Naszym najbliższym osobom często przekazujemy wsparcie nie tylko w formie funduszy, ale również nieruchomości. Darowizna mieszkania często polega na przekazaniu lokalu młodszemu pokoleniu, aby miało coś swojego na tak zwany start. Jeśli jesteśmy już zdecydowani na ten krok, warto dowiedzieć się, jak zrobić to zgodnie z przepisami i aby wszystko pod względem formalnym było w jak najlepszym porządku.
Formy darowizny mieszkania
Przepisanie mieszkania zarówno na dziecko, jak i na innych członków rodziny lub na osoby niespokrewnione może przyjąć trzy formy. Pierwszą z nich jest darowizna, która dobrze się sprawdza w sytuacji, gdy darczyńca nie korzysta z nieruchomości i chce, aby korzystała z niej bliska osoba. Drugą formą jest umowa o dożywocie – w tej sytuacji osoba, która otrzymuje mieszkanie lub dom ma obowiązek opiekować się darczyńcą aż do jego śmierci.
W tym przypadku osoba, która przekazała nieruchomość, ma prawo w niej nadal mieszkać. Trzecią formą przekazania mieszkania jest zapisanie go w testamencie, a więc osoba obdarowana staje się właścicielem nieruchomości dopiero po śmierci spadkodawcy. Z tych trzech form przekazania nieruchomości darowizna mieszkania cieszy się sporą popularnością, gdyż jest dosyć prosta do przeprowadzenia, a także można dzięki temu uniknąć podatku lub zapłacić znacznie niższą stawkę niż w innych przypadkach.
Zobacz też: Kupno mieszkania.
Co oznacza darowizna mieszkania
Darowizna mieszkania oznacza po prostu przekazanie nieruchomości na własność innej, bliskie osobie. Aby odbyło się to zgodnie z przepisami, konieczne jest dopełnienie wszystkich formalności. Nie wystarczy, że po prostu pozwolimy tej osobie mieszkać w mieszkaniu, które stoi puste. Musimy również zadbać o to, by formalnie ta osoba stała się właścicielem.
Pierwszym krokiem do zrealizowania darowizny jest oszacowanie wartości nieruchomości. Jest to potrzebne, gdyż wysokość podatku i innych opłat będzie uzależniona od aktualnej wartości nieruchomości. Do aktu darowizny potrzebne będą również dokumenty: wypis aktu notarialnego umowy kupna nieruchomości oraz odpis z księgi wieczystej.
Umowa przekazania mieszkania musi przybrać formę aktu notarialnego – podpisuje się więc ją w obecności notariusza, któremu najpierw trzeba dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty. Wysokość taksy notarialnej będzie uzależniona od wartości nieruchomości. Notariusz pobiera również opłatę za wprowadzenie wpisu do księgi wieczystej.
Zobacz: Ranking kredytów hipotecznych.
Komu można przekazać mieszkanie w darowiźnie
Mieszkanie w darowiźnie można przekazać dowolnej bliskiej osobie. Nie jest więc tak, że może to być jedynie dziecko lub bliski krewny. Możliwe jest również przekazanie nieruchomości przyjacielowi lub innej osobie, z którą łączą nas bliskie więzi.
Wszystkie formalności odbywają się w każdym przypadku tak samo, różnice pojawiają się dopiero w momencie, gdy przychodzi do odprowadzenia podatku od darowizny. Wtedy zdecydowanie najbardziej uprzywilejowaną grupą są osoby najbliższe.
Ile wynosi podatek od darowizny
Gdy przekazujemy mieszkanie w darowiźnie, trzeba również pamiętać o dopełnieniu wszystkich kwestii podatkowych. Podatek musi zapłacić osoba, która darowiznę otrzymała. Z podatku od darowizny są zwolnione osoby z najbliższego kręgu rodzinnego, czyli małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie) rodzeństwo, pasierbowie, a także ojczym i macocha. Te osoby po otrzymaniu mieszkania w darowiźnie nie musza płacić podatku, choć i tak są zobowiązane do złożenia odpowiednich formularzy w urzędzie skarbowym.
Wysokość podatku od darowizny dla innych osób ustalona jest w trzech grupach. Pierwszą grupą są osoby najbliższe, ale które w ciągu roku nie złożyły dokumentów do urzędu skarbowego. W drugiej grupie są dalsi krewni, a w trzeciej – osoby praktycznie niespokrewnione z darczyńcą. Dla każdej z tych grup ustalona jest kwota wolna od podatku.
Czyli płacą podatek od wartości nieruchomości minus kwota wolna od podatku. Dla każdej z tych grup stawki i rozliczenia są nieco inne, warto więc zapoznać się z nimi już na etapie otrzymania nieruchomości w darowiźnie.