za pośrednictwem biura nieruchomości. Jedna i druga opcja mają swoje zalety, dlatego warto je rozważyć przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu szukania własnego M. Korzystanie z biura nieruchomości z pewnością daje szereg korzyści.
Biuro zajmuje się wyszukiwaniem ofert, a my jedynie oglądamy gotowe propozycje. Specjaliści zajmują się również wszelkimi formalnościami, pomocą w uzyskaniu kredytu i w wielu innych sprawach. Ale nie robią tego za darmo – korzystanie z usług biura nieruchomości może de facto zwiększyć koszt zakupu mieszkania o całkiem sporą kwotę.
Jeśli natomiast decydujemy się na kupno mieszkania bez pośredników, na pewno sporo zaoszczędzimy środków, ale niekoniecznie czasu. Przeglądanie ofert na portalach ogłoszeniowych, oglądanie nowych mieszkań i tych z rynku wtórnego, rozmowy z deweloperami, załatwianie na własną rękę wielu formalności – to wszystko będzie bardzo czasochłonne.
Jak sfinansować kupno mieszkania
Zakup mieszkania, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym to jeden z największych wydatków w życiu. Nie zawsze można sobie na niego pozwolić w ramach posiadanych oszczędności. Dlatego też od wielu lat kwitnie rynek kredytów hipotecznych, które dla wielu osób są jedyną możliwością zamieszkania we własnym M. Uzyskanie kredytu hipotecznego zależy od wielu czynników, przede wszystkim od zdolności kredytowej wnioskodawcy.
Do wniosku dołączyć trzeba zaświadczenia o formie zatrudnienia i dochodach, a także wiele dodatkowych dokumentów. Co więcej, trzeba mieć świadomość, że obecnie nie dostaniemy kredytu w wysokości stu procent wartości mieszkania. Trzeba mieć co najmniej 20 procent wkładu własnego – to obowiązuje we wszystkich bankach. Zdarzają się oferty z mniejszym wkładem własnym, ale wtedy konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia do kredytu.
Finansowanie mieszkania w kredycie wiąże się z koniecznością przeanalizowania rynku kredytów hipotecznych, porównania ofert, zapoznania się z kwestiami dotyczącymi kosztów czy dodatkowego ubezpieczenia. Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania u dewelopera, najczęściej możemy liczyć na wsparcie w uzyskaniu kredytu.
Tego rodzaju firmy ściśle współpracują z bankami, zapewniają kompleksową obsługę, wiedzą, jakie trzeba spełnić formalności czy jakie dokumenty będą potrzebne. Jeśli jednak kupujemy mieszkanie z drugiej ręki, wszystkie kwestie związane z kredytowaniem będziemy musieli załatwić samodzielnie. Przed wizytą w banku warto skorzystać z aktualnych rankingów kredytów hipotecznych, aby mieć pewność, że oferta będzie nie tylko dobra i sprawdzona, ale również najbardziej korzystna pod względem finansowym.
Na co zwracać uwagę decydując się na kupno mieszkania
Zarówno przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym, jak i wtórnym warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim na lokalizację, dojazd, miejsca parkingowe, dobrą komunikację z miastem i inne kwestie związane z życiem codziennym. Warto sprawdzać również ceny, gdyż mieszkania w takiej samej lokalizacji mogą się różnić cenowo.
Jeśli kupujemy od dewelopera, upewnijmy się, że mamy do czynienia z solidną i sprawdzoną firmą. Jeśli z rynku wtórnego – warto zadbać o bezpieczeństwo transakcji i sprawdzić numer księgi wieczystej, oraz znajdujące się w niej informacje związane ze statusem prawnym nieruchomości. Jeśli mieszkanie nie ma księgi wieczystej, sprzedający powinien okazać tytuł prawny do nieruchomości.
Przyda się również informacja o tym, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany, nie jest obciążone zadłużeniami ani zajęte na poczet egzekucji komorniczej. Im dokładniej sprawdzimy takie kwestie, tym mniej będziemy mieć problemów po ewentualnym zakupie.
Zakup mieszkania od dewelopera, czy na rynku wtórnym
Nieruchomości dostępne są zarówno nowe, prosto od dewelopera, jak i z drugiej ręki, czyli rynku wtórnego. Zanim zdecydujemy się, czy chcemy kupić mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego, warto poznać wady i zalety każdego rozwiązania.
Nowe mieszkania z reguły są droższe, ale za to wykonane w nowym budownictwie i dobrym standardzie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie lokale oddawane są w stanie wykończenia pod klucz, a więc wszelkie remonty, prace wykończeniowe czy ewentualne przeróbki wnętrza to dodatkowy koszt.
W przypadku rynku wtórnego najczęściej można kupić mieszkanie z częścią wyposażenia. Co jednak czasem bywa pozorną oszczędnością, gdyż nierzadko okazuje się, że trzeba sporo zainwestować w remont i odświeżenie wnętrza. Mieszkania z rynku wtórnego najczęściej są jednak dostępne praktycznie od ręki. Po podpisaniu umowy notarialnej i przelaniu pieniędzy dla sprzedającego można już wejść i mieszkać. Ewentualnie remontować.
Gdy kupujemy mieszkania od dewelopera, często są to inwestycje na którymś z etapów realizacji. A więc trzeba poczekać kilka tygodni czy miesięcy w ogóle na zakończenie budowy. Przy tym warto sprawdzić, w jakiej kondycji finansowej jest deweloper i czy nie grozi mu upadłość. Wiele bowiem było w ostatnich latach przypadków, gdy deweloper pobrał środki na zakup mieszkania, budowy nie ukończył i osoby marzące o własnym M zostały bez pieniędzy i bez mieszkania.
Różnice w mieszkaniach z rynku pierwotnego i wtórnego często są też związane z lokalizacją. Na rynku wtórnym możemy bez problemu znaleźć nieruchomości w atrakcyjnych częściach miasta, w centrum czy nieopodal. Na rynku wtórnym inwestycje najczęściej realizowane są na obrzeżach miast lub w dzielnicach oddalonych od centrum. Niewiele jest bowiem obiektów, które powstają w mocno zabudowanej przestrzeni miejskiej w centrum dużych miast.
Zakup mieszkania na kredyt – jakie opłaty dodatkowe
Kupno mieszkania wiąże się ze sporym wydatkiem, warto jednak pamiętać, że sam koszt nieruchomości nie jest ostatecznym kosztem tego rodzaju inwestycji. Trzeba mieć świadomość, że na różnych etapach zakupu pojawiają się opłaty dodatkowe. Są to, między innymi taksa notarialna za usługi notariusza, opłata skarbowa, koszty sądowe związane z wpisaniem nieruchomości do księgi wieczystej, podatek BAT, ubezpieczenie nieruchomości do kredytu.
Spore koszty generuje również sam kredyt – nie chodzi tu jedynie o oprocentowanie, ale również wszelkie opłaty dodatkowe, marża, prowizja, koszt uruchomienia kredytu. Już na starcie potrzebnych więc nam będzie co najmniej kilka tysięcy więcej, niż faktycznie zapłacimy za wybraną nieruchomość.
Formalności związane z zakupem mieszkania
Aby kupić mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego, trzeba spełnić szereg formalności. Warto się do tego przygotować i zawczasu zgromadzić niezbędne dokumenty. Różnice w dokumentacji będą różniły się od tego, czy kupujemy mieszkanie za gotówkę czy w ramach kredytu. Jeśli za gotówkę, musimy uzyskać notarialny akt własności, opłacić podatki, uzyskać wpis do księgi wieczystej.
W przypadku zakupu mieszkania w kredycie konieczna będzie umowa przedwstępna z deweloperem lub sprzedawcą z rynku wtórnego, a także dokumenty związane z wnioskowaniem o kredyt w banku. Umowa przedwstępna podpisywana jest na czas weryfikowania wniosku o kredyt. Jeśli decyzja kredytowa będzie pozytywna, podpisuje się właściwą umowę zakupu. Jeśli natomiast bank odmówi kredytowania, umowa przedwstępna traci swoją ważność i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.